INGYENES SZÜLÉSFELKÉSZíTŐ

Vajúdás? Csak ne ágyban fekve!

beavatkozások császármetszés ctg dúla eda efm elhúzódó vajúdás epidurális érzéstelenítés fitnessz labda fájdalom köldökzsinór magzatburok magzati stressz magzatvíz mogyorólabda spinning babies vajúdás

Ha TV-t nézel vagy az internetet böngészed és szülésről van szó, akkor jó eséllyel olyan képekkel, bevágásokkal találkozhatsz, amikor az édesanya egy kórházi ágyon fekve vajúdik. A szülőszobáknak, ne adj’Isten közös vajúdóknak is központi eleme az ágy, ami szinte meghívja a vajúdó anyát a fekvésre. Ebben a bejegyzésben azt vesézzük ki, hogy miért nem az ágyban fekvés a legideálisabb testhelyzet a vajúdás alatt és természetesen tippeket adok akkor is, ha más lehetőséged nincs, vagy ha a fáradtság miatt tényleg az ágyban fekvés esne jól a kisbabád születésének az ünnepén.

Szóval ha szülésre gondolunk, akkor bizony beugrik a szülő ágy képe is, szinte azonnal, ugyanis a szülő ágy szinte beleégett a tudatunkba és ezt gondoljuk normálisnak - mióta a szüléseket orvosok kísérik és pláne amióta az elmúlt nagyjából száz évben a szülések a kórházakban történnek. A szülő ágy olyannyira része volt a kórházi szülési procedúrának, hogy az Egyesült Államokban az 1920-as évektől egészen a hetvenes évekig a kórházakban a nőket elkábították és az ágyhoz kötözték (!!!) amíg a baba meg nem született…Szerencsére Európában ez a módszer (twilight sleep) nem terjedt el, viszont a kórházi ágy központi eleme lett a vajúdóknak, szülőszobáknak. Viszont ha rákeresel az interneten arra, hogy milyen testhelyzetekben vajúdnak a természeti népek illetve hogyan vajúdtak régebbi kultúrákban, akkor nem fogsz ágyat, vagy ágyhoz hasonlatos bútordarabot találni a fotókon, rajzokon vagy éppen szülést ábrázoló szobrokon – ugyanis a vajúdás alatt inkább térdeltek, guggoltak, legfeljebb rövid ideig feküdtek a földre – de akkor is oldalt fekvő testhelyzetben. Vajon miért? Mert a függőleges, félig függőleges testhelyzet kényelmesebb, általában kisebb a fájdalomérzet és ráadásul a szülés is gördülékenyebben halad és a baba is jobban érzi magát!

A vajúdás alatt ugyanis a Te feledatod a tágulás, a kisbabádé viszont a forgolódás és az ereszkedés! Természetesen a Te munkád és a kisbabád munkája szorosan összefüggenek, de az tény, hogy minél könnyebben ereszkedik és fordul a baba, annál gördülékenyebb lesz a szülés. A babának viszont viszonylag szűk helyen kell manővereznie, szinte mint egy kulcsnak a zárban! A jó hír azonban, hogy a „zár”, vagyis a medencéd nem egyetlen merev csont, hanem több olyan csontból alkotott keret, amik ízesülésekkel csatlakoznak egymáshoz. Ráadásul a várandósság alatt megemelkedett a relaxin hormon szintje is, ami abban segít, hogy az ízületek fellazuljanak és nagyobb legyen a mozgástartományuk. A medencédet képzeld el úgy, mint a tested központja – minden mozdulatoddal változik a mérete és minden testhelyzetben más a mérete! Viszont ha fekszel – vagy azért, mert Te úgy gondolod, hogy az a legjobb, vagy mert azt mondták, hogy feküdni kell vagy esetleg a CTG vagy az infúzió miatt vagy ágyhoz kötve, akkor statikus marad a medencéd és bizony nem változik a mérete. A legtöbb baba szerencsére még így is meg tud születni, de bizony sokkal nehezebb a szülés – főleg ha a hátadon fekszel!

Ha a hátadon fekszel, akkor egy nagyon fontos csont, a keresztcsont mozgástartománya szűkül. Ez az a csont, ami kifelé billenti a gerinc legalsó görbületét, amikor behúzod a popsidat, vagy éppen kifelé mozdítja az farokcsontot, amikor kifelé billented a popsidat, ráadásul szépen - és láthatóan! – kimozdul akkor is, amikor a babád lassan ereszkedik a medencében. Ha tehát már a vajúdás elején fekszel, akkor nehezebben tud kimozdulni az útból a gerinc alsó görbülete és nehezebb lehet a babának a beilleszkedés. Később pedig nem használod ki a lábaidat, hogy alakítsák a medencéd belső terét: ugyanis teljesen más a medence kimenet mérete akkor ha például befelé fordítod a lábfejedet és összecsukod a térdeidet, mintha éppen ennek az ellenkezőjét csinálod! Más a medencéd mérete akkor is, ha guggolsz vagy ha állsz vagy ha négykézláb vagy, más akkor ha lépegetsz vagy ha felteszed az egyik lábad valamire – mert éppen az esik jól, azt diktálja a tested! Spinning Babies® vagy Body Ready Method® technikákban járatos bábák, dúlák és szülésznők tudatosan is alkalmazzák azokat a mozdulatokat és pozíciókat, amik a medence megfelelő szintjén növelik a teret a baba ereszkedéséhez és a három órás Spinning Babies® foglalkozáson is ennek az alapjait tanulják meg leendő szülők, bár háborítatlan szülésnél az ösztöneink és az érzeteink is elég jól irányítanak minket, hogy éppen milyen pozíció segíti a baba forgó mozgását…

A mozgásra és a helyváltoztatásra gondolhatsz úgy is, mint egy étel megsózására. A sótartót általában nem csak tartjuk az étel felett, hanem rázogatjuk is, azért, hogy a sószemecskék megtalálják az apró lyukakat a sószórón! Amikor mozogsz, helyzetet változtatsz vagy lépegetsz, akkor mozgatod a sószórót (a medencédet), hogy a kis sószemecske (a kisbabád) megtalálja könnyebben a kijáratot! Viszont ha fekszel, akkor statikus marad a medencéd belső mérete és nem használjuk ki a gravitáció előnyeit sem! Holott a gravitáció nagyon jó barátunk a szülés során és egyáltalán nem mindegy, hogy a három kiló körüli újszülött megszületésénél a gravitáció ellenünk dolgozik-e vagy mellettünk! Ráadásul gravitáció pozitív, függőleges vagy félig függőleges testhelyzetben nagyobb nyomás nehezedik belülről a méhnyakra is, ami hatékonyabb méhösszehúzódásokat is eredményez.

Nézzük meg azt is, hogy mit szól a baba a hanyattfekvős szüléshez! A méhlepény keringését a gerinced mellett futó vena cava biztosítja. Ha viszont a hátadon fekszel, a méhed és a kisbabád súlya ránehezedik a vena cava-ra és ezáltal csökkenhet a kisbabád oxigénellátása is, Te pedig szédelgést és zsibbadást is érezhetsz emiatt. Ráadásul ha már nem ép a magzatburok, akkor az összehúzódások tompítás nélkül érik a babát, a méhlepényt és a köldökzsinórt is, ami szintén csökkentheti az oxigén mennyiségét, különösen akkor, ha a baba a köldökzsinóron fekszik! A vérben csökkenő oxigénszint miatt a baba pulzusa esik, ami általában kapkodást és további beavatkozások a válaszok, holott könnyen előfordulhat, hogy semmi probléma nem lett volna, ha éppen nem a hátadon fekszel!

Mi tehát az ideális vajúdási pozíció? Szinte bármi! Vajúdni lehet állva, ülve, labdán ringatózva, lépegetve, térdelve, négykézláb, WC-n ülve, lépcsőn féloldalasan állva, térdelve, lassút táncolva, a férjed nyakába csimpaszkodva és még ezernyi más testhelyzetben… A legfontosabb azonban, hogy ne maradj sokáig statikusan egy adott testhelyzetben, hanem válts pozíciót legalább 15-20 percenként! A pozícióváltás nagyon fontos akkor, ha valamilyen ok miatt mégiscsak ágyba kényszerülsz: vagy azért, mert a folyamatos CTG, az infúzió vagy az epidurális érzéstelenítés köt ágyhoz, vagy csak azért, mert már elfáradtál és már minden más pozíció túl nehéz…Viszont ha a vajúdás alatt ágyban vagy, legfontosabb, hogy ne háton fekve vajúdj, hanem inkább oldalt vagy méginkább félig hason fekve és a felső lábadat hajlítsd be és támaszd alá párnákkal az egész lábszáradat és a lábfejedet, hogy a lábad ne lógjon. Ha a felső testeddel szinte hason fekszel, akkor ne csak a fejed alá tegyél párnát, de a melled fölé is, hogy ne érje a melleidet kényelemetlen nyomás. Külföldi kórházakban a szülőszobáknak általában tartozéka vagy a mogyoró alakú fitnessz labda vagy pedig különféle ékek és támasztékok, amiket használj bátran és kreatívan! Nagyon fontos viszont ágyban fekvésnél is, hogy ha meg is találtad a kényelmes testhelyzetet, akkor is váltogasd az oldalakat legalább 15-20 percenként, ezzel is növelve a teret a kisbabádnak és ezzel is biztosítva az optimális vérkeringést a nagy munkához és a kisbabád oxigénellátásához.

Tudj meg többet a szülésről az INGYENES  szülésfelkészítő tanfolyamon!

Jelentkezz most!