Otthoni szülésbeindítás: málnalevél, ananász, datolya
Az otthoni szülésbeindítási módszerekről szóló sorozat harmadik részében most három olyan élelmiszert illetve táplálék-kiegészítőt járunk körül, amiket gyakran hoznak összefüggésbe a szülés beindulásával. A Facebook-on, a kismama fórumokon Dunát lehet rekeszteni azokkal a bejegyzésekkel, amik ajánlják az ananászt, a datolyát vagy a málnalevél teát. Van ezekben valami igazság?
Először is nézzük meg az ananászt! Bár Magyarországon nem ez vezeti a szülésbeindító hatásúnak kikiáltott élemiszerek listáját, de külföldi fórumokon dobogós helyen szerepel és nagyon népszerű. A világ azon részein, ahol az ananász megterem – Dél-Kelet Ázsia, Fidji, India - , valóban hasznáják a hagyományos gyógyászatban az érett vagy az éretlen ananászt szülés-beindítási de még inkább terhességmegszakítási célzattal. Kutatók úgy gondolták, hogy az ananászban megtalálható bromelian enzim lehet az, ami valami módon hozzájárul a méhnyak érleléséhez és ezáltal segítheti a szülés illetve a vetélés folyamatát. Az ananász szülés-beindító hatásáróval kapcsolatban embereken még nem végeztek valódi tudományos kutatásokat, de 2014-ben egy Nwakundu nevű kutató laboratóriumban vizsgálta az ananászlé hatását állati és emberi méhszöveten. A kutatás azt tapasztalta, hogy az ananászlé a méhszövettel közvetlen kapcsolatba kerülve képes az oxitocinhoz hasonló méhösszehúzódásokat produkálni. Az ígéretes kutatást 2015-ben folytatták, itt már szájon át adtak vemhes patkányoknak ananászlét, de bármennyire is emelték az ananászlé mennyiségét, semmiféle méhösszehúzó hatást nem tudtak kimutatni. A kutatók feltételezése az volt, hogy az emésztés során megsemmisülnek azok az összetevők, amik hatással lehettek volna a méh viselkedésére. Bár a kutatást embereken nem végezték el, de mivel az állatkísérletek azt mutatják, hogy az égvilágon semmi hatása nincs sem a szülés beindulására, sem a szülés lefolyására – szinte biztos, hogy nincs hatása a szülésre az embereknél sem, bár nem is hordoz semmiféle kockázatot a fogyasztása. Úgyhogy ha szereted, ha van rá pénzed és ha nem csípi ki a szádat: egész nyugodtan egyél ananászt a várandósságod alatt! Ráadásul az ananász gazdag vitaminokban és kiváló rostforrás is egyben, így segíti az emésztést is. Azt viszont ne felejts el, hogy az ananász – főleg, ha jó érett – nagyon sok széhnidrátot is tartlamaz, úgyhogy ha vércukor problémád van (GDM, terhességi cukorbetegség vagy egyes tipusú cukorbetegség) akkor vedd figyelembe ezt a napi széhidrát mennyiség kalkulálásánál!
A második szülésbeindító hatásúnak kikiáltott élelmiszer szintén nem a magyar konyha hagyomásos alapanyaga, ez ugyanis a datolya. Szárított változatban szinte mindenhol lehet kapni nálunk is, nagyon tápláló, sok benne a B vitamin, a kalcium, a magnézium, a kálium, többféle só és bizonyos mikro tápanyagok is találhatóak benne. Észak-Afrikában, Ázsia bizonyos részein gyakran ajánlják a fogyasztását várandós nőknek illetve a szülés után, a gyermekágyas időszakra is és még a muzulmán vallás szent könyve, a Korán is említést tesz róla: Allah szólítja fel Izsák próféta anyját, hogy egyen a datolyapálma gyümölcséből a próféta születésekor. A datolyával kapcsolatban a kutatók azt feltételezik, hogy valamilyen módon a méh oxitocin receptoraira van hatással, így a méh jobban reagál erre a szülés során főszerepet játszó hormonra. 2017-ben jelent meg egy összegző tanulmány, ami az előző tíz évben megjelent kutatások eredményeit összegezte. Ezekben a kutatásokban csak alacsony kockázatú várandósságú, egészséges anyák vettek részt. A kutatás azt a megállapítást tette, hogy azoknál a nőknél, akik a terhesség 37. hetétől kezdve rendszeresen fogyasztottak datolyát, rövidebb volt a korai vajúdási szakasz, kevesebbszer fordult elő túlzott szülés utáni vérzést, kevesebbszer volt szükség a szülés orvosi beindítására, ritkábban fordult elő elhúzódó vajúdás, ritkábban repedt meg a burok a vajúdás kezdete előtt és érettebb volt a méhnyak a kórházi felvételkor. 2017 után készült még két másik, kisebb kutatás is: ezeknek is az volt a következtetése, hogy a 37. héttől rendszeresen, legalább napi 70 g datolyát fogyasztó nőknél rövidebb volt a szülés vajúdási szakasza. Úgyhogy ha gondolkodsz azon, hogy datolyát egyél a várandóságod vége felé a szülés korábbi beindulása végett, akkor nyugodtan tedd ezt, a szakemberek által javasolt mennyiség a 70g, ami 7-10 szem naponta a kisebb fajtából, amit általában nálunk lehet kapni, illetve 3-4 szem a nagy – és még finomabb – Medjool datolyából, amit azért ha szerencsés vagy, egy-két jobb élelmiszerboltban itthon is megtalálhatsz. A datolya enyhítheti a szorulással tüneteit is, de nagyon fontos róla tudni, hogy magas a cukor tartalma, így ha vércukor problémád van akár GDM (termességi cukorbetegség) akár diabétesz miatt, akkor inkább beszéld ezt meg az orvosoddal és vedd figyelembe a szénhidrátfogyasztásod kiszámolásakor. Ha nincs vércukor-problémád, akkor is inkább azt javaslom, hogy a nap folyamán egyenletesen elosztva egyed, esetleg egy darab sajttal vagy néhány szem mogyoróval, dióval kiegészítve, hogy ne ingadozzon a datolyától a vércukorszinted. A datolya szuper választás a szülőszobai csomagodba is: finom, kis mennyiségben fogyasztva is azonnal ellát energiával és a szükséges ásványi anyagokkal, amik segíthetnek abban, hogy ne merülj ki a vajúdás fárasztó munkájában!
A harmadik nagyító alá vett „szülés-beindító” a málnalevél, ami Magyarországon a legnépszerűbb „természetes csodaszer”, amit kismamák fogyasztanak. A málnalevelet legtöbbször szárítva és leforrázva teaként vagy tabletta formájában fogyasztják, kismamák ajánlják egymásnak, de szülésznők, dúlák, bábák is sokszor javasolják. A Facebookon, kismama fórumokon anekdoták keringenek a pozitív hatásairól: lerövidíti a terhességet, könnyíti a szülést, felkészíti a méhet a szülésre, sőt még a szülés utáni vérzést is csökkenti. A málnalevelet valóban több, mint 600 éve alkalmazzák a hagyományos orvoslásban menstruációs problémák, emészési problémák és szülés segítése céljából, úgyhogy a kutatók is sokszor nekifutottak, hogy megvizsgálják a málnalevél hatását.
2009 óta négy tudományos cikk jelent meg a málnalevélről, de mindegyiknek az a konklúziója, hogy nincs semmiféle tudományos bizonyíték, ami a málnalevél pozitív hatásait támasztaná alá, sőt, még csak aktív anyagot sem tudtak kimutatni a málnalevélből, ami bármennyire is hatással lehetne a szülés folyamatára! Több mint húsz éve, 2001-ben Ausztráliában végeztek egy klinikai összehasonlító vizsgálatot, ahol a kismamák egy része málnalevél kapszulát szedett, a másik részük pedig placebót (üres tablettát). Ebben a kutatásban rengeteg tényezőt vizsgáltak: az anya vérnyomását, a vérveszteség mennyiségét a szülés után, a baba Apgar értékét, a szülés beindulásának időpontját, vajúdás hosszát, hogy volt-e mekónium a magzatvízben és hogy hüvelyi vagy műtéti úton született-e meg a baba, de ez a kutatás is azt találta, hogy semmi, de semmi különbséget nem okozott a málnalevél! Mivel a málnalevél alkalmazása annyira elterjedt a világon, sok laboratóriumi állatkísérlet is készült ebben a támában, amiknél nagyon nagy koncentrációban vizsgálták a málnalevél hatását az állati méhszövetre. Az eredmények nagyon ellentmondásosak voltak, sok esetben a málnalevél nemhogy erősítette volna a méhszövet összehúzódásait, hanem még gyengítette is azokat, tehát nincs semmiféle tudományos bizonyíték arra, hogy a málnalevél bármiféle hatással lenne a szülés beindulására vagy a szülés folyamatára. Azt azért nem árt tudni, hogy néhányan beszámoltak a málnalevéllel kapcsolatban kellemetlen mellékhatásokról (hasmenés, hányinger, hányás), bár nem egyértelmű, hogy ezeket a málnalevél okozta.
Ha azon gondolkodsz, hogy vennél egy csomag málnalevél teát a szülésedre készülődve, valószínűleg problémát nem okozol vele, de egyértelműen hatásosabb, ha ezt a pénzt inkább egy csomag datolyára szánod, mert a datolyával akár még segíthetd is a szülésedet, mellékhatások nélkül!
Boldog babavárást és egészséges, szép szülést kívánok!