Sport vagy pihenés? Na és a szex?
A blogom és a videóim kifogyhatatlan téma forrása a Facebook, méghozzá a kismamás Facebook csoportok. Nagyon gyakran találkozom olyan posztokkal, hogy anyák – sőt védőnők, orvosok – úgy gondolják, hogy az első trimeszterben jobb minél többet pihenni, nehogy a baba elköszönjön. Ugyanilyen megfontolásból sokan a szeretkezést is tiltólistára teszik, csak hogy nehogy baj történjen... Két fontos téma, amiről rengeteg fél-információ, hiedelem és jótanács kering, ezért érdemes lerántani a leplet és megnézni, hogy mi is a valóság!
A legtöbb kismamának az első trimeszter a várandósság legnehezebb szakasza: a testünk még nem szokott hozzá az új hormonkoktélhoz, egész nap fáradtak és álmosak vagyunk, át tudnánk aludni az egész napot – már ez önmagában megnehezíthati, hogy a korábbi tempóban folytassuk az testmozgást, a sportot. Az álomkórt megfejelheti a hányinger és akár a hányás is, ami méginkább a megállásra késztethet bennünket. De azon kívül, hogy esetleg a mozgás nem eseik jól a fáradtság és a hányinger miatt, kutatások a mozgásnak, a sprotnak semmiféle negatív hatását nem mutatátták ki a vetélésre.
A vetélés tabu-téma, amivel a legtöbb nő csak akkor szembesül, amikor vele is megtörténik a tragédia. Nők ilyenkor döbbennek rá, hogy a vetélés mennyire gyakori jelenség – csak természetesen ez nem az a téma, amit kiposztolunk a Facebook-ra vagy megbeszéljük kávé mellett a munkahelyünkön...Az első trimeszteres vetélés gyakorisága a 25-29 éves anyai korosztályban a legalacsonyabb, de még ez a szám is tíz százalék! Vagyis tíz nő közül, akiknek pozitív lett a terhességi tesztje, egynek el fog köszönni a kisbabája! Ahogy az anyai életkor emelkedik, a vetélés aránya méginkább nő! A negyven éves anyák között a vetélés aránya már 33%, vagyis sajnos minden harmadik baba elköszön ebben az életkorban – teljesen függetlenül a tesmozgástól és a pihenés arányától!
A pihenés tehát nem csökkenti egy hajszállal sem az első trimeszteres vetélés kockázatát, viszont ha túlzott, ha nem indokolt, akkor elég sok kellemetlen mellékhatással járhat! A legnyilvánvalóbb, hogy ha túlzásba visszük a pihenést, a testünk kevesebb energát fogyaszt. Ez az alacsonyabb energiafelhasználás a várandósság első felére jellemző raktározó anyagcserével párosulva bizony könnyen lehet az elhízás első lépcsője! A mozgáshiány miatt lelassul a keringés, lelassul a nyirokkeringés, csökken az endorfinok termelődése, ami a hangulatunkra is rányomja a bélyegét. Ezt megfejeli még, ha az állandó otthonlét maiatt kiesünk a barátok, ismerősök hálózatából és a napjainkat az egyedüllét fémjelzi. Nemcsak a hangulatunk, a közérzetünk de az általános állóképességünk is romlik a túlzásba vitt pihenés miatt, holott a szülés lesz az életünkben valószínűleg a legkomolyabb fizikai kihívás – aminek nem szerencsés csökkent állóképességgel, legyengült szervezettel nekivágni!
Egészségügyi szakemberek, bábák, dúlák is sokszor hangoztatják, hogy az életmódváltásnak nem a várandósság alatt van itt az ideje, de én nagyon nem értek egyet ezzel a jótanáccsal. Mégpedig azért nem, mert az életben kevés ennyire nagy motiváció lesz az egészségesebb életmód felé! A legtöbb nő nagyon sok változtatást eszközöl az életében, amikor kiderül, hogy kisbabát vár: nem eszik ezt, nem iszik azt, nem megy dohányfüstös közegbe: ezek a változtatások mind a baba egészséges fejlődését szolgálják! Ebbe a körbe szerintem bele kellene hogy férjen az is, hogy a saját egészségünkre jobban vigyázunk, hiszen egy új emberi lényt nevelünk a szívünk alatt, akinek a boldogsága, az egészsége még a születése után is mi testi-lelki egészségünktől fog függeni még sok-sok éven keresztül! Tehát pont a baba miatt kellene olyan életmódváltoztatást eszközölni, ami az egészségünk megőrzését szolgálja!
Természetesen nem azt mondom, hogy ha eddig semmit sem sportoltál, akkor kezdjél el hirtelen 12 kg-s kettlebell-t lengetni, de nagoyn nagy életmódváltoztatás már az is, ha elhatározod, hogy minden nap – na jó, csak hetente ötször – sétálsz fél órát! Ezt bármelyik egészséges kismama elkezdheti és csak jót tesz vele saját magátnak, a kisbabájának és a családjának is! Már ez is egy óriási lépés az egészséges életmód irányába! Viszont az is igaz, hogy ha már a várandósság alatt lengetted a 12 kg-s kettlebellt, akkor ezt ne hagyd abba, csak azért mert pozitív lett a terhességi teszted! Minden korábbi mozgást egész nyugodtan folyathatsz addig, amig jól esik! Ahogy a pocakod nő, valószínűleg majd kell a korábbi mozgáson egy kicsit alakítani; nem szerencsések egy idő után például az ugrálással járó pliometrikus gyakorlatok: a megváltozott súlypont miatt ez sokkal balesetveszélyesbb és a megnövekedett testsúly miatt az ízületket is jobban terheli. A mozgás erőssége, intenzitása azonban mindenkinek teljesen egyéni, a várandósság előtti mozgási szokásoktól függően.
Kismama sporttal foglakozó szakemberek ökölszabályként az intenzitás tekintetében azt szokták tanácsolni, hogy ha sportolás közben még tudsz énekelni, akkor lehet egy picit feljebb csavarni a teljesítményt. Ha viszont a mozgás közben nem tudsz már beszélni sem, akkor lejjebb kell venni a gyakorlatok erősségéból! Ideális az az intenzitás, amikor normális tempóban, a levegő kapkodása nélkül tudsz beszélni sportolás közben. Úgyhogy figyelj a tested jelzéseire, figyelj a megfelelő folyadékfogyasztásra, a pihenés megfelelő arányára, de a pihenést ne told túl, a várandósság ne legyen ürügy arra, hogy leszokj a sportolásról és a mozgásról!
Nézzük meg, hogy mi a helyzet a szex-szel! Egy kismama nemrég azt posztolta, hogy a védőnő azt tanácsot adta neki, hogy az első trimeszterben inkább ne szeretkezzenek, vagy ha igen, akkor is ügyeljen arra, hogy a csúcsra ne jusson el – nehogy elvetéljen. Hát ez bizony felesleges riogatás a javából és sajnos az ilyen rossz "jótanácsok" miatt szokik le szépen lassan nagyon sok kismama nemcsak a sportról, de a normális párkapcsolattal járó intim együttlétekről is! A szeretkezés során valóban termelődik oxitocin hormon, azonban ez részint elég kis mennyiség ahhoz, hogy méhösszehúzó hatása legyen, másrészt pedig ilyenkor a méh még nem kész az oxitocin molekulák befogására! Az oxitocin receptorok ugyanis majd a szülés előtti napokban, órákban fognak felszaporodni, hogy az emelkedő oxitocin szint be tudja majd indítani a vajúdást. Az első trimeszterben viszont nagyon-nagyon messze vagyunk még ettől az állapottól! Az orgazmus során igaz, hogy történnek a méhben és a hüvelyben ritmikus összehúzódások, de ezek nincsenek hatással a beágyazódott kis embrióra! A beágyazódásra ne úgy gondolj, hogy van olyan hogy „kicsit” meg „nagyon”: a beágyazódás vagy megtörtént , vagy pedig nem – sem a sportnak, sem az orgazmusnak nincs határa erre a folyamatra!
Ugyanúgy, ahogy a sport és a mozgás, a hüvelyi behatolással járó szeretkezés is lehet ellenjavalt kivételes esetekben! Természetesen nem szabad házas életet élni, ha valamilyen gombás vagy baktériumos fertőzésed van – ezt előbb meg kell gyógyítani, de ez igaz akkor is, ha nem vársz kisbabát! Nem tanácsos szeretkezni akkor sem, ha valódi méhnyak elégtelenség áll fenn és emiatt a koraszülés kockázata áll fenn. Viszont normális, egészséges, alacsony kockázatú várandósságnál sem az ésszerű mozgásnak, sem a szeretkezésnek nincs kockázata sem a babára, sem az anyára! Ráadásula várandósság hormonkoktélja miatt a legtöbb kismama könnyen izgalomba jön, kellemes lehet az együttlét, ráadásul még a feszültséget és az idegeskedést is csökkentheti.
Használd ki ezt az időt, amikor a nagy pocakod még nem nehezíti meg az együttlétet, mélyítsétek el a párkapcsolatotokat és készülődjetek boldogan és egészségesen a kisbabátok érkezésére!