Szülés 35 éves kor felett? Ne aggódj feleslegesen!
Babavárás és szülés 35 éves kor felett. Ebben a témában én maga is személyesen érintett vagyok: 40 éves voltam, amikor Alma lányunk született és három évvel később, 43 éves koromban hozta a gólya a mi kis Virágunkat. Az első szülésemnél még szinte semmit sem tudtam sem a szülésről, sem kifejezetten erről a témáról, igy a szülés beindítására csak azért került sor, mert már nem voltam annyira fiatal…Ugyanez a túlzott aggódás – és időnként félretájékozottság - köszön vissza akkor is, amikor 35 évesnél idősebb kismamákkal beszélgetek: tényleg be kell indítani a szülést a 40. vagy akár már a 39 héten akkor is, ha nincs semmi egyéb ok? Tényleg kevésbé kockázatos egy idősebb anyának a programozott császár, mint a hüvelyi szülés?
Mielőtt azonban megkeresnénk a válaszokat ezekre a kérdésekre, egy kicsit nézzük meg, hogy mikortól számít valaki orvosi szempontból “előrehaladott “ korúnak a babaváráshoz. A szakirodalom ezt a határt a 35 éves kornál határozza meg (AMA, advanced maternal age), de azért erre ne úgy gondolj mint egy fekete-fehér választóvonalra. Ugyanis azok a szüléssel kapcsolatos kockázatok, amik valamennyivel valóban magasabbak a 35 év feletti populációban, nem egyik napról a másikra változnak meg hanem lassan, folyamatosan emelkednek az életkor előrehaladtával. Ráadásul a legkifejezettebb különbség a fiatalabb és az idősebb anyák között nem is annyira a szülés körüli kockázatok kapcsán van, hanem sokkal inkább a teherbe eséssel és a terhesség megtartásával kapcsolatosak. Nekünk nőknek a termékenységünk harminc éves korunk után csökkenni kezd, először lassan aztán nagyon gyorsan… a számok nyelvére lefordítva ez azt jelenti, hogy egy rendszeres szexuális életet élő, nem védekező egészséges 30 éves nőnek minden menstruációs ciklusban 20% az esélye arra, hogy teherbe essen. Ugyanez az esély egy 40 éves nőnél már csak 5% (American Society for Reproductive Medicine)! Ráadásul az idő múlásával annak az esélye, hogy a baba elköszön az első trimeszterben még inkább nő! Szomorú tény, de tény, hogy a legalacsonyabb vetélési arány a 25-29 éves korcsoportban van (10%), ami a 40 éves nők populációjában már felmegy 33%-ra, a 45 éves nők között pedig már 57%-ra – vagyis ha 45 évesen sikerül is teherbe esni, sajnos nagyobb az esélye annak, hogy a baba elmegy az első trimeszterben, mintsem hogy megszületik (Magnus et al., 2019). Ez ellen tenni nem lehet semmi, ez a természet törvénye! A harmadik ilyen valóban reális és komoly kockázat a genetikai rendellenességek előfordulásának emelkedése. Biztos sokat hallottál már arról, hogy idősbbe anyáknál gyakrabban fordulnak elő kromoszóma problémák. Emiatt pl. a Down kór előfordulási gyakorisága egy 2009-es kutatás (Haddow et al., 2009) szerint a várandósság 10. hetében a 25 éves anyáknál 1 az ezerből, a 40 éves anyáknál már 1 az ötvenháromból és 45 évesen pedig 1 a tizenkilencből ! A genetikai problémák kimutatása ma már lehetséges a magzat veszélyeztetése nélkül, anyai vérből a terhesség korai szakaszában – igaz ez nem ingyenes eljárás.
Amikor ezt a cikket olvasod, gyanítom, hogy a babád már megfogant és már túl vagy a kritukus első trimeszteren és a szülésre készülsz, úgyhogy térjünk rá a szüléssel kapcsolatos tudnivalókra!
Az első nagy mumus, ami miatt mi idősebb kismamák aggódunk vagy ami miatt stresszel bennünket a környezetünk, az a halvaszületés megnövekedett kockázata. Mielőtt még szivinfarktust kapnál, nézzük meg a halvaszületés témáját részletesebben. Kutatások valóban igazolták, hogy a halvaszületés relatív gyakorisága majdnem duplájára nő a 35 évnél idősebb kismamák korosztályában, de még mindkét korosztályban hál’Istennek nagyon-nagyon alacsony ! Egy friss holland kutatás (Kortekaas et al., 2020) azt találta, hogy 35 évnél fiatalabb nők között ezer szülésből 1,7 végződik sajnos a baba elvesztésével, mig a 35 évnél fiatalabb korosztályban 3. Tehát ha a két számot összehansonlitjuk, akkor valóban igaz, hogy a relatív kockázat majdnem a duplájára nő az életkor előrehaladtával, de az abszolút előfordulás szerencsére még mindig nagyon-nagyon alacsony marad, úgyhogy emiatt ne legyen álmatlan éjszakáid! A kutatók ennek az emelkedésnek az okait nem tudják teljes bizonyossággal, de gyanítják, hogy a háttérben a méhlepény működésével kapcsolatos problámák a felelősek. A halvaszületés gyakoribb előfordulása miatt 35 évnél idősebb anyáknál óvatosságból sok orvos javasolja a terminus elmúltával, vagy akár már a 39. héten a szülés beindítását, akkor is, ha semmilyen probléma nem áll fenn a várandóssággal kapcsolatban.
Nagyon fontos viszont beszélni arról, hogy mik azok a kockázati tényezők, amik emelik a halvaszületés kockázatát ! Ezek a tényezők bár érvényesek mindkét korosztályban, a halvaszületés magasabb előfordulása miatt az idősebb korosztályban méginkább hatással lehetnek!
A halvaszületés kockázatát emeli (ACOG*,2020) :
- Első terhesség
- Magas BMI (elhizás)
- Krónikus magas vérnyomás
- Dohányzás
- Iker terhesség
- Meddőségi kezeléssel létrejövő terhesség
- Fiú magzat.
Fontos tehát, hogy amikor az orvosoddal az éltekorod miatt a szülés beindításáról beszéltek, akkor beszéljétek meg, hogy a Te esetedben milyen egyéb kockázati tényezők vannak, ugyanis a helyzet nem fekete-fehér ! Elképzelhető, hogy egy tejesen egészséges, 42 éves, második babát váró anyánál, aki spontán esett teherbe, a szülés beindítása magasabb kockázatot jelent, mint a várandósság fenntartása. Ezzel szemben az is elképzelhető, hogy egy 38 éves, elhízott, első babát váró anyánál, aki ráadásul IVF kezeléssel lett terhes, a beindítás hordozza a kisebb kockázatot !
Az idősebb korú anyává válás kapcsán a második mumus a szülés körüli anyai halálozás. A szülés körüli anyai halálozásra is igaz, hogy a relatív előfordulása majdnem 50%-kal nő a 35 évnél idősebb anyák körében, de az abszolút előfordulása hál’Istennak manapság rendkivül alacsony, gyakorlatilag elhanyagolható ! 2004-ben készült egy összefoglaló tanulmány (Jacobsson et al.,2004), amiben 15 év kutatásait, 900 000 szülés adatait összegezték ebben a témában. A 15 év alatt 21 anyai halálozás történt, igaz ezek nagyobb része valóban az idősebb anyák csaportjában, de a 900 000 szülésre vetitve ez egy elhanyagolhatóan kicsi kockázat, tényleg nem szükséges emiatt aggodalmaskodni !
A szüléssel kapcsolatban valóban vannak még olyan terhességgel, szüléssel kapcsolatos kockázatok, amik megemelkednek a 35 évnél idősebb anyák csoportjában (Sheen et al., 2018). Ilyen gyakrabban előforduló komplikációk például a terhességi cukorbetegség (GDM), a preeclamsia, trombózis, méhlepény problémák, fokozott szülés utáni vérzés, és gyakrabban válik szükségessé a szülés során az is, hogy az anya vérátömlesztést kapjon vagy hogy egyúttal a méhét is el kelljen távolítani. Ha kismamák 45 évnél is idősebbek, akkor pedig az is gyakrabban fordul elő, hogy a baba túl korán születik meg vagy nagyon alacsony testsúllyal látja meg a világot. Ezek a gyakrabban előforduló szülési komplikációk pedig azt eredményezik, hogy az idősebb nők között jóval gyakoribb a műtéti szülések előfordulása is. Érdekes csavar viszont, hogy a császáros szülések aránya jobban nő, minsem azt a komplikációk emelkedési aránya indokolná! A császáros szülések arányának a növekedéséhez egy fontos pszichológiai tényező is hozzájárul : idősebb anyák körében a vélt magasabb kockázat miatt több szülészeti beavatkozást alkalmaznak, akkor is, amikor azok nem lennének feltétlenül indolkoltak ! Egy 2017-es kutatás (Waldenstöm és Ekéus, 2017) azt állapította meg, hogy hasonló lefolyású szüléseknél a 35 évnél idősebb anyák körében az orvosok hamarabb mondják ki, hogy a szülés elakadt, túl lassú vagy hogy nem elég hatékonyak az összehúzódások, mint ha az anya fiatalabb – és emiatt sokkal hamarabb nyúlnak a szülészeti beavatkozáskozásokhoz is, ami hozzájárul a megemelkedett császármetszés arányhoz.
A műtéti szülés kapcsán fontos még megemlíteni a választott (elektív) műtéti szülést is, amikor az anyák vagy saját maguktól, vagy pedig orvosi sugallatra választják a császármetszést, de amikor a műtétet valós komplikáció nem indokolná. Egy 2016-os amerikai kutatás (Lavecchia et al., 2016) kimutatta, hogy az idősebb korosztályban kétszer annyi nő választja a műtéti szülést, mert úgy gondolják az anyák, hogy ezzel csökkentik a szüléssel kapcsolatos kockázatokat. Sajnos magyar adat ilyen bontásban nem érhető el, de a Facebook-on olvasottak alapján szinte biztos vagyok benne, hogy nálunk Magyarországon is ez a helyzet. Ezzel szemben a kutatás azt tapasztalta, hogy a komoly kockázatok előfordulása az idősebb anyák körében lényegesen magasabb a választott császármetszésnél, mint a hüvelyi szüléseknél! Tehát ha nincs valós komplikáció, ami a császáros szülést indokolná, akkor a műtéttel a komoly szülési kockázatokat nemhogy csökkentjük, hanem növeljük ! A kutatásban ilyen komoly műtéti kockázatok voltak a műtét során történő anyai szívmegállás, elhalálozás és a méh-eltávolítás. A szerzők ezért az alábbi ajánlást fogalmazták meg ebben a kutatásban : "Amennyire lehetséges, az önként választott műtéti szüléseket el kell kerülni az előrehaladott korú anyák populációjában!"
Az életkorod kapcsán eddig szinte csak arról beszéltem, hogy bizonyos kockázatok – igaz nagyon kis mértékben – de mégicsak növekednek az életkor előrehaladtával, remélem emiatt nem keserítettelek el túlságosan. Van viszont egy nagyon fontos szüléssel és babavárással kapcsolatos dolog, amiben valahogy mi idősebb anyák sikeresebbek vagyunk ! Ez pedig a szoptatás ! A kutatások egyöntetűen azt tapasztalták, hogy azok között az anyák között, akik szoptatásra készülnek, sokkal nagyobb arányban vannak az idősebb korosztályban azok, akik ezt valóra is váltják és valóban a mellükből, anyatejjel táplálják a kisbabájukat ! Talán mi idősebb anyák egy kicsit eltökéltebbek és jobban informáltak vagyunk és kevésbé hat ránk a boltok tápszerrel tömött polcainak látványa ?
Most, hogy megnéztük az idősebb anyák szülési kimeteteleival kapcsolatos kutatási ereményeket, nézzük meg egy kicsit azt is, hogy mire számíts a várandósságod és a szülésed kapcsán a környezetedtől ? A legfontosabb – saját bőrömön tapasztaltam ! – hogy készülj fel lélekben, hogy a várandósságodat és a szülésedet aggódás fogja kísérni a szeretteid részéről ! Az édesanyád gyanítom, hogy legalább 10 évvel fiatalabb volt Nálad, amikor Te születtél, ezért érthető, hogy az ő gondolataiban az idősebb kori szüléssel kapcsolatos kockázatokról egy felnagyított kép él. Úgyhogy számíts arra, hogy aggódni fog az édesanyád, a testvéred, a párod, a barátnőd, a védőnő és az orvosod is – vértezd fel magad ez ellen lélekben és ne hagyd, hogy az aggódás rádtelepedjen és elvegye a babavárás örömét! Az idősebb kori várandóssággal és szüléssel kapcsolatos megemelkedett kockázatokat úgy lehetne összefoglalni, hogy bár a kockázatok valóban emelkednek valamennyire az életkor előrehaladtával, ezek még így is olyan alacsonyak, hogy aggódni nem érdemes ezek miatt, a nők legeslegnagyobb része 35 éves kor után is egészséges babának ad életet és ő maga is egészséges marad! Az általános testi-lelki egészségednek viszont nagyon fontos szerepe van abban, hogy ezt kockázat-emelkedést ellensúlyozd : tehát figyelj az egészséges életmódra, mozogj, táplálkozz változatosan - és a szüléseddel kapcsolatosan dönts tudatosan és informáltan!
Szép és egészséges szülést és nagyon boldog babavárást kívánok Neked – ne hagyd, hogy az aggódás beárnyékoja ezt a különleges, szép időszakot!
(A bejegyzés az Evidence Based Birth "Advance Maternal Age" c. vezércikk felhasználásával készült)
*ACOG: American College of Obestetricians and Gynecologists