Otthoni szülésbeindítás: enélkül ne is próbálkozz!
Amióta világ a világ, a várandósság vége felé a legtöbb nőnél eljön az a pillanat, amikor már nagyon elege van a terhességből, a várakozásból és már nagyon szeretné megölelni a kisbabáját…és amióta világ a világ, azóta bizony próbálkoznak is a szülés előtt álló nők a szülés beindításával. Ebben a sorozatban végigveszem azokat az “otthoni” módszereket, amik elég jó eséllyel megadhatják az utolsó szikrát a szülés láncreakciójának a beindításához.
Mielőtt a sorozat következő bejegyzéseiében rátérek a konkrét módszerekre, nézzük most meg a szülés drámájának két legfontosabb rendezőjét: az egyik az oxitocin hormon, amit köznapibb nevén szeretet-hormonnak is nevezünk. Amikor az agyalapi mirigy által termelt oxitocin szintje megemelkedik a vérben, akkor intenzív szeretet-érzet, szerelem, ragaszkodás uralkodik el rajtunk és ez az a hormon, ami a méh receptor sejtjeihez kapcsolódva a méhet összehúzódásokra serkenti, ami maga a vajúdás. A dráma másik rendezője az adrenalin (és a testvérei), a stresszhormonok. Az oxitocin és az adrenalin pedig azon versengenek, hogy ki jut a magasabbra a hormonok mérleghintáján! Ha a vajúdás során az adrenalin jut túlerőbe, akkor elnyomja az oxitocin hatását, emiatt a vajúdás nehezen indul be, lassan halad vagy akár meg is állhat. Egy pillanatra most képzeld el, hogy a kisbabádat nem a 21. században várod, hanem sok-ezer évvel ezelőtt, barlanglakó ősasszonyként éppen a barlangban vajúdsz és közben bekacsint a barlang bejáratán a kardfogú tigris. Ez a stressz élménynek megemeli a véredben az adrenalin hormon szintjét és lekapcsolja a vajúdást, hiszen most vagy menekülnöd kell vagy pedig lendíteni a kőbaltát! Gondolj bele, hogy milyen bölcsen alakitotta ki ezt a rendszert a természet, hiszen ha ebben a vészhelyzetben az adrenalin nem állítaná le a vajúdást, akkor az ősasszony és a babája elég jó eséllyel válnának a kardfogú tigris vacsorájává!
Ha azt szeretnéd, hogy a szülés mihamarabb beinduljon, akkor ennek a két fő hormonnak az összjátéka miatt az első lépés, hogy ki kell iktatnod a stressz-tényezőket, le kell kapcsolnod az idegeskedést, az aggódást, mert az adrenalin típusú hormonok késleltetik a szülés beindulását! Hogy ez mennyire így van, ahhoz egy régi, 30 évvel ezelőtti történetet had meséljek el Neked! a legjobb barátnőm nagy lóbolond volt, 18 évesen kapott egy lovat, méghozzá egy vemhes lovat. Az én Vali barátnőm annyira készült a csikó érkezésére, hogy az utolsó napokban beköltözött az istállóba és el sem mozdult a lova mellől, hogy az ellés szemtanúja legyen. A napok pedig teltek és teltek - a kiscsikó meg csak nem akart megérkezni. Aztán egyik nap Valika bement egy kávét inni és mire visszatért az istállóba, ott feküdt a szalmán a frissenszületett a kiscsikó! A kancának ugyanis Vali barátnőm jelenléte volt a stressz-tényező és a stressz által kiváltott magas adrenalin szint egészen egyszerűen meggátolta az ellés beindulását!
Természetesen mi emberek ennél egy picit bonyolultaban működünk, de a biológia alaptörvényei ránk is érvényesek! De mivel a folyamatosan zakatoló gondolkodó énünk miatt hívnak minket Homo Sapiens-nek, most ezt a folyamatosan zakatoló gondokodó ént hívjuk segítségül a stressztényezők tudatos kiiktatásához.
Az első stressz-kiiktató javaslom, hogy vegyél egy nagy levegőt és töröld le a kismama appot a telefonodról, ahogy közeledik a szülésed időpontja. Ezek az appok tök jópofák, de mostanra már biztos tudod, hogy a babád nagyobb egy padlizsánnál és közelíti a sütőtök méretet, viszont semmi szükséged nincs arra, hogy naponta, vagy akár naponta többször is olyan stresszes üzenetnek tedd ki magad, hogy már csak 10 nap, már csak 9 nap, már csak 8 nap stb…erre a stresszre semmi, de semmi szükséged nincs! Ha megnézted a videómat arról, hogy valóban 40 hétig tart-e a terhesség, akkor már tudod, hogy a baba érkezésének időpontja nem egy naptár alapján meghatározható esemény, hanem majd valamikor akkortájt érkezik egy tág időintervallumban, viszont a kismama appok túlságosan ráhangolják a tudatalattidat egy adott naptári napra.
A stresszhormon szintjét tudatosan csökkentheted relaxációval, meditációval, a mindfullness gyakorlatokkal és ha vallásos vagy akár az imádkozással is. A szülésfelkészítő óráimon én is tanitok relaxációt, mert ez nemcsak a szülés kezdetére késziti elő a lelkedet, de nagyon jól használható a szülési fájdalom megszelidítéséhez is. Szerencsére ma már az interneten rengeteg jó minőségű, ingyenes relaxációs programot találhatsz: válaszd ki a Neked legszimpatikusabbat, helyezkedj kényelembe és gyakorolj minél többet a szülésig! Ha anyagilag megengedheted, ne hagyj ki egy jó kis kényeztető masszázst vagy kozmetikai kezelést sem az utolsó napokban, mert az ezzel járó kellemes érzés segíti az ellazulást és csökkenti a stressz negativ hatását!
A harmadik stresszűző technikával az elmédből fogjuk jó kertész módjára kigyomlálni a “rossz” gondolatokat és ezáltal egyben csökkenteni a stressz-hormonok szintjét. Szükséged lesz egy darab papírra, irószerszámra és körülbelül egy fél órára az idődből. Első lépésként fogalmazd meg a szüléssel, a szülés kezdetével kapcsolatos negatív gondolataidat, félelmeidet, ird le őket, majd második lépésként cáfold meg ezeket a félelmeket egy vagy több pozitív gondolattal. Nézzünk meg egy-két példát!
Negativ gondolat: Elegem van a terhességből.
Pozitiv ellenpár példák:
Minden nappal közelebb leszek a kisbabámhoz.
A kisbabám tudja, mikor kész a megszületésre.
A testem tudja, mit kell csinálnia.
Negativ gondolat: Félek a szüléstől, hogy valami bajom lesz”
Pozitiv ellenpár példák:
Nők milliói szülnek naponta.
A szülés egészséges, természetes folyamat.
Bizom a testemben és az ösztöneimben.
Miután sikerült az összes félelmedre legalább egy logikus pozitív választ találnod, ird át a pozitív válaszokat egy másik lapra és mantrázd ezeket magadnak naponta többször.. Kezdd a reggelt azzal, hogy elolvasod magadnak még az ágyban a varázsmondataidat, de még jobb, ha kártyákat készítesz belőlük - amiket szépen ki is díszíthetsz, ami szuper szülés előtti figyelem-elterelő foglalkozás! A kártyákat ragaszd ki a hűtő ajtajára, a wc ajtóra, bárhová, ahol gyakran láthatod őket, hogy ezekkel a pozitív gondolatokkal tápláld az elmédet és ne hagyj teret a negatív gondolatoknak.
Ezt a módszert nemcsak így a szülés előtt alkalmazhatod, de összeírhatsz magadnak a szüléssel, a babagondozással és a szoptatással kapcsolatban is ilyen pozitív gondolat-csokrokat, amik valóban önszuggessziós hatással bírnak. A mély relaxáció mellett pontosan ez a módszer a hypno szülés másik alap-módszere (esetleg az angol birth affirmation kifejezéssel is találkozhatsz). Elsőre talán kicsit idegennek, erőltetettnek, túl amerikainak tűnik, de hidd el, érdemes megpróbálni, mert amilyen egyszerű, legalább annyira hatásos is!
A pozitív gondolatokkal kapcsolatban még egy apró megjegyzés: az utolsó napokban, hetekben valószínűleg naponta kapsz majd jóindulató, de türelmetlen és aggódó telefonhívásokat az ismerőseidtől, rokonaidtól. Azt javaslom, hogy ezeket a beszélgetéseket már Te magad egy pozitív gondolattal kezd, azért, hogy jó eséllyel megkíméld magad a negatív felhangú kérdésektől. Kezdheted például a telefonhívást valami ilyesmivel: de jó, hogy felhívtál! Olyan jól érzem magam, minden a legnagyobb rendben van, majd a kisbabám eldönti, hogy mikor akar megszületni…
Egy picit összefoglalva, ha szeretnéd, hogy a szülésed minél hamarabb beinduljon, akkor legelőször is lazulj el, relaxálj, tedd félre az aggódást és az idegeskedést, gyomláld ki a negatív gondolatokat és add át az irányítást az ösztöneidnek és a természetnek, bízz bennük, hogy tudják a dolgukat!
Boldog babavárást, nyugodt készülődést és nagyon szép szülés-élményt kívánok Neked!