INGYENES MINI FELKÉSZíTŐ

Nem minden a tágulás!

elhúzódó vajúdás méhnyak prosztaglandin vajúdás

A vajúdás során nagyon hajlamosak vagyunk a haladást csak centiméterkben mérni...Hány centire tágultál? Hány ujjnyira van nyitva a méhszáj? Mikor lesz már teljes tágulás? Pedig a vajúdás alatt egy csomó más dolog is történik, amikről azért jó tudni, hogy ha majd vajúdni fogsz, akkor ne érezd „feleslegesnek” a munkádat, amikor a tágulás látszólag nem halad vagy nem olyan ütemben halad, ahogy Te azt szeretnéd. Úgyhogy nézzük meg részletesen, hogy mi minden történik a testedben a vajúdás előtt/alatt – amik ugyanúgy mint a méhszáj tágulása – elengedhetetlenek ahhoz, hogy a kisbabád világra jöjjön!

Az események egyik része a Te testeddel, méghozzá a méheddel, sőt méginkább a méhnyakaddal kapcsolatos. A méhnyak neve nagyon találóan jellemzi ezt a szervet, ez ugyanis a méh kúp szerű kijárata: néhány centiméter hosszú kemény valami a méh alján, ami szinte merőlegesen fekszik a hüvelybe, a nyílása, a méhszáj pedig szinte teljsen zárt. Mielőtt ez a nyílás elkezdene tágulni, a méhnyak egy nagyon fontos átalakuláson, érési folyamaton megy végig, amit a szüléshez közeledve a prosztaglandin nevű hormon fog beindítani.

Amikor a testünk nem a szülésre készülődik, akkor a méhnyak a hátunk felé, a popsink irányába mutat. Az érési folyamat első része, hogy a méhnyak ebből a hüvelyre majdhogynem merőleges állásból előre mozdul a hüvellyel szinte egy vonalba, kvázi „csőre tölt”. Az elmozduláson kívül a méhnyak állaga is megváltozik. Ez a záróizomv alapállapotban olyan kemény, mint a homlokunk. Az érési folyamat során viszont elkezd felpuhulni: először olyasmi keménységű lesz, mint az orrunk hegye, a legvégére pedig olyan puha lesz, mint az ajkaink. És ez még mindig nem minden! A 2-3 centiméteres kúp alakú méhnyak alakja is megváltozik – egyre vékonyabb és vékonyabb lesz, a végére a 2-3 centiméteres vastagságból egy papírvékony méh-perem lesz! Tehát a méh teljesen átstruktúrálódik, a méhnyak teljesen behúzódik a méhtestbe és ezzel párhuzamosan a méh fundusa (felső része) megvastagszik, a méhszáj pedig elkezd tágulni.

A tágulás mértékét centiméterben (régivágású helyeken ujjszélességben) fejezik ki. Fontos tudnod azonban, hogy a tágulás meghatározása nem egzakt tudomány! Az elején valóban azt nézik, hogy a méhszáj nyílásába hány ujj fér be és ez alapján határozzák meg a tágulás mértékét, később azonban a méhszáj peremének a vastagságából következtenek a nyílás átmérőjére, tehát ez a módszer eléggé szubjektív. Emiatt előfordulhat, hogy egy szülésznő az adott tágulást mondjuk hat centiméteresnek ítéli, fél órával később a szülészorvos pedig azt mondja, hogy ez csak öt centiméter... Valószínűleg ebben az esetben csak arról van szó, hogy máshogy ítélik meg ugyanazt a helyzetet. A méhszáj visszaalkulása rendkívül ritkán - hirtelen nagyon erős stressz hatására – fordul elő, de tudjál arról, hogy ha ez a retrográd folyamat meg is történik, utána a méhszáj rendkívül gyorsan visszajut a korábbi állapota!

A méhnyaknak, a méhnek ehhez a teljesen átstruktúrálódásához márpedig idő kell – és összehúzódások! Az előremozdulás, a felpuhulás és az elvékonyodás olyan folymatok, amik egy spontán beindult (nem indított) szülésnél valamennyire már a vajúdás előtt megkezdődnek, de folytatódnak a vajúdás folyamán is! Tehát a vajúdás folyamán nemcsak a tágulás a fontos és nem csak az a haladás egyetlen mércéje!

A vajúdás alatt fontos események történnek a duett másik főszereplőjével, a kisbabáddal is, ugyanis át kell magát navigálnia csontos medencéd görbületei között! Ezt az átjutást képzeld el úgy egy kicsit, mint egy ördöglakatot, amibe gyönyörűen illeszkedik a kisbabád fejecskéje és a vállai. A baba fejecskéje szerencsére nem gömb alakú, hanem inkább ellapított tojásra hasonlít, vagyis a fejecske legnagyobb átmérője más és más annak függvényében, hogy a baba hogyan fordul és hogyan tartja a fejét. A medencéd felső bejárata oldalirányban a legnagyobb, míg a kijárat hosszanti irányban, emiatt a babádnak a vajúdás folyamán le kell hajtania a fejét a mellkasára és teljesen el kell majd fordulnia oldalirányban, hogy a fejecskéja kiférjen a medence kijáratán! Milyen csodálatos a természet és milyen okos a kisbabád, hogy pontosan tudni fogja, hogyan kell majd forgolódnia ahhoz, hogy világra tudjon jönni!

A méhszáj tágulásának utolsó centimétereihez az is elengedhetetlen, hogy a baba fejecskéje felülről a méhszájnak feszüljün, ehhez viszont az kell, hogy a medencében lejjebb ereszkejen. Ehhez a forgolódáshoz és a medencében való ereszkedéshez márpedig idő kell - és összehúzódások! Idő kell ahhoz is, hogy a baba fejecskéje a medence méretéhez idomuljon! A koponya lemezek valamennyire egymásra csúsznak (ezért nem csontos még az újszülöttek koponyaízesülése) és a baba fejecskéje egy időre megnyúlik, hogy átférhessen a csontok között. Emiatt születik elég sok kisbaba „csúcsfejjel”, ami teljesen normális és ami néhány órán vagy napon belül visszaalkul – aggodalomra tehát semmi ok emiatt!

Úgyhogy nagyon fontos, hogy a vajúdás haladását Te ne csak a centiméterekben mérd! Ne engedd magad elkedvetleníteni, ha két hüvelyi vizsgálat között a centiméterekben már változás nem az elképzeléseidnek megfelelően halad – nagyon fontos, de kevésbé mérhető és külsőleg kevésbé „látványos” dolgok történnek a testedben és a kisbabáddal a vajúdás alatt, amik mind elengedhetetlenek ahhoz, hogy a kisbabádat a karodban tarthasd majd! Gondolj erre és ne veszítsd el a lelkesedésedet, a vajúdás munkája soha nem hiábavaló munka! Gondoj arra is, hogy a tágulás üteme nem ugyanolyan a vajúdás alatt. Az első náhány centiméterhez sok-sok óra vagy akár napok is szükségesek lehetnek, míg az utolsó pár centiméter két óra alatt vagy akár fél óra alatt is eltűnhet, mert a folyamatok annyira felgyorsulnak a végére! Készítsd fel magad már lelkileg arra, hogy a vajúdás haladását Neked ne csak a tágulás mértéke jelentse és ne engedd, hogy az esetleges lassabb haladás elvegye a lelkesedésedet és elkeserítsen! Gondolj arra, hogy minden szülésnek megvan a maga tempója, a maga ritmusa!

Bízz a testedben, bízz a kisbabádban!

Tudj meg többet a szülésről az INGYENES mini szülésfelkészítőn!

Jelentkezz most!