INGYENES MINI FELKÉSZíTŐ

Nyakra tekeredett a köldökzsinór? Elmondom, miért ne aggódj emiatt!

császármetszés kitolás köldökzsinór magzati halálozás magzati stressz méhlepény oxitocin

Amikor azt hallod, hogy az újszülött kisbaba nyakára tekeredett a köldökzsinór, talán Te is megijedsz és arra gondolsz, hogy ez micsoda életveszélyes helyzet és milyen jó, hogy a kórházban sikerült megmenteni a baba életét! Ebben a bejegyzésben erről a teljesen hétköznapi szülőszobai helyzetről rántom le a leplet és elmondom Neked, hogy miért nem érdemes egyáltalán aggódni emiatt!

Nézzük meg először egy kicsit közelebbről a köldökzsinórt! A köldökzsinór közepén fut egy vastag véna, ami az oxigéndús vért és a tápanyagokat szállítja a méhlepényből a baba felé. Ezt a vastag vénét két vékonyabb artéria fonja körül, amik a szén-dioxidot és a baba számára nem szükséges anyagokat küldik vissza a méhlepény felé. Ez a három ér egy zselés, kocsonyás anyagba van ágyazva, amit Wharton kocsonyának hívunk. A köldökzsinór a Wharton kocsonya miatt rugalmas és nyúlékony és ez védi az a benne futó ereket is a sérüléstől. A köldökzsinór a várandósság elején kifejlődik, kb. 50-60 cm hosszú, az átlagos hossza 55 cm. Amíg a kisbabád a pocakodban még nem tölti ki az összes rendelkezésére álló helyet, addig ficánkol, bukfencezik, forgolódik – és bizony gyakran áthurkolja a köldökzsinórt a saját testén és a saját nyakán is! Sőt, nemcsak saját magára tekeri, de sokszor még csomót vagy akár csomókat is köthet rá a bukfencezésekkel! A nyakra tekeredett köldökzsinór éppen ezért olyannyira gyakori, hogy minden harmadik baba így születik! Nagyon érdekes, hogy a kutatások azt állapították meg, hogy fiú babáknál valamivel gyakrabban fordul elő a nyakra tekeredett köldökzsinór, valószínűleg azért, mert a fiú babáknak általában hosszabb a köldökzsinórjuk! Tehát alaphelyzetben a nyakra tekeredett köldökzsinór egy normális jelenség és emiatt nem kell aggódni, a Wharton kocsonya védi az ereket, ezért a köldökzsinór „bírja a gyűrődést” és magzati korban egyáltalán semmiféle gondot nem okoz!

Természetesen előfordul az a szomorú eset, amikor egy kisbaba még az anyaméhben meghal és a világrajövetelekor a köldökzsinór a nyakára van tekeredve. Magzati halálozások harmadrészénél van ez így, ugyanúgy, ahogy a teljesen egészséges babák egyharmadánál is! Mivel a magzati halálozás oka nem mindig állapítható meg egyértelműen, kézenfekvő és logikus bűnbak ilyenkor a nyakra tekeredett köldökzsinór, csakhogy ez egy mondvacsinált ok!

Mi a helyzet a nyakra tekeredett köldökzsinórral a születés során? Ha a baba még a nyakára is tekerte a köldökzsinórt, még ha akár többszörösen is, az nagyon ritkán feszül meg, általában a hurok laza, hiszen a köldökzsinór nyúlékony, kocsonyás anyagból van és éppen ezért az égvilágon semmi problémát nem okoz! Amikor nagyritkán valóban megfeszül a köldökzsinór, akkor erre a látványra ösztönös félelemmel reagálunk, hogy hát megfojthatja a kisbabát! De szerencsére ez nem így van, mivel a baba a szülés során még nem lélegzik és az oxigént nem légzéssel, hanem a méhlepényből kapja, a köldökzsinóron keresztül. Való igaz, hogy a feszülés miatt csökkenhet a köldökzsinór keringése és emiatt a megszületés pillanatában egy nagyon rövid oxigénhiány léphet fel a babánál.  Ilyen esetekben logikus lépésnek tűnne azonnal átvágni a feszes köldökzsinórt, mihelyst az láthatóvá válik, de a valóságban ez a lehető legrosszabb döntés – szerencsére nem csinálják ezt a szakemberek sem! A köldökzsinórban ugyanis még ha az meg is feszül, mindig marad valamennyi keringés, de ha elvágnák azonnal, akkor a babának ebben az oxigénhiányos állapotban kellene teljes egészében a saját kis kezdetleges légzésére támaszkodni! Éppen emiatt sokkal jobb – és szerencsére így is csinálják a szakemberek – ha a feszes köldökzsinórt is teljesen békén hagyják, megvárják az egész test megszületését, ugyanis a kölökzsinór feszülése a megszületéssel azonnal enged, a keringés azonnal helyreáll és így azonnal megszűnik a baba oxigénhiánya és a születéssel meglazult köldökzsinórt már át lehet hurkolni a baba nyakán.

A nyakra tekeredett köldökzsinór gyakran okoz félelmet azzal kapcsolatban is, hogy megnehezíti a baba ereszkedését és emiatt válhat szükségessé a műtéti szülés…Ez is logikusnak tűnik, de ez sem megalapozott félelem! A szülés, születés során ugyanis a baba, a méh és a méhlepény együtt mozognak, együtt ereszkednek, ráadásul a megszületés pillanatára a baba teljesen összegömbölyödik, tehát kisebb lesz a távolság a köldöke és a méhlepény között, mint a szülés elején! Ha nagyritkán tényleg nagyon rövid zsinórral születnek is babák, akkor a tapasztalt szülésznő egy rutin mozdulattal átbukfencezteti a kis újszülöttet a születés után és ezzel meg is oldja a problémát. 

Császáros szüléseknél gyakran jelzi az orvos a szülőknek, hogy a köldökzsinór a baba nyakán volt, hiszen ugyanúgy, ahogy hüvelyi szüléseknél is, ez az esetek egy harmadában előfordul. Szülők ezt hallva sokszor megnyugodnak, hogy hát igen, emiatt volt szükség a műtétre, a nyakra tekeredett köldökzsinór okozta a magzati stresszt stb… Hát ez nagyon jól hangzik és nagyon logikus, de valóság alapja nincs semmi! A nyakra tekeredett köldökzsinór teljesen normális, élettani jelenség, hiszen az esetek egy harmadánál előfordul, a magzati stresszt sokkal valószínűbb, hogy a beavatkozások (burokrepesztés, oxitocin, indítás) vagy az ágybakényszerítés okozta!

Éppen emiatt az is teljsen szükségtelen gyakorlat, amikor a kitolási szakaszban kórházi szüléseknél a szülésznő a hüvelybe nyúlva ellenőrzi, hogy nincs-e a baba nyakán a köldökzsinór…mivel a zsinór nem okoz veszélyt a születés során, ezért egyáltalán nem szükséges az ezzel kapcsolatos ellenőrzés sem! Ezt igazolja az is, hogy háborítatlan szüléseknél anyák sokszor saját maguk hurkolják át a köldökzsinórt az újszülöttjük nyakán a megszületés után!

A lényeg tehát: valóban gyakori jelenség, hogy babák a testükre vagy a nyakukra tekerik a köldökzsinórt vagy még akár csomót vagy csomókat is hurkolhatnak rá! Ez azonban teljesen normális, élettani jelenség és emiatt egyáltalán nem szükséges aggódnod egy pillanatig sem: nem okoz semmiféle veszélyt a babának és a szülés folyamatát sem nehezíti meg!

Élvezd a szülésig hátralévő időszakot!

Tudj meg többet a szülésről az INGYENES mini szülésfelkészítőn!

Jelentkezz most!