Mekóniumos magzatvíz: nagy baj vagy nem baj?
Facebookon gyakran olvasom, hogy édesanyák a császáros szülés után úgy értelmezik a történteket, hogy azért volt szükség a műtétre, mert a baba belekakilt a magzatvízbe és emiatt életveszélyben volt… Járjuk körbe alaposabban ezt a témát és nézzük meg, hogy tényleg veszélyes-e, ha mekóniumos a magzatvíz és hogy érdemes-e egyáltalán aggódnod emiatt!
Mit mondanak a számok? A mekóniumos magzatvíz olyan gyakori jelenség, a babák 15-20%-a már a megszületés előtt bizony kakil! Márpedig ha valami a természetben ilyen gyakran előfordul, akkor ez sokkal inkább variáció, mintsem komplikáció! De miért is kakilnak a babák még a világrajövetel előtt? Erre többféle teória létezik, nézzük meg ezeket!
- A baba emésztőrendszere kifejlődött és beindul a bélperisztaltika
Ezt a teóriát igazolja az is, hogy a mekóniumos magzatvíz gyakrabban előfordul olyan babáknál, akik egy picit később születnek. Míg a 40. hét környékén a mekóniumos magzatvíz előfordulása kb 10-15%, a 40. héten ez már inkább 35-40%. - A kitolási szakaszban a vagus reflex hatására elernyed a végbélzáró izom
Ahogy a baba áthalad a medencén, a vagus ideget erős inger éri. Ez az inger segíti a szülés utáni adaptációs folyamatot és egyúttal refelx-szerűen ellazítja a végbélzáró izmot is. Emiatt olyan gyakori, hogy babák a megszületés utáni pillanatokban rögtön rottyantanak és szinte „megkeresztelik” az édesanyjukat egy adag fekete mekóniummal. - Terhességi kolesztázis miatt már jóval a szülés előtt a magzatvízbe kakil a baba.
A terhességi kolesztázis (epesav túltengés) ritka, de komoly terhességi komplikáció, amit nem szabad félvállra venni! A mekóniumos magzatvíz csak egy velejárója ennek a betegségnek, ami a kisbabára nézve akár halálos is lehet! - Oxigénhiány miatt stresszes állapotba kerül a baba
Ha a baba oxigénhiányos állapotba kerül, akkor a védekező mechanizmusai az agy felé irányítják az oxigéndús vért és a nem létfontosságú szervek takarékra kapcsolnak, az izmok elernyednek - így a végbélzáró izomgyűrű is elernyed és emiatt mekónium kerülhet a magzatvízbe.
Ha még egyszer elolvasod ezeket a lehetséges indokokat, akkor ebből egyértelműen kiderül, hogy a magzatvíz bizony lehet akkor is mekóniumos, ha a baba tökéletesen jól van! Igaz viszont ennek az ellenkezője is: a baba lehet oxigénhiányos, stresszes állapotban akkor is, ha nem mekóniumos a magzatvíz, ezért a baba állapotáról a legbiztosabb képet a baba pulzusa adja. Ha tehát a magzatvíz mekóniumos és a baba pulzusa sem megnyugtató, akkor a két jel együtt már nagyon komolyan utal arra, hogy a baba tényleg nem érzi jól magát a pocakodban!
Tehát mivel a mekóniumos magzatvíz egyik oka az oxigénhiány is lehet, ezért feltétlenül azt javaslom, hogy ha burokrepedéssel kezdődik a vajúdásod és azt tapasztalod, hogy a magzatvíz nem áttetsző, , hanem sárgás-zöldes, barnás esetleg feketés, akkor feltétlenül menj be a kórházba, hogy CTG-vel ellenőrizzék a baba állapotát, függetlenül attól, hogy beindult-e a vajúdás vagy sem. (Ha áttetsző, de fehér valamik úsznak benne, az teljesen normális, az csak a magazmáz és nem a kaki! ) Fontos tudnod azonban, hogy ha a baba szívhangja megfelelő, akkor a kakis víz önmagában nem indok sem a szülés azonnali beindítására, sem egyéb bevatkozásokra! Sőt mitöbb, inkább indok arra, hogy a szülés minél inkább a maga természetes medrében maradjon!
A kakis magzatvíznek, a szülés előtti kakilásnak ugyanis van még egy potenciális veszélye, ami a mekónium aszpirációs szindróma, rövidítve MAS. Ez a nagyon ritka, de nagyon komoly komplikáció akkor fordul elő, ha a baba mélyen a tüdejébe szívja a mekóniumot még az anyaméhben, vagy a szülés során, ami légzési nehézséget és további fertőzéseket is okozhat. Szerencsére az MAS olyannyira ritka, hogy kakis magzatvíz esetén is csak 2-5% gyakorisággal fordul elő és hál’Istennek még ha előfordul, akkor is csak a babák 3-5%-ánál végzetes. Viszont ha az elég gyakran – az estek 15-20%-ában – előfordul, hogy bekakilnak a babák a magzatvízbe, akkor miért ilyen ritka, hogy „letüdőzik” a mekóniumot? A magyarázat erre nagyon is kézenfekvő! A babák az anyaméhben és a születés alatt NEM vesznek levegőt! Azt már lehet, hogy tapasztaltad, hogy időnként ritmusosan hullámzik a pocakod, ahogy a növekvő kisbabád a légzést gyakorolja, de ez még csak nagyon felületes izommunka és korántsem valódi légzés! Ahhoz viszont, hogy a védekező reflexei kikapcsoljanak és a baba valóban letüdőzze a mekóniumot, ahhoz nagyon komoly oxigénhiánynak és nagyon komoly magzati stressznek kell lennie, aminek természetesen más jelei is vannak – és más tényezők is hozzájárulnak! Tehát még ilyenkor sem a kakis magzatvíz az egyedüli ludas az MAS kialakulásában!
Szülésre készülődve fontos még tudnod azt is, hogy nagyon nagy különbség van kakis víz és kakis víz között! A mekóniumos magzatvíz lehet csak opálos, zöldes folyadék, amiben a kaki majdnem teljesen felodódott, de lehet sűrű feketés kenőcs is, ami szinte beboríthatja a baba testét és arcát. Ez utóbbi természetesen sokkal veszélyesebb! Szintén sokkal alacsonyabb az MAS kockázata egy virgonc, időre született, egészséges, normál súlyú újszülöttnél, mintsem egy picit gyengécske, koraszülött babánál!
Mindezt összegezve tehát: csak az a tény, hogy kaki van a magzatvízben, ez önmagában nem dráma! Emiatt tehát ne stresszelj és ne aggódj feleslegesen, de kakis magzatvíz esetén menj be a kórházba, hogy ellenőrizzék a baba hogylétét! Viszont azért, hogy az MAS-nek még kisebb esélyt adj, ha kakis volt a magzatvíz, akkor meg inkább törekedj arra, hogy a szülés a maga természetes medrében, természetes ritmusában maradjon! Fontos ugyanis tudnod azt, hogy a szülés beindítása, a burokrepesztés, a szintetikus oxitocin, a siettetett kitolás, a háton fekve kitolás mind-mind olyan tényezők, amik külön-külön is könnyen vezethetnek magzati stresszhez és azáltal megemelik a mekónium aszpirációs szindróma kialakulásának a kockázatát is!