INGYENES MINI FELKÉSZíTŐ

Szülésbeindítás természetesen: hatásos, de nem túl kellemes...

bábakoktél hányás mekónium ricinusolaj szülésbeindítás

A házi szülésbeindító módszerekről szóló sorozat ötödik részében egy olyan sok ezer éve alkalmazott módszerről lesz szó, amit állítólag már az ókori Egyiptomban is alkalmaztak a szülés beindítására: ez a ricinusolaj. Kutatások egyértelműen igazolták a ricinusolaj vajúdás beindító hatását, de azért van néhány olyan dolog a ricinusolaj használatával kapcsolatban, amiről fontos tudnod, ha gondolkodsz ezen a módszeren! Fontos megjegyezni azt is, hogy ha kacérkodsz ezzel a szülésbeindító módszerrel, vagy esetleg gyógyszeres vagy katéteres beindítást szeretnél elkerülni vele, akkor beszélj erről az orvosoddal vagy a bábáddal, hogy a Te egyéni esetedben mi lenne a legjobb megoldás – ezzel a bejegyzéssel abban segítek Neked, hogy felvértezzelek azokkal az információkkal, amiknek birtokában majd egyenrangú félként, partnerként fogsz tudni beszélni erről a témáról a szakemberrel!

A ricinusolaj használatát a szülés beindítására világon nagy viták övezik: van aki áldja és van aki veszélyesnek tartja. Ez az olaj a ricinus pálma (Oleum Palma Christi) terméséből nyert olaj. A növény Észak-Afrikában és a Közel-Keleten őshonos, az olaját évezredek óta alkalmazzák a szépségápolásban és a hagyományos gyógyászatban, mint hashajtószert. Kevésbé ismert hatása a szülés beindító hatás – úgyhogy nézzük meg az ezzel kapcsolatos kutatásokat!

2013-ban a Cochrane Adatbázisban* publikáltak egy olyan összegzős kutatást, ami három korábbi, minőségi kutatásnak az eredményeit összegezte. Ezekben a kutatásokban egészséges várandósok vettek részt, akik a terhesség betöltött 40. hete után, de a a betöltött 42. hét előtt voltak. A résztvevők fele 60 ml ricinusolajat fogyasztott, a másik fele pedig ugyanennyi étolajat (placebo). A ricinust fogyasztó várandósok közül háromszor annyian (!) kezdek el vajúdni 24 órán belül, mint a kontroll csoportban, ezért a kutatók egyöntetűen azt a megállapítást tették, hogy a ricinusolajnak hatása lehet a szülés beidulására. A dolog árnyoldala viszont az volt, hogy a ricinust fogyasztó csoportban szinte kivétel nélkül minden anyának hányingere volt, hányt és jónéhánynak hasmenést is okozott a ricinusolaj, ezért egyértelműen kijelenthető az is, hogy a ricinusolaj ezek miatt a mellékhatások miatt akár kiszáradát is okozhat!

Kutatók azt feltételezték, hogy a ricinusolaj hashajtó hatása stimulálja a méh simaizomzatát is és a méh “átveszi” a belek fokozott mozgását… Valószínűleg ez is közrejátszik, de a ricinusolaj sokkal közvetlenebbül is hat: amikor preparált várandós méhszövetre cseppentettek ricinusolajat, akkor az összehúzta az izomsejteket, míg a kontrol sóoldat ezt a hatást nem váltotta ki! Tehát a ricinusolajban van valamiféle kifejezetten méhstimuláló anyag! A kutatásoknak szintén érdekes megállapítása volt, hogy a vajúdást beindító hatás még kifejezettebb a második vagy többedik babát váró nőknél, akinél az első baba hüvelyi úton született. Fontos viszont megjegyezni azt, hogy nem voltak olyan klinikai vizsgálatok, amik császáros szülés utáni szülésbeindító hatást vizsgáltak volna! Tehát nem lehet egyértelműen kijelenteni sem azt, hogy a ricinusolaj császáros szülés után biztonsággal használható a szülés beindítására, sem pedig azt, hogy ez kockázatos lenne!

A ricinusolaj ellenzői legtöbbször azért nem támogatják a ricinusolaj használatát, merthogy gyakran tapasztalható, hogy a magzatvíz mekóniumos lesz: a baba belekakil a magzatvízbe még az anyaméhben. Viszont valószínűleg ezt azért tapasztalják, mert azok a várandósok fogyasztanak ricinusoljat, akik már a kiírt dátumon túl vannak: a 40. hét után pedig valóban gyakrabban fordul elő a mekóniumos magzatvíz, ahogy az idő halad előre…

A ricinusolajat átalában nem tisztán alkalmazzák, merthogy ez finoman szólva ehetetlen/ihatatlan. Szinte minden nemzetnek megvan a saját bábakoktél (midwife’s brew) receptje! Magyarországon leggyakrabban baracklekvárral és pálinkával “ízesítik”, Angliában whiskyvel és fagyival, az USA-ban pedig mogyoróvajjal és/vagy narancslével. Az alkohol valamennyire csökkenti a hányingert, míg a krémes, zsíros fagyi vagy a mogyoróvaj a hashajtó hatást lassítására hivatott. Szintén konszenzus van abban, hogy a bábakoktélt legjobb szívószállal elfogyasztani, mert így az ízét kevésbé lehet érezni – ami fontos szempont még akkor is, ha azon a fagyi vagy a baracklekvár tompított valamennyit… A legtöbb bába 60 ml ricinusolajat javasol kezdő adagnak, kizárólag a kiírt dátum után, reggel korán elfogyasztva – az orvos vagy a bába tudtával. Ha négy órán belül nem indul be a vajúdás, akkor egy ismétlő adagot szoktak javasolni.

Egy amerikai bába a saját gyakorlatában egy négy pontos kritériumrendszert dolgozott ki. Ha a kismama (1) betöltötte a 40. hetet, ha (2) egy korábbi hüvelyi vizsgálatnál már 2 cm méhszáj tágulást tapasztaltak, ha (3) meglepedt a burok és ha(4) az anya már korábban szült hüvelyi úton – akkor a ricinusolaj beindítja a szülést mindenkinél. Ha a fenti négy feltételből csak kettő teljesül, akkor a nők felénél indul be a szülés, de még ha csak egy feltétel teljesül, akkor is jó esély van rá, hogy a ricinusolaj fogyasztásától beindul a szülés. Ez nem egy igazolt, statisztikai próbáknak alávetett kutatás volt, hanem egy bába tapasztalati úton szerzett megállapítása, amivel egybecseng más otthonszüléseket kísérő bábák tapasztalatával is.

Egyértelmű, hogy a ricinusolaj fogyasztás is egyfajta szülészeti beavatkozás. Emiatt jogos a kérdés, hogy ha a bábai szülészeti modell a szülés természetességét támogatja, akkor miért is alkalmaznak ilyen “durva” módszert a szülés beindítására? Erre a választ a magyar jogszabály adja: Magyarországon legálisan bábának szülést kísérnie csak a 41.hét végéig lehet. Ha addig a baba nem érkezik meg, akkor a bába nem vállaja az otthoni szüléskísérést és az anyának kórházban - vagy szaksegítség nélkül - kell a babát világra hoznia. Ezért az otthonszülést választó anyák Magyarországon a házi szülésbeindító módszerek széles repertoárját be szokták vetni, hogy a baba még a 41 hét betelte előtt megérkezzen…

Viszont ha nincs semmi konkrét “indok” a vajúdás beindíásának a siettetésére, akkor egyértelmű, hogy a legjobb várni és bízni a kisbabában, a hormonokban, az ösztönökben, hogy a szülés majd akkor fog beindulni, amikor a kisbaba és az anya teste is kész rá! Ráadásul a szülés önmagában is elég nagy kihívás! A legtöbb nőnek egész életében a szülés lesz a legnagyobb fizikai megpróbáltatás – ezért nagyon meg kell gondolni, hogy ezt a nagy kihívást érdemes-e megfejelni még a hányás, a hányinger és a nagyon erős hasmenés mellékhatásával…

Összefoglalva a ricinusolaj hatásosságát: a fogyasztása egyértelműen hatással lehet a szülés beindulásának az idejére, de számolni kell a nagyon kellemetlen és nagyon gyakori mellékhatásokkal, amik akár kiszáradást is okozhatnak és számolni kell azzal is, hogy mekóniumos lehet a magzatvíz. A fenti mellékhatások miatt, ha ezzel a módszerrel szeretnéd beindítani a szülésedet, azt feltétlenül beszéld meg az orvosoddal vagy a bábáddal, hogy együtt tudjatok dönteni arról, hogy szükséges-e egyáltalán a vajúdás beindításának a megkísérlése és ha igen, akkor valóban ez a módszer-e a legjobb a Te egyedi eseteben.

Boldog - és türelmes - babavárást kívánok Neked!

*Cochrane Adatbázis: a világ szülészeti kutatásait tartalmazó amerikai (USA) adatbázis, angol neve Cochrane Library

Tudj meg többet a szülésről az INGYENES mini szülésfelkészítőn!

Jelentkezz most!