INGYENES MINI FELKÉSZíTŐ

Mitől függ a szülésélmény?

beavatkozások ppd szülésélmény

Amikor a szülésről, mint élményről van szó, sajnos nagyon gyakran elintézzük ezt a témát egy legyintéssel…Ugyan már, ez nem számít! A szülésélmény csak a mai “elkényeztetett” generációnak fontos, a mai nőknek soha semmi sem elég, hiszen ha a baba egészséges, akkor a többi nem is számít! Ezt a vélemény kimondva – kimondatlanul még sokszor nők is magukénak érzik, mert annyira mélyen gyökerezik a keresztény kultúrális hagyományainkból a szenvedő szűzanya eszménye: a szenvedést, a megaláztatást, a fájdalmat a nőknek el kell viselnie és kész…

A szüléssel kapcsolatos élmények ezzel szemben rendkívül fontosak és nagyon fontos - lenne - mindent elkövetni azért, hogy a szülés élmény pozitív legyen és ez nem a fájdalom “lenullázását” jelenti! A szülés ugyanis sokkal több annál a folyamatnál, hogy egy egészséges kismamából egészséges újszülött és egészséges anya lesz! A szülés ugyanis egy emlék, ami bevésődik a lelkünkbe. Méghozzá nagyon mélyen! Mi nők még évtizedekkel a szülésünk után is emlékszünk a szülés hangulatára, vissza tudjuk idézni az érzelmeinket, a képeket egészen a halálunk napjáig! Ráadásul a szülés nemcsak egy mélyen bevésődő emlék, hanem egyfajta beavatási szertartás is, ami alakít minket és emiatt nagyon is fontos jelentősséggel bír, elsősorban a lelki egészségünk szempontjából! Ha a szülés élménye pozitív, akkor a szülés megerősít bennünket, visszaigazolja, hogy készek vagyunk az anyaságra, és pozitív energiával tölt fel….Viszont ha negatív élményként éljük meg a szülést, az sajnos tudatalatt negatív gondolatokat szül. Hát még ez sem sikerült! Kimondatlanul is, de ott motoszkál az ördög és megkérdőjelezi az anyai kvalitásainkat, megkérdőjelezi a képességeinket és ezáltal egyfajta alárendelt szerepet adunk magunknak és bizalmatlanok leszünk saját magunkkal szemben. Mindezt az egyik legnehezebb, legtörékenyebb élethelyzetben amikor friss anyaként pozitívan és önbizalommal kellene az anyaság kihívásai elé nézni! Éppen emiatt a negatív szülésélmény akár a későbbi szülés utáni depressziónak is megágyazhat, amit szintén nem – lenne – szabad a szőnyeg alá söpörni!

Na de ha ilyen fontos a szülés, mint élmény, akkor mitől függ az, hogy ez az élmény pozitív vagy negatív töltetet kap? Talán a szülészeti beavatkozásoktól? Vagy a fájdalom erősségétől? Esetleg hogy sikertül-e “természetesen” szülni vagy műtéttel végződött a szülés? Vagy mitől? 2002-ben Ellen D.Hodnett Kanadában publikált egy átfogó tanulmányt, amiben ezt a kérdéskört vizsgálta korábbi kutatások és a saját interjúi alapján. A kutatás eredménye nagyon meglepte a kutatókat és a közvéleményt is! Ugyanis azt feltételezték, hogy Kanadában és az USA-ban nagyon pozitív általában a nők szülésélménye, hiszen a nőknek több, mint 90%-a epidurális érzéstelenítéssel szül, tehát kiiktatják a rendszerből a fájdalmat és emiatt pozitívnak gondolták a szülésélményt… Ezzel szemben a legtöbb nő a szülésélmény kapcsán a fájdalom jelentőségét még csak meg sem említette és az összesítésben is csak a sokadik helyen szerepelt a fájdalom! Nézzük meg, hogy milyen szempontok voltak a legfontosabbak, amik nagyban befolyásolták a szülésélmény milyenségét!

Személyes várakozás

A legfontosabb tényező a szülésélmény kapcsán az volt, hogy milyen gondolatokkal tekintenek az anyák a szülésre…Amikor eleve rettenetesnek, borzalmasnak és negatív élménynek állítják be a szülést a gondolataikban, akkor ez valószínűleg visszaköszön a valóságban is. Míg ha egészséges izgalommal, egyfajta kalandként és megtapasztalásként tekintenek a szülésre, akkor az élmény általában sokkal pozitívabb. Szintén fontos az is, hogy mennyire reális a szüléssel kapcsolatos kép, ami az anyák fejében él és mennyire cseng össze a valósággal…Ezzel a fontos szülésélmény-tényezővel kapcsolatban a jó hír, hogy a gyeplő a Te kezedben van! Ugyanis ha minőségi információval készülsz a szülésre és nemcsak a facebook és egy kórházi teadélután jellegű „szülésfelkészítő” meríti ki a szülésre való felkészülésed, akkor a megszerzett ismereteid révén a félelmeid pozitív gondolatokká alakulnak, másrészt pedig sokkal közelebb kerülsz a valósághoz is. Éppen emiatt ne spórolj meg egy kis detektívmunkát sem és helyi facebook csoportokon keresztül próbálj mindél több információt megszerezni annak a kórháznak a gyakorlatáról is, ahol szülni tervezel – és ha ez nem vág egybe a Te elvárásaiddal, akkor próbálj más intézményt keresni alternatívaként!

Kapcsolat a szülésznővel és az orvossal
Sajnos ez a második szülésélmény-tényező az, amit a jelenlegi helyzetben szinte le is lehet nullázni, lévén, hogy nincs szabad ellátó választás – hacsak nem szánsz bő másfél millió forintot egy magánkórházi szülésre vagy ennek körülbelül a harmadát egy bábai szemléletű otthonszülésre! Így az állami alapellátásban elég nagy lutri, hogy kihez fogsz kerülni és sajnos jó eséllyel a szülőszobában fogsz csak megismerkedni a szülésedet kísérő szülésznővel és orvossal. De azért nincs minden veszve! Ha a törvényhozóink és a kórházak vezetősége valóban fontosnak tartanák azt, hogy minél több család vállaljon gyerekeket és minél szívesebben szüljenek a nők, akkor elég sokat tehetnének még ebben a helyzetben is nagyon kevés pénzért a pozitív szülésélményért! Például a kőkorszaki unalmas kórházi honlapokat lecserélhetnék egy virtuális szülőszoba-bejárásra vagy akár videóüzenetben bemutatkozhatna a honlapon az összes szülésznő is, hogy a szülőszobában már legalább virtuális ismerősként találkozzatok majd…

Támogatás a szülés során
A harmadik szülés-élményt befolyásoló tényező az volt, hogy a nők mennyire érezték a szülés során, hogy ők vannak a főszerepben és hogy az orvos, a szülésznő megerősíti és támogatja őket ezen az úton vagy pedig csak az egészségügyi rendszer mezei páciensei, akiknek szépen szót kell fogadniuk… Szerencsére Magyarországon is vannak szuper szülésznők, szuper orvosok, akik valóban empatikusan, szeretetteljes légkörben támogatják az anyákat, de sajnos ennek az ellenkezőjére is van bőven példa! A szülészetben rengeteg kiégett és megkeseredett orvos és szülésznő van és ez az oka annak, hogy sajnos nem egyszer olvasok olyan szüléstörténetet, amikor nemhogy nem támogatták a szülő édesanyát, de lekezelő stílusban utatsítgatták, kioktatták és megfélelmítették a szülés alatt. Aki szakember ilyet tesz, az nemcsak az élet legérzékenyebb pillanatában sérti meg a szülő nők méltóságát, de marandadó lelki sebeket is okozhat! Egy picit zárójelben jegyzem meg, hogy vajúdástámogatás terén a dúlák természetesen nem helyettesítik, nem helyettesíthetik a szakember támogatását, de rengeteket segíthetnénk, hiszen a szülésnél a dúla egyedüli feladata az anya – és az apa – érzelmi és fizikális támogatása, medikális felelősség nélkül! Sajnos azonba a mai magyar szülészeti rendszerben a legtöbb kórház a dúlák munkáját nemhogy nem támogatja, de teljesen el is lehetetleníti!

Bevonódás a döntésekbe, közös döntéshozatal
A szüléseddel kapcsolatban nagyon fontos az, hogy a döntéseket ne csak az orvos vagy csak a szülésznő hozza meg, hanem a döntések együtt, a Te bevonásoddal történjenek és magadénak érezd azokat …A közös döntéshozatal nem azt jelenti, hogy felvételkor az orrod elé tolnak egy általános mindenbe belegyező nyilatkozatot, amit mondjuk egy jó izmos összehúzódás alatt kell majd aláírnod…. Ha az életed legfontosabb eseménye csak történik a fejed felett, vagy ha ráderőszakolnak valamit, amit nem is teljesen értesz, hogy miért szükséges és ha utólag azt érzed, hogy csak sodródtál az eseményekkel, de nem igazán volt beleszólásod a történésbe – ez bizony nem segíti azt, hogy pozitív történetként éld meg a szülésedet! A jó hír ezzel kapcsolatban viszont megint az, hogy nagyon sokat tehetsz azért, hogy bevond magad a szüléssel kapcsolatos döntésekbe! Ugyanis ha felkészült vagy, ha tudod már előre, hogy mik a klasszikus szülőszobai „helyzetek”, ha tudod, hogy egy-egy beavatkozásnak milyen előnye, hátulütője, alternatívája van és ha hatékonyabban tudsz kommunikálni, ha Te – és a partnered is! – ki mertek állni a saját és a kisbabátok érdekeiért, akkor sokkal nagyobb az esélyed arra, hogy bevonódj és hogy bevonódjatok a döntésekbe! Természetesen nem azt mondom, hogy ez teljes egészében rajtad és a felkészültségeden múlik, de ha nem vagy felkészülve, akkor ennek még az esélyét sem adod meg! A kórházi szülészeti rendszer a világon szinte mindenhol nagyon hierarchikus…a csúcson az osztályvezető-főorvos, utána a főorvosok, a „mezei” orvosok, a rezidensek, szülésznők és a nővérek vannak, valahol alul pedig a szülő nő és legeslegalul pedig a leendő apák…Magyaroszágon méginkább kiélezett ez a hierarchia, de ezt nem szabad elfogadnunk! A Te testedről, a Te kisbabádról van szó amikor szülsz, ezért az a minimum, hogy VAN beleszólásod abba, ami Veletek történik! Éppen emiatt szentelek például egy teljes fejezetet a szülésfelkészítő tanfolyamonom is a szülésélménynek és a szülőszobai kommunikációnak, ahol nemcsak kommunikációs technikákról esik szó, hanem arról is, hogy milyen mechanizmus alapján hozd meg a szüléssel kapcsolatos döntéseidet és hogyan vonódj be méginkább a döntésekbe, hogy ne alárendeltje legyél az orvosnak, hanem egyenrangú felnőtt partnere!


Úgyhogy ha szeretnél Te is tenni azért, hogy a Te szülésélményed pozitív legyen, akkor ne késlekedj, kezd el már most a szülésre való felkészülésedet! Ebben egy minőségi, hiteles és nagyon érdekes szülésfelkészítő programmal tudok a segítségedre lenni!

Nagyon boldog babavárást, izgalmas készülődést kívánok Neked!

 

Tudj meg többet a szülésről az INGYENES mini szülésfelkészítőn!

Jelentkezz most!