INGYENES MINI FELKÉSZíTŐ

Újszülött sárgaság: gyakoribb, mint gondolnád!

bilirubin köldökzsinór szoptatás sárgaság

Születésük után a babák körülbelül 60%-a többé vagy kevésbé besárgul, ezért ez a jelenség a leggyakoribb újszülött-komplikáció. Nézzük meg, hogy mi okozza a sárgaságot, hogy milyen problémákat eredményezhet a sárgaság és ami a legfontosabb: mit tehetsz Te azért, hogy a besárgulás esélyét csökkents illetve ha mégis besárgult a babád, akkor hogyan tudod csökkenteni a sárgaság mértékét.

A sárgaság, besárgulás kifejezés elég jól utal arra, hogy miről is van szó, amikor erről a jelenségről beszélünk. A babák bőre sárgás, barnás színű lesz, a szemgolyó fehér része is sárgás, zöldes árnyalatot vesz fel és a legtöbb besárgult baba nagyon aluszékony vagy pedig éppen ennek az ellenkezője: egyálatalán nem alszik. A bőr elszíneződését egy bilirubin nevezetű anyag felszaporodása okozza. A bilirubin a vörösvértestek alkotóeleme, amit a máj bont le. Újszülötteknél a vér bilirubin szintje magasabb, mint nálunk felnőtteknél, több ok miatt is. Ezek az okok a következőek:

  • Egy újszülött baba mája még nem működik teljes hatákonysággal
  • A baba vörösvértestjei rövidebb élettartartamúak, mint a felnőttek vörösvértestjei, ezért a májnak több bilirubin lebontásával kell megbirkóznia
  • A magzati élet során már cserélődnek a vörösvértestek és a lebontásukból származó bilirubin a baba első kakijában, a mekóniumban vagy magyarul magzatszurokban gyűlik össze. A legtöbb kisbaba röviddel a születése előtt, vagy a szülés alatt, vagy szinte azonnal utána rögtön ki is ad már egy adagot a mekóniumból, de ha ettől a kenőcs-szerű fekete kakitól nem tud megszabadulni, akkor a bilirubin visszakerül a véráramba.

A fenti okok miatt az enyhe sárgaság nem tekinthető kórosnak, hanem élettani jelenség, emiatt ezt jóindulatú sárgaságnak is szokták nevezni. Természetesen ez nem jelenti azt, hogy ezzel nem kell törődni, de ha enyhe a sárgaság, akkor gyakori szoptatással ez elmúlik magától, kezelés nélkül is. Ha azonban a sárgaság fokozott és a bilirubin szintje elér egy bizonyos veszélyes koncentrációt, akkor azt mindenképpen kezelni kell, mert a túl magas bilirubin szint agykárosodást okozhat!

A sárgaság tehát nagyon gyakori jelenség, de van néhány olyan tényező, ami növeli a sárgaság kockázatát. Ilyen például,

  • ha az édesanya nullás vagy RH negatív vércsoportú
  • ha a szülés környékén a baba és vagy az édesanya valamilyen fertőzést kapott
  • ha a szülést fogóval vagy vákuummal fejezték be és a baba horzsolást szenvedett emiatt
  • ha a baba nagyon nagy, mert az édesanya cukorbeteg volt a várandósság alatt
  • ha a babának bélelzáródása van, ha a baba koraszülött, ha a családban vannak kelet-ázsiai vagy mediterrán felmenők és
  • ha a baba nem jut elég anyatejhez az első napokban!

Ez az utolsó kockázati tényező az egyik legfontosabb, ezért nézzük meg egy kicsit, hogy mikor nem juthat elég anyatejhez egy újszülött kisbaba! Például akkor, ha egy picit korábban érkezett a 37. hét környékén, már épp nem koraszülött, de még egy picit gyengébben megy a szopizás…akkor sem juthat elég tejhez a baba, ha elviszik mellőled és csak három óránként hozzák szopizni, pláne ha eközben cukros vízzel vagy tápszerrel „kiegészítik” a szoptatást! Úgyhogy ha szeretnéd csökkenteni a besárgulás esélyét, vagy a már kialakult sárgaság mértékét szeretnéd csökkenteni, akkor a legfontosabb, hogy ne engedd, hogy a kisbabádat elvigyék mellőled! Tedd minél gyakrabban mellre, még akkor is, ha úgy látod, hogy „nincs tejed”! A melledben ugyanis már a baba születésekor ott van a néhány cseppnyi folyékony arany, a kolosztrum vagy más néven előtej! Ez a csodálatos anyag nagyon sok különleges tulajdonsággal rendelkezik, köztük azzal is, hogy hashajtó…vagyis segíti a kisbabádat abban, hogy megszabaduljon a szurokszerű első kakijától! Az icipici cseresznye méretű gyomrocskába pedig bőven elég az a mennyiség, ami van a melledben, de mivel ezt hamar megemészti a baba, ezért gyakran kell, hogy hozzájusson!

A sárgaság kapcsán meg kell említeni egy nagyon közkeletű tévhitet, amit sajnos már orvosoktól is hallottam…Ez a tévhit a köldökzsinór ellátás időzítésével függ össze. A „logikus” érvelés szerint azért jobb minél hamarabb elvágni a köldökzsinórt, mert akkor kevesebb vér jut a babába, így kevesebb vörösvértest bomlik le és kevesebb bilirubinnal kell a májnak megbírkóznia… Kutatások viszont csak hajszálnyi különbséget találtak a besárgulás arányában a korai és a kései köldökzsínór ellátás kapcsán, ráadásul ez a hajszálnyi különbség is erősen vitatható. Az viszont teljesen biztos, hogy a kései köldökzsinór ellátással a baba a több vér révén több oxigénhez, több őssejthez és több folyadékhoz jut, amik vitathatatlanul megkönnyítik a baba életkezdését, ezért erről lemondani nem szabad!

Mivel újszülötteknél a bilirubin szint a 3. és az 5. nap környékén tetőzik, nagyon fontos, hogy akkor is lássa szakember a kisbabádat a 3. napon, ha ambulánsan szültél vagy ha már korábban hazamentél vagy otthon szültél. Ha bármilyen gyanú merül fel a sárgasággal kapcsolatban, akkor a bilirubinszintet egy lámpaszerű műszerrel ellenőrzik, és ha a műszer a normálisnál magasabb értéket mutat, akkor vérvétellel állapítják meg a bilirubin-szint pontos mértékét és ez alapján döntenek, hogy szükséges-e a kezelés vagy elég-e csak a szoptatás. Szerencsére a sárgaságot nagyon jól lehet kezelni speciális kék-fény terápiával. A kék fényezésre több megoldás is létezik: sajnos néhány kórházban még a készülék egy külön szobában van, ahol a kisbabát elkülönítik a kezelés idejére, de létezik mobil kék-fény eszköz sőt hálózsák-szerű megoldás is van, amit akár otthon is lehet alkalmazni. A terápia alatt a baba szemét bekötik, hogy a fény ne károsítsa a szemeit és egy speciális fényáteresztő takaróval takarják be. A kezelés mértékét a vér bilirubin szintje alapján állapítják meg. Megjegyzendő, hogy a napfény szintén tartalmaz ilyen hullámhosszú kék sugarakat, amik még az ablaküvegen át is érvényesülnek, de ez komoly sárgaság esetén nem elegendő! Kisbabát közvetlen napsütésbe kitenni pedig sem nyáron, sem télen nem szabad a baba bőrének érzékenysége és a napsütés ultraibolya sugarai miatt!A sárgasággal kapcsolatban azt is fontos tudni, hogy sötét bőrű babáknál nehezebb észrevenni a bőr elszíneződését! Ezért ha a babád nagyon aluszékony, vagy éppen egyáltalán nem alszik vagy furcsább a színe (sárgás, barnás, sőt akár zöldes!), akkor ezt feltétlenül jelezd egészségügyi szakembernek és feltétlenül nézzék meg, hogy mi a helyzet a sárgasággal!

A sárgaság a leggyakoribb oka annak, hogy édesanyák és újszülött kisbabáik a szokásosnál hosszabban élvezik a kórház vendégszeretetét… Sajnos azonban sok kórházban még mindig nagyon rossz a gyakorlat a sárgaság kezelésével kapcsolatban: a kisbabát a kékfény terápia ürügyén elviszik és sajnos sok esetben még pótlást is adnak… Ez viszont eléggé keresztbe tesz a szoptatás sikerességének és ráadásul még a sárgaság leküzdését is nehezebbé és hosszabbá teszi! Ha ugyanis a babát nem teszed elég gyakran mellre az első napokban, akkor később már nagyon nehéz lehet, főleg, ha a babát előtte cumisüveggel betápszerezték, így a baba nem juthat elég kolosztrumhoz, ami éppen abban lenne hivatott segíteni, hogy minél gyorsabban megszabaduljon a magzatszuroktól. Ráadásul éppen a 3. – 4. nap környékén, mire beindul a tejtermelésed, akkor szembesülsz majd a nehézséggel, hogy a baba nem akar szopizni, Neked pedig feszülnek és szétdurranni készülnek a melleid… Éppen ezért azt tanácsolom, hogy ha besárgult a babád, legyél nagyon résen és maradjatok együtt! Kék fény mellett is lehet szoptatni és tedd mellre a kisbabádat minden alkalommal, amikor a legkisebb éhségjelet mutatja! Az első napokban ez akár 20 alkalmat is jelenthet, de legalább 12-15 alkalom mindenképpen legyen!

Azt nem mondom, hogy ha besárgult a kisbabád, akkor a szoptatás egy könnyű menet lesz…A baba valószínűleg nagyon aluszékony, álmos és nem nagyon akar szopizni ezért nagyon sok türelemre és kitartásra lesz szükséged! Próbálj beszélni a babához, énekelni, hogy egy picit felébredjen és az is segíthet a kis álomszuszék felébresztésében, ha mindketten nekivetkőztök a szoptatáshoz. A közvetlen bőrkontaktus jó eséllyel felébreszti az ősi táplálkozási ösztönt és így könnyebben mehet egy a mellretétel is. Megpróbálkozhatsz azzal is, hogy szoptatás előtt egy langyos, nedves kendővel áttörlöd az arcát! Fontos, hogy a baba legalább 15 percig aktívan szopizzon, hogy elég táplálékhoz jusson, ezért ha megint hamar elalszik a melleden, akkor vedd le és kezd előről megint a procedúrát! Ébresztésre a hajhuzogatás, csipkedés és az erőszakos mellretétel egyáltalán nem jó megoldás! Ha sárgaság akkor üt be, amikor már otthon vagytok, akkor nagyon fontos, hogy lássa a babát gyerekorvos vagy védőnő legalább minden másnap, de inkább naponta és ebben az esetben azt is ajánlom, hogy vedd fel a kapcsolatot egy IBCLC szoptatási tanácsadóval, aki praktikus trükkökkel tud segíteni, hogy sikeres legyen a szoptatás is. Nagyon fontos az is, hogy ne csak akkor szoptass, ha a baba sír! A legkisebb éhségjelre vedd fel és tedd mellre azonnal! Éhségjel az is, ha a baba még alszik, de elkezd mocorogni, szuszogni vagy a fejecskéjét forgatni. Besárgult babánál fontos az is, hogy a cumit és a cumisüveget teljesen mellőzzétek, hogy a szopási ösztönét és az energiáját ne ezekre a pótlékokra pazarolja, hanem inkább a te melleden elégítse ki hasznos táplálkozással. Ha szakemberrel egyetértésben (IBCLC szoptatási tanácsadó, gyerekorvos) mégis úgy döntötök, hogy itt bizony pótlásra van szükség, akkor egy-egy alkalommal maximum 10 ml-t adj és azt is inkább kiskanállal vagy kispohárból.

Még egy tipp: ha besárgult a babád, akkor legegyszerűbb, ha szépen egy ágyba költöztök…Tudom, ez kicsit furcsán hangzik, meg fárasztó is lehet, de legyetek minél többet közvetlen bőrkontaktusban, a babát altasd a testeden, a melleid között és próbálj elfelejteni mindenféle házimunkát és egyéb tevékenységet! Tekints úgy erre az időszakra, hogy a legfontosabb feladatod most átsegíteni a kisbabát a sárgaságon: türelemmel, szoptatással és sok közvetlen bőrkontaktussal könnyebbé tudod tenni ezt a nehéz időszakot!

Tudj meg többet a szülésről az INGYENES mini szülésfelkészítőn!

Jelentkezz most!