INGYENES MINI FELKÉSZíTŐ

Turbózd fel a tejtermelést ezzel az öt tejszaporító trükkel!

anyatej bőrkontaktus cluster evés fejés stressz szoptatás tej táplálkozás

Újszülött kisbabával a szülők legnagyobb aggodalma általában az, hogy vajon eleget szopizott-e a baba és hogy vajon elég-e a megtermelt anyatej a baba számára? A legtöbb esetben ezekre az alap kérdésekre IGEN a válasz, de ha mégis fel szeretnéd pörgetni a tejtermelésedet, akkor Neked szól ez a blogbejegyzés, amiben öt tejszaporító tippet adok!

Mielőtt rátérnénk a konkrét tippekre, nézzük meg, hogy mik azok a jelek, amikből megtudhatod, hogy elég anyatejhez jut-e a kisbabád! Nagyon logikusnak hangzik, hogy ha szopi előtt és után is megméred a babád súlyát, akkor tudni fogod hogy eleget evett-e...De ezt nem fogod megtudni ebből, legfeljebb csak annyit fogsz tudni kideríteni, hogy éppen akkor hány grammot szopizott és utána stresszelhetsz azon, hogy ez vajon elég-e vagy sem!  Szintén nem fogod megtudni abból sem, hogy van-e elég tejed, ha egy szoptatás helyett a mellszívóval "próbafejést" végzel!  Ez ugyanis azt mutatja csak, hogy mennyit tudsz kifejni, de az nem mutatja, hogy a mellszívónál sokkal hatékonyabb kisbabád mennyit tud kiszopizni! Úgyhogy a grammokban kifejezhető jelek helyett inkább a kisbabád jeleire figyelj! Ha az első napokban minden éhség jelre mellre teszed  (legalább napi 8, de inkább 12 vagy még több alkalommal), és ha egy-egy szopizás alatt legalább 10-15 percig aktívan szopizik, úgy hogy közben látod a fülecskéjénél az arcizmait mozogni és látod és hallod, ahogy nyel - akkor minden bizonnyal elég anyatejhez jut! Ahol pedig bemenet van, ott van kimenet is, tehát ha van bőven pisis és kakis pelus is (kaki akár 3-4 alkalommal is naponta), és a harmadik-negyedik naptól a kaki színe is mustársárgára vált, akkor biztos lehetsz ebben!

Viszont ha ennek ellenére mégis azt szeretnéd, hogy több tejed legyen, akkor vesd be ezeket a működő tejszaporító trükköket! Ha most abban bízol, hogy valami szuper tejszaporító teát vagy valami étrendkiegészítőt ajánlok, akkor csalódni fogsz! A tejtermelés fokozásának legjobb "eszköze" ugyanis ott szuszog melletted!

#1 Szoptass gyakrabban!

Ha azt szeretéd, hogy több tejed legyen a következő szoptatásra, akkor talán azt gondoltad, hogyha egy picit elnyújtod a szopizások közötti időszakot, hogy a melleidnek több ideje lesz a tej előállítására és növelheted a tej mennyiségét. Ez valóban logikusan hangzik, de ezzel nemhogy nem növeled a tej mennyiségét, hanem éppen csökkented! A melleid ugyanis a hosszabb szünet miatt túltelítődnek, ami azt az üzenetet adja a szabályozó rendszernek, hogy vegye vissza a termelést! Ezzel szemben, ha gyakrabban szoptatod a kisbabádat, akkor a melleidben csökken a nyomás, ami a szabályozó rendszerben a tejtermelés fokozását váltja ki! A melldre tehát próbálj ne úgy gondolni, mint egy cumisüvegre  - amiben ha elfogy a benne lévő mennyiség, akkor üres lesz! Gondolj a melledre sokkal inkább úgy, mint ahogy a WC tartály működik*! Ha lehúzod a WC-t a tartály ismét megtelik - a szoptatás révén pedig ismét termelésben kezd a melled! Tehát ha azt szeretnéd, hogy több tejed legyen, akkor egészen egyszerűen tedd gyakrabban mellre a kisbabádat - a legeslegelső éhség jelre, amikor még csak szimatol, szuszog, mocorog -  illetve ha nem közvetlenül táplálod anyatejjel, akkor rövidítsd le a fejések közötti időintervallumot és fejj gyakrabban!

#2 Legyetek közvetlen bőrkontaktusban!

A szülés utáni közvetlen bőrkontaktus fontosságáról több blogbejegyzésem is van: ez segíti a baba adaptációját, segíti a kötődéseteket és segíti a szoptatást is. Viszont a meztelen bőrkontaktus nem csak közvetlenül a szülés után hat pozitívan a szoptatásra, de egy néhány hetes, sőt néhány hónapos vagy még nagyobb babánál is! Ez a nagyon erős stimulus méginkább felerősíti az anyai ösztöneidet és vele együtt a tejtermelést is és felerősíti a baba szoptási ösztönét is, ami a gyakoribb szopizás révén is  növeli a tej mennyiségét. Szóval ha több tejet szeretnél, vetkőzzetek neki és élvezzétek egymás közelségét közvetlen bőrkontaktusban! Ez még a lelkednek is nagyon jót tesz!  

#3 Táplálkozz egészségesen és igyál sok vizet!

Az anyatej vizet, zsírokat fehérjéket, szénhidrátokat és mikroelemeket tartalmaz. Nem kell semmiféle egészségügyi háttér, hogy belássuk, hogy a tejgyárunk akkor fog csúcson pörögni, ha megfelelő üzemanyagot adunk a tejtermelő egységnek, vagyis Neked!  Úgyhogy ha több tejet szeretnél, akkor kritikus szemmel nézd át, hogy mi kerül a tányérodra és mi kerül a poharadba! Honnan származik a szükséges szénhidrát? Csokiból? Sütiből? Kekszből? Vagy inkább vitamindús gyümölcsökből, rostban gazdag és cukorban szegény zabpehelyből? Hozzájut a tejtermelő géped elég fehérjéhez? Eszel-e elég húst, tojást, tejterméket (vagy hüvelyeseket, ha vegán vagy)? És honnan származik a zsír? Talán a chipsből vagy az olajban sült krumpliból vagy a haszontalan margarinból? Vagy rágcsáltál egy marék diót vagy más olajos magot és olivaolajat használtál a sajátádra? Szóval legyél nagyon kritikus, és méginkább figyelj arra, hogy változatosan, egészségesen táplálkozz és minden szoptatáskor gurits le egy nagy pohárnyi vizet is!

# 4 Cluster fejés

A tejszívó jól jöhet akkor is, ha közvetlenül a melledből táplálod a kisbabádat. A cluster fejéssel ugyanis utánozni tudjuk a cluster-evő babák szopizási ritmusát és ezzel jelentősen növelni tudjuk a tej mennyiségét! Mielőtt elmondanám, hogy hogynan tedd ezt, nézzük meg egy kicsit, hogy mi is ez a cluster evés! A cluster evő babák egy-egy kiadós szopizás helyett néhány órán keresztül szinte folyamatosan szopiz(gat)nak, szüleik legnagyobb örömére!  Általában egy adott napszakra jellemző ez a viselkedés:  a baba szopizik, majd lefordul és alszik néhány perdig, majd ismét mellre kéredzkedik, de pár perc után megint alszik egy rövidet - órákon keresztül! Majd a szopi-szeánsz legvégén -  amikor már kis adagokban, de összességében nagyon sok tejhez jutottak - szépen bealszanak: hosszan és mélyen! Szerencsére ez a cluster evés legtöbbször ideig-óráig tartó állapot és legtöbbször akkor viselkednek így a babák, amikor növekedési ugrásban vannak és tényleg növelni kell a tej mennyiségét! Hogy tudod tejszívóval imitálni a cluster evést? Iktass be két szopi között naponta egyszer egy óra mellszívó-szeánszot! Először pumpálj húsz percig egyfolytában, majd tarts tíz perc szünetet. Ezután ismét fejj tíz percen keresztül, majd pihenj megint tíz percet és utoljára is pumpálj tíz percig. A lényeg nem a kifejt tej mennyiségén van, hanem az erős stimuluson! Van akinél már egy ilyen szeánsz is érezhetően felturbózza a termelést, de lehet, hogy néhány napig szükséged lesz erre, hogy érezhető eredményt érj el! Ebben az esetben is naponta csak egy cluster-fejést végezz, néhány napon keresztül, ugyanabban a napszakban!  Ez a módszer sokkal hatékonyabb, mint szopizás után fejni, ráadásul ha ráállsz arra, hogy szoptatás után még fejsz, akkor éppen a tej legtáplálóbb része, a szoptatás végén leadott  úgynevezett "hátsó tej" fog a fagyasztóba kerülni - ahelyett, hogy a kisbabádat táplálná!

#5 Kapcsold le az aggódást és ne stresszelj!

Ezt a tippet valószínűleg sokkal könnyebb leírni, mint megvalósítani, hiszen újdonsült édesanyaként valószínűleg elég sok probléma foglalkoztat! De próbáld elengedni ezeket a problémákat! Bízz magadban, bízz az ösztöneidben, bízz a kisbabádban! Ti ketten egy szuper páros vagytok! Néhány gyakorlatiasabb tanácsot azért próbálok adni! Menj minden nap friss levegőre! Sétálj, nyújtózkodj, élvezd a kintlétet - még akkor is, ha az időjárás miatt ehhez nem sok kedved van! Iktass be minden napra egy icipici "én-időt"! Ha az elején ez csak tíz perc, akkor tíz percig csináld azt, ami Neked jól esik! Zuhanyozz le, gyorsan ugorj be a kádba, ülj le elolvasni a híreket vagy felhívni a barátnődet, de legyen minden nap legalább tíz perc, amikor magaddal törődsz! Töltődj fel pozitív gondolatokkal! Minden nap végén fogalmazd meg azokat a pozitív dolgokat, amik történtek Veled, amik történtek Veletek és meríts erőt ezekből! Ha sikerül a stresszt takarékra kapcsolnod, akkor azzal azt üzened a testednek, hogy nem kell vészhelyzeti készenlétben állnia, hiszen nem  kell sem menekülni, sem küzdeni, hanem lehet a tejtermelésre koncentrálni, hiszen minden rendben van!

Sikeres és nagyon boldog szoptatós időszakot kívánok Neked és az egész családodnak!

 

 

Tudj meg többet a szülésről az INGYENES mini szülésfelkészítőn!

Jelentkezz most!