INGYENES MINI FELKÉSZíTŐ

Szülési terv: hasznos vagy ciki?

szülésfelkészítés szülési terv

Bár a szülésre készülődve a legtöbben hallottak már a szülési tervről, mégis nagyon kevesen vannak, akik valóban készítenek is egy ilyen dokumentumot. Talán mi nők azt gondoljuk, hogy hát ki vagyok én és hogy jövök ahhoz, hogy megmondjam egy szülésznőnek vagy ne adj’Isten egy orvosnak, hogy mit és hogyan csináljon? Ha egy picit Te is így érzel, és arra hajlasz, hogy hát ez a szülési terv dolog nagyon ciki, akkor Neked szól ez a bejegyzés! Megnézzük, hogy milyen célt szolgál a szülési terv, hogy milyen egy jó szülési terv és arról is szó lesz, hogy hogyan készítsd el!

Elsőként hadd valljam be, hogy személy szerint én nagyon utálom a szülési terv megnevezést és valószínűleg sok leendő szülőt már maga a megnevezés is elbátortalanít. Egy terv ugyanis valami kőbe vésett dolgot sugall! Például ha egy ház kiviteli tervére gondolunk, akkor a tervben az ablak helye ott van és pont! Nem öt centivel arrébb és nem egy picit jobbra, hanem konrétan OTT! A szülési terv viszont korántsem ennyire kőbe vésett és egyáltalán nem szükséges lépésről lépésre a legapróbb részletig leírni a szülésznőnek vagy az orvosnak, hogy mit és hogyan csináljon. A szülési terv sokkal inkább azokat a dolgokat kell, hogy tükrözze, amik a szülés során Neked és a partnerednek fontosak! Ezért használom a szülésfelkészítő tanfolyamomon is a kicsit nyakatekert szülési preferencia megnevezést a szülési terv helyett. Ez a dokumentum ugyanis nem több és nem kevesebb, mint egy kommunikációs eszköz, hogy kifejezd mindazt, ami Nektek fontos a szüléseddel kapcsolatban! És hogy mi szükség van erre vagy hogy miért szükséges kommunikálni a prefereciáidat? Erre rögtön három érvet is hoztam!

A legelső az, hogy a szülészeti ellátás nagyon széles skálán mozog – Magyarországon és nyugati világban mindenhol! A szülészet ugyanis az orvostudománynak az az ága, ahol a hagyománynak nagyon nagy szerepe van, sajnos sokszor nagyobb, mint a tudománynak! Ha olvasol a facebookon szüléstörténeteket, akkor talán Te is felfigyeltél, hogy az egyik kórházban a 37. héttől végeznek NST-t, a másikban meg a 39-től...az egyikben bekötik azonnal az infúziót felvételkor a másikban meg nem...az egyikben szinte minden szülésnél végeznek gátmetszést a másikban meg nem...az egyiknél elviszik a babát a másikban meg nem... Pontosan ezek azok a dolgok – és még nagyon sok hasonló! – amikor a hagyomány győz a tudomány felett! Viszont a szülés, az nem egy vakbélműtét! A vakbélműtétnél valóban rábízod magad 100%-ban az orvosdra, hiszen ő a szakértője annak, hogy ezt az egészségügyi problémát hogyan lehet megoldani. A szülés során viszont nincs szó semmiféle betegségről, hanem egy teljesen egészséges folyamat zajlik a szervezetedben, tehát nyugodtan kifejezheted, hogy Te hogyan szeretnéd ennek a folyamatnak a kísérését! Hiszen a Te testedről, a Te kisbabádról és a Te szülésedről van szó!

A szülészeti ellátás széles skáláját tükrözi az a történet is, amit nagyon sokszor olvasok otthonszülések kapcsán a Facebookon. Otthonszülésnél előfordulhat, hogy valamilyen okból a vajúdás során mégiscsak kórházi ellátásra van szükség és ilyenkor kórházba szállítják a vajúdó kismamát. A kórházba érkezésnél – nemegyszer a szülők pozitív meglepetésére – a szülésznő és az orvos sokszor azzal fogadja a szülőket, hogy tudják, hogy háborítatlan otthonszülés volt a cél, ezért a bevatkozásokat a lehető legszűkebb minimumra korlátozzák és hagyják továbbra is a szülést a saját medrében és a saját tempójában zajlani ha ez így megfelel a szülőknek! Míg ha valaki eleve ugyanebben a kórházban tervezi a szülését, akkor a szokásos ellátásnak szinte része az oxitocin, a burokrepesztés és a gátmetszés! Tehát maguk a szülészeti szakemberek is elismerik, hogy igenis van elég tág mozgástér abban, hogy mit és hogyan csinálnak az ellátás során!

A második indokom a szülési terv mellett az, hogy a szülésed során a szülésznő és az orvos döntéseit medikális szempontok irányítják! Szinte az egyetlen dolog, ami vezérli őket az ellátásod során az a Te egészséged és a kisbabád egészségének a megőrzése. A szülés azonban nem (csak) egy medikális esemény! A szülés az élet legnagyobb ünnepe, az az esemény, amire a halálod napjáig emlékezni fogsz! A szülés a szülővé válás beavatási szertartása, ezért nagyon fontos kultúrális és intim személyes vetülete is van! Egy vadidegen orvos vagy vadidegen szülésznő pedig honnan tudnák, hogy Neked mik a fontos kultúrális és személyes szempontjaid? Ha ezeket nem kommunikálod, akkor egyáltalán nem fogják tudni és csak a medikális szempontokat fogják figyelembe venni. A szülés egyéni kultúrális vetületét illusztrálandó elmesélem Neked egy muzulmán házaspár szülését, aminél dúlaként támogattam a szülőket. Az édesapa a szülőszoba előtt várakozott, viszont a szülőknek az volt a kérése, hogy az első szó, amit meghall a baba, az legyen az édesapja hangja egy imádság formájában. Nagyon csodálatos volt megtapasztalni, hogy ezt a kérést a kórházban maximálisan tiszteleben tartották! A baba megszületése után a babán kívül mindenki néma csendben volt, a babát az édesanya hasára rakták és egy nővér azonnal kirohant az édesapáért. A apa könnyes szemmel egy imával köszöntötte a kis újszülöttet – és ez annyira bensőséges és ünnepélyes volt, hogy nem csak az ő szemében volt könny!

A harmadik érvem a szülési terv – szülési preferencia dokumentum elkészítése mellett az, hogy ez egy nagyon jó alkalom arra, hogy alaposan átgondold a szülésedet és felkészülj rá! Azt megfogalmazni, hogy mit szeretnél, természetesen csak akkor tudod, ha tisztában vagy a lehetőségekkel! Ezt egy picit a menyasszonyi ruhád kiválasztásához hasonlítanám: mielőtt döntöttél egy kis piackutatást végeztél és valószínűleg több ruhát is felpróbáltál mielőtt kiválasztottad, hogy melyik a Hozzád legjobban illő ruhaköltemény! Pontosan ilyen a szülési terv elkészítése is, csak itt a piackutatás nem ruhapróbát, hanem minőségi felkészülést jelent! Ugyanis ha nem tudod, hogy mik a leggyakoribb szülészeti beavatkozások és hogy ezeknek milyen előnyei, milyen hátrányai és milyen alternatívái vannak, ha nem tudod, hogyan is zajlik a szülés a valóságban és ha nem tudod, hogy milyen módszerek léteznek a szüléssel járó fájdalom megszelidítésére, akkor nem nagyon fogsz tudni miről dönteni! Éppen emiatt a szülésfelkészítő tanfolyamomon a szülési terv elkészítése a legutolsó lépés! Tehát ezt akkor készítjük el, amikor már a szülők birtokában vannak annak az ismeretnek, ami alapján tényleg meg tudják fogalmazni a nekik legfontosabb szempontokat!

Na de milyen egyáltalán egy jó szülési terv? Erre nincs egyértelmű válasz de elég sok példát tudok hozni a nem jó szülési tervre! Semmiképpen ne készíts úgy szülési tervet, hogy letöltesz egyet az internetről és átírod rajta a nevet, hiszen mindannyian mások vagyunk és más dolgok lehetnek fontosak! Mielőtt nekilátnál a szülési terved elkészítésének, feltétlenül gyűjtsél információt! Ezt természetesen lehet az internetről is – akár az én YouTube videóim is segíthetnek ebben - , de nagyon vigyázz arra, hogy hiteles, megbízható forrást keress. Az internetes információvadászatnál jóval egyszerűbb, sokkal hatékonyabb egy megbízható, korszerű szülésfelkészítő tanfolyamot elvégezni.

Szintén nem jó a több oldalas szülési terv novella sem, amiben a szülés legapróbb részleteire is kitérsz. Egy több oldalas dokumentumot ugyanis senki nem fog elolvasni és pláne nem fog komolyan venni! Ha egy több oldalas novellát készítesz, az valóban ciki lehet, ugyanis ez leginkább a naivitásodat türközi és nem a konstruktív együttműködésnek ágyaz meg! Ezért azt javaslom, hogy a szülési tervedet tényleg arra hegyezd ki, ami a legfontosabb Neked! A preferenciáidat sorrendbe is állíthatod, vagy kiemelheted a legfontosabbakat. A szülési tervben fogalmazz pontokba szedve, hiszen ez nem egy fogalmazási feladat, hanem az a célja, hogy aki ránéz, az minél hamarabb tisztában legyen azzal, ami Neked fontos! Bontsd szakaszokra a szülési tervedet: mi a legfontosabb a szülésed előtt, a vajúdás alatt, a kitolási szakaszban és amikor már megszülett a kisbabád és mi a legfontosabb akkor, ha mégis valami komplikáció lép fel és máshogy alakul a szülésed, mint ahogy Te eltervezted. Ha így pontokban megfogalmaztad a szülési terved tartalmát, akkor biggyessz hozzá bevezetésként egy-két udvarias mondatot! (Köszönjük, hogy támogatnak bennünket, hogy a kisbabánk érkezése valóban a mi ünnepünk legyen! Nekünk nagyon fontos, hogy stb.stb....). Ha nem egy néhány másodperc alatt áttekinthető dokumentumot adsz át a felvételkor, hanem egy legkisebb részletre kiterjedő több oldalas valamit, akkor könnyen előfordulhat, hogy az ellátóid húzni fogják a szájukat és ezzel nem a pozitív, támogató légkört teremted meg, amire a szülésnél nagy szükséged lesz! Manapság már a legtöbb kórházban nyitottan fogadnak egy lényegre törő szülési tervet, ami valóban a Te értékeidet és a Nektek legfontosabb szempontokat hangsúlyozza ki! Sok külföldi országban a felvételi dokumentum első kérdése, hogy van-e a szülőknek szülési terve!

Ha elkészítetted azt a szülési tervet, ami valóban a Nektek legfontosabb szempontokat teszi egyértelművé, akkor azt javaslom, hogy ezt nyomtassátok ki több példányban. A várandósság vége felé vigyél egyet magaddal a terhesgondozásra és próbáld megbeszélni a szülésznővel vagy orvossal. Amikor felvesznek a kórházba, akkor szintén azt javaslom, hogy rögtön nyújts át egy páldányt az ellátódnak és udvariasan kérd meg, hogy szánjatok rá néhány percet és beszéljétek meg azokat a dolgokat, amik Nektek nagyon fontosak. Fontos természetesen, hogy a partnered is tisztában legyen a szülési terved minden részletével, hogy a vajúdás előrehaladott állapotában ezt a partnered tudja majd kommunikálni helyetted. Ha a vajúdásod során műszakváltás történik vagy bármilyen más ok miatt valaki más veszi át a gondozásodat, akkor a bemutatkozás után ismét adjatok át egy példányt az új szülésznőnek vagy orvosnak

A bejegyzés címében azt a kérdést tettem fel, hogy ciki-e a szülési terv. Az elméleti kérdésemre egy másik kérdéssel válaszolok: ciki-e kifejezni, hogy mit és hogyan szeretnénk az életünk legnagyobb ünnepén? Ha úgy gondolod, hogy ciki például saját magadnak kiválasztani a menyasszonyi ruhát – hiszen az anyukád vagy a sógornőd is igazán kiválaszthatná helyetted – akkor ciki a szülési terv is! Szóval egy kicsit komolyabbra fordítva a szót: nem! A szülési terv egyáltalán nem ciki! Az viszont előfordulhat, hogy nem érzed kényelmesnek a számodra fontos dolgok kommunikálását! Min nők kimondatlanul is úgy érezzük, hogy a szülés során az orvos és a szülésznő felettünk áll, hiszen ők rendelkeznek a megfelelő szaktudással és ők a „főnökök”. Ráadul ösztönösen jó kislányok szeretünk lenni és szeretünk megfelelni az elvárásoknak, ez elég ősi belénk nevelt viselkedési forma. Én viszont azt mondom Neked, hogy szedd össze a bátroságodat! Te felnőtt ember vagy és igenis szakértője vagy a Te saját szülésednek, ami a Te testeddel és a Te kisbabáddal történik! Tehát merd kezedbe venni a sorsodat, merd kifejezni az igényeidet, hogy a szülés tényleg a Te ünneped lehessen!

Tiéd a szülés!

Tudj meg többet a szülésről az INGYENES mini szülésfelkészítőn!

Jelentkezz most!