Pihenj okosan - és szülj könnyebben!
A szülés kapcsán talán Te is úgy gondolod, hogy a születés drámájában csak az anyáé a főszerep. Ezzel szemben a vajúdás és a születés alatt a babának is fontos feladata van: forgó mozgásokkal kell magát átnavigálnia a medencéden. Ha a babának könnyen megy ez a forgolódás, akkor jó eséllyel a vajúdás és a szülés is könnyen és gördülékenyen halad,viszont ha a baba olyan pozícióban kezdi meg az utazását a medencén kereszül, ami nem az ideális, akkor a szülés nehezebb, fájdalmasabb és akár elhúzódó is lehet. A jó hír, hogy néhány aprócska életmódbeli változással segítheted a kisbabádat, hogy a vajúdás kezdetére azt a testhelyzetet vegye fel, amiben majd a legkönnyebben kezdheti meg az utazását a külvilág felé. Ezek az aprócska változtatások elsősorban a pihenő pozicióidat érintik: az itt javasolt pozíciók az amerikai Spinning Babies módszer részét képezik, ami olyan élettani megoldások tárháza, amivel szülési komplikációk megelőzhetőek illetve orvosolhatóak a szülés során, megelőzve a gyógyszeres vagy műtéti beavatkozásokat.
Mielőtt rátérnénk a konkrét pihenő pozíciókra, nézzük meg egy kicsit közelebbről, hogy mi is az ideális magzati helyzet a vajúdás kezdetekor. Mivel a medence felső bemetete keresztben szélesebb, ezért a babának oldara – általában a bal oldalra - kell fordulnia a pocakodban, hogy a fejecskéje fent beilleszkedjen. Ilyenkor azt érezheted, hogy a melled alatt bal oldalon a baba popsija, háta és a fejecskéje lefelé haladva egy szép hosszú ívet alkot a pocakodban, a rugdosásokat, boxokat pedig inkább a jobb oldaladon érzed. Ha a baba nem ebben a pozícióban kezdi meg az ereszkedését, és a pocakját mutatja a Te pocakod felé, akkor bizony a kemény kis koponyája a medence hátsó részénél ingerli a keresztcsonti területet, ami komoly derékfájdalommal jár, ráadásul a fejecske sokkal nehezebben fog így beférni a medende bejáratán.
Az okos pihenő pozíciókkal abban segíted a kisbabádat, hogy a vajúdás elejére pont ezt az ideális „babahát az anyapocak felé” pozíciót vegyen fel, hogy minél könnyebben át tudjon haladni a csontos medencén. Hogy jobban megértsd, hogy mi a legfontosabb ezekben a pozíciókban, képzelj el egy függőágyat. Ha ebben a függőágyban hason kellene feküdnöd, rögtön a hátadra fordulnál, mert különben nagyon kényelmetlen lenne. Most képzeld el, hogy az a függőágy a pocakod, és a benne fekvő kisbabát szeretnénk rábírni arra, hogy a függőágyban a hátán feküdjön! Ehhez semmi mást nem kell tenned, mint egy picit előrébb dőlnöd – és máris kész a babád függőágya! Ezzel szemben mikor hívod meg a babát arra, hogy a függőágyában a hasán (a rossz pozícióban) feküdjön? Akkor, amikor hanyattdőlve, kanapán elterülve pihensz! Tehát ezeket a „lusta” pozíciókat fogjuk most aktív, okos pihenő-pozíciókra cserélni!
1. Széken ülés
Ha egy támlás széken a szokásos módon ülsz, akkor még ha egyenes is a derekad, a pocakod miatt valószínűleg egy kicsit inkább hátrafelé dőlsz és még valószínűbb, hogy a vállad lecsuklik és hanyag tartást veszel fel – ami akár fájdalmat is okozhat. Viszont ha megfordulsz és pont fordítva ülsz a támlás széken, a popsidat kicsit hátrább kell tenned, hogy a pocakod elférjen, akkor ez a kis előredőlés mindjárt függőágyat csinál a pocakodból a kisbabádnak! A támlára tegyél egy párnát és már mindjárt kész is a kényelmes és ideális pihenő pozíció!
2. Leeresztett gumilabda
Ha számítógép előtt vagy irodában ülsz, egy leeresztett mezei gyerekeknek szánt gumilabda csodákat tesz! A labdát ereszd le, de ne facsard ki belőle teljesen a levegőt és dugaszold be. Gyűrd a labdát egy hurkává, úgy, hogy a levegő a hurka végén dudorodjon ki. A labdát így összegyűrve tedd a lábad közé, a popsid legyen a labda kidudorodó részén. Ugye milyen kényelmes? Ha esetleg aranyértől szenvedsz, akkor még duplán élvezni fogod ezt a pozíciót!
3. Fitnessz labda
A labda akkor ideális méretű, ha ráülve a lábaid vállszélességre nyitva stabilan, teli talppal fogják a talajt, de a térded a csípőddel egy vonalban vagy annál alacsonyabban van. Ha a labdára ülve magasabban van a térded, mint a csípőd, akkor fújj még levegőt a labdába vagy szerezz be egy mérettel nagyobbat! Támasztd meg két kézzel a térdeidet és máris kész az előredőlő baba-függőágy pozíció. Ha még egy kis hintázást, billegést is beiktatsz, nemcsak az izmaidat edzed a szülésre, de a medencéd tágulákonyságát is segíted! A labdát nagyon jól fogod tudni használni a vajúdás alatt is többféle vajúdó pozícióban, sőt egy sírós babát is jól meg lehet vigasztalni egy kis labdán ringatással!
4. Gugolás
Ha nem szoktál túl sok guggolást végezni a napi fitnessz rutinod részeként, akkor a sima, telitalpas guggolás fárasztó lehet. Sokkal könnyebb, ha a popsid alá teszel két vastag lexikont vagy egy jóga padot. A kezedet a térdeidre támasztva adja magát az előredőlés és már nézheted is a TV-t kényelmesen!
5. Törökülés
Ha közvetlenül a talajon ülsz, valószínűleg nem lesz túl kényelmes a törökülés és nehéz lesz feltápászkodnod is. Viszont ha a popsid alá raksz egy lexikont, jógapadot vagy egy nagy összecsavart törülközőt, akkor rögtön tudsz egy olyan kényelmes pozíciót kialakítani, amiben a pocakod előre dől és Te is tudsz pihenni, akár egy film erejéig is!
6. Alvás/fekvés
A legtöbb kismama elég hamar rájön, hogy a szopi párna nagyon jó hálótárs az utolsó hónapokban! Viszont ha csak simán oldalt fekszel, akkor a felső lábad - még ha alá is van támasztva a szopi párnával - lefelé húzza medence felső részét ezáltal csökkenti a medence belső dimenzióját. Ezért az alváshoz, pihenéshez, vajúdáshoz (!) a módosított oldaltfekvést javaslom. Ebben a pozícióban a felső test „hason” fekszik, a felső láb pedig 90 fokban oldalra nyújtva és a szopi párnával alátámasztva. Ez az enyhe csavarodás megnyitja a medencét, így a babádnak majd nagyobb helye lesz a forgolódáshoz. Ez a pozíció eleinte furcsa és akár kényelmetlen is lehet, de érdemes egy picit erőltetni, sőt akár relaxációs gyakorlatokat is végezni ebben a pozícióban, mert ha valami miatt a vajúdás során ágyban kell maradnod (folyamatos CTG, infúzió, EDA, fáradtság), akkor még fekve is tudod növelni a medence belső dimenzióját a sima oldalt-fekvéshez képest. Ha ebben a pozícióban a kebleid kényelmetlenül összenyomódnak, vess be még egy párnát és azt tedd a nyakad és a mellkasod felső része alá, mindjárt kényelmesebb lesz!
A fenti okos pihenőpozíciók akkor érvényesülnek a legjobban, ha a tested egyensúlyban van. Az egyensúly kialakítását segítheted rendszeres kismama jógával, jóga elmeket tartalmazó kismama tornával, nyújtó gyakorlatokkal és sétával is. A séta kapcsán viszont fontos megjegyezni, hogy ne csak a kirakat előtt topogj, mert az nem sokat segít! Ha séta, akkor kényelmes, hosszú lépésekkel, szép tartásban, ruganyos léptekkel próbálj mozogni, olyan tempóban, ami még kényelmes. Néhány emeletnyi lépcsőzés beiktatásával pedig tovább erősíted a sétálás előnyeit, ugyanis a lábad megemelésével méginkább nyitod a medencédet és edzed az ízesüléseket, hogy majd minél jobban táguljanak, amikor eljön a szülésed ideje. Ezt a hatást még tovább fokozhatod, ha egy emeletnyi magasságon kettesével veszed a lépcsőket!
Úgyhogy mozogj minél többet és pihenj okosan, hogy a szülésed könnyebb és egészségesebb legyen!