INGYENES MINI FELKÉSZíTŐ

Mit vigyél a kórházba? Kipakolom Neked a dúlatáskámat!

dúla fitnessz labda fájdalom fájdalomcsillapítás félelem kötél rebozo ritmus rituálé segítség stressz

Március harmadik hete a dúlákról és a dúla mozgalomról szól. A dúla feladata, küldetése, hogy a szülő anya – és a leendő apa – a lehető legjobban érezze magát, hogy fizikai és érzelmi támogatást, szeretetet, bíztatást és megértést kapjon a szülés alatt. A támogatottság érzése és a kellemes közérzet hormonok munkáját segíti, vagyis azért fontos, hogy a szülés minnél gördülékenyebb legyen. A dúlák hete alkalomából egy elég rendhagyó blogbejegyzést készítek és virtuálisan kipakolom Neked a dúla táskámat, ezt a viharvert, méretes bőr-szütyőt, amit szinte fétisként hordok magammal, amikor szüléseket kísérek. A dúla-zsákom tartalmából talán Te is ötletet meríthetsz, hogy mit lenne még érdemes a kórházi zsákodba pakolni! Valószínűleg fogunk itt egy-két olyan dolgot találni, amik nem nagyon szoktak szerepelni a kórházi listákon...

Térdeplő
Ez a leg méretesebb eszköz, amit magammal szoktam vinni, pontosan ugyanilyen térdeplőt használok a kertészkedéshez is, csakhát az persze nem ilyen tiszta! A térdeplő nagyon jó szolgálatot tesz akkor, amikor a szülő édesanyák a földön térdelve vagy egyik lábbal kitörés pózban, egy fitnessz labdára vagy a parnter ölébe támaszkodva vajúdnak. Igaz térdelni lehet az ágyon is, de valamiért  sokszor ez a földön valahogy jobban esik…Na ilyenkor szoktam elővenni a térdeplőmet! De néha még én is használom, például ha a vajúdó anya egy labdán ülve ringatózik, ugyanis erre térdelve sokkal könnyebb például masszírozni a derék tájékát is…

Meleg zokni
A vajúdás alatt a változó hormonkoktél és a fizikai fáradtság miatt anyák néha nagyon hirtelen dideregni kezdenek és arra panaszkodnak, hogy nagyon fáznak. Ilyenkor gyorsan előkapom a vastag zoknit, ami egy picit enyhíti a vacogást. Néha én is meglepődök, hogy milyen gyorsan változnak az érzetek…lehet, hogy a zoknit néhány perc múlva már lehet is lehúzni, mert a hideg-érzet átcsapott izzadásba!

Termo pléd
A kórházi ágyneműk nem arról híresek, hogy nagyon melegek lennének. A szülőszobán sokszor csak lepedők vagy vékonyka plédek vannak. Egy könnyű termo pléd nagyon jó szolgálatot tehet, kicsire össze lehet csavarni, meleg és egy pillanat alatt elő lehet venni, amikor anyák a hidegre panaszkodnak. Sőt mi több, a pléd nagyon jó szolgálatot tehet a kísérőnek is, egy hosszú vajúdás alatt még akár a kísérő is beleburkolózhat és szunyókálhat egy rövidet…

Masszázsolaj
Amikor szüléseket kísérek, mindig kétféle masszázsolajat viszek magammal. Az egyik teljesen illatmentes, sima jojobaolaj, a másik viszont a saját “titkos” receptem: van benne néhány cseppnyi levendula és náhány cseppnyi muskotályzsálya illóolaj. Általában jólesik az illatos változat, de néha előfordul, hogy a vajúdás alatt ezek a kellemes, nyugtató illatok sem esnek jól, még akár akkor sem, ha édesanyák korábban kellemesnek találták. Na ilyenkor jön jól a semleges, illatmentes változat!

Illóolajok
Nem vagyok aromaterápiában járatos, de a zsákomban mindig van levendula, muskotályzsálya, menta és citrom illóolaj. A levendula nyugató hatású, a muskotályzsálya a bábák tapasztalatai szerint segíti a vajúdás folyamatát – és nagyon finom az illata is! A citrom és a menta jól jöhet akkor, ha az édesanya émelyeg és hányingere van. Az illóolajokat lehet egy tál forró vízbe cseppenteni és a pocakot borogatni vele az összehúzódások alatt, de lehet egy kis gyertyás párologtatóban párologtatni vagy akár textilpelenkára cseppentve szagolgatni is kellemes lehet...

Tiszta textilpelenka
Általában több is van nálam, természetesen minden alkalommal frissen mosva és vasalva, éppen azért, hogy tudjam vele szükség esetén meleg vízzel a pocakot borogatni, de fontos, hogy a vizet gyakran cseréljük, hogy az ne csak langyos legyen, hanem valóban jó meleg! A textilpelenkára lehet cseppenteni illóolajat és ezt lehet belélegezni, de hidegvízbe mártva a kitolási szakaszban sokszor jól esik édesanyáknak, ha letöröljük az izzadságot a homlokulról és az arcukról.

Rebozo kendő
A rebozo kendőt rendkívül sokféleképpen lehet használni! Ez a erős szövött pamutkendő a mexikói bábák hagyományos, ősi eszköze. Hozzáértő dúlák, bábák szokták vele finoman ringatni a pocakot, a vajúdás elején álló testhelyzetben kendővel megemelni a pocakot és így segíteni a baba beilleszkedését, de szokták a popsira feszítve ritmikusan mozgatni, rázni a fenék izmait és még sokáig lehetne sorolni ezeket az ősi bábai módszereket! Viszont egy hasonló kendőt bárki használhat például akkor, ha a szülő édesanya kezdené elveszíteni a lelkesedését, ha pánik vagy sírás lesz rajta úrrá a vajúdás nehéz órái alatt…A kendőbe bele lehet burkolózni, szinte bele lehet bugyolálni egy elkeseredett édesanyát, lehet vele ringatni, el lehet benne bújni, sőt akár a partnerrel együtt szinte ki lehet vele vonulni a jelenből és egy kis intim mikrokozmoszt varázsolni a szülőszobában, ami rendkívül sokat segíthet és továbblendítheti a vajúdást is! A kendőt a leendő apa a vállára is terítheti, az édesanyával összebújva “lassúzhatnak” és amikör jön egy összehúzódás,  a kendő két szárába kapaszkodva az anya lejjebb ereszkedhet, leguggolhat, bármilyen számára kényelmes testhelyzetet vehet fel. Így a kendő által a testsúlya a partner vállára fog nehezedni, ami így sokkal kevésbé lesz fárasztó, mintha csak a kezével tartaná…. A kitolási szakaszban egy kis kötélhúzás a kendővel abban is segítheti, hogy az édesanya aktiválja a kitolást segítő izmokat és rátaláljon a kitolás “mikéntjére”….

Fogkefe, fogkrém, szőlőzsír
A vajúdás sokszor elég sokáig tart, így nekem is kell ennem, esetleg megiszok egy kávét…Viszont a fizikai támogatás során szoros testközelben vagyok az édesanyával, ráadásul a vajúdás alatt a kismamák szag-érzékenysége vetekszik egy vadászkutya szaglásával! Ezért eves-ivás után egy gyors fogmosással megelőzöm a kellemetlen leheletet…A szőlőzsír pedig a fogmosás után nálam elengedhetetlen, de ez az én személyes “mániám”…Viszont a leendő szülőknek is mindig javaslom, hogy hozzanak magukkal szőlőzsírt, mert az összehúzódások alatt a szájon keresztüli kilégzés gyorsan kiszárítja az ajkakat és ez kellemetlen érzés lehet…

Masszírozó golyó
Ez az eszköz mindig nálam van, de bevallom őszintén, hogy még soha nem használtam! Én személy szerint jobban szeretek kézzel masszírozni, mégha ez sokkal fárasztóbb is, mert a személyes érintésnek, a bőr-bőr kapcsolatnak fontos érzelmi és érzéki dimenziója is van. Viszont sok dúlatársam használja vagy a masszírozó golyót, vagy a pókszerű gombos masszírozót is. Javaslom, hogy próbáljátok ki ezt is már a vajúdás előtt – és ha jól esik a masszírozó golyót is be lehet vetni a deréktáj masszírozására.

Meggymag párna
Bár elég nagy és elég nehéz, de ez az egyik kedvenc dúla-kellékem! Mikróban fel lehet melegíteni és nagyon sokáig, akár 40 percig is jó meleg marad! Enyhítheti a deréktáji fájdalmat, de akár a pocak alján is jóeső érzés lehet az összehúzódások alatt…Szinte mindig bevetem! A nővérek, szülésznők pedig általában rendkívül segítőkészek és a saját teakonyhájukban megmelegítik, ha az ember udvariasan kéri ezt.

Tompafogú fa fésű
Na a fésű nem azért van nálam, hogy a frizurám  kifogástalan legyen! Nagyon jól jöhet a fésű, amikor azt látom, hogy az összehúzódások alatt az édesanya annyira szorítja a partnere kezét, hogy az már szinte fájdalmas, vagy annyira keményen kapaszkodik valamibe, hogy az ujjai elfehérednek. Ilyenkor először próbálok segíteni abban, hogy a szülő édesanya ellazítsa az izmait és engedjen a szorításból, de néha előfordul, hogy ez még a legnagyobb igyekezettel sem sikerül. Ha ez történik akkor az édesanyák kezébe szoktam adni a fésűt úgy, hogy a fésű fogai a tenyér belsejére támaszkodjanak. A fésű szorítása egy határozott érzetet kelt a tenyéren és ez a határozott érzet elnyomhatja valamennyire a szülési fájdalom intenzitását és csodák csodájára, sokan vannak, akiknek ez a fájdalomkezelő módszer bejön!

Müzli szelet
Tudom nem a legegészségesebb, hogy tele van cukorral, de egy hosszú vagy éjszakai vajúdás során szinte életmentő lehet a kísérőnek is! Megdobja a vércukorszintet és szinte azonnal felpörgeti az embert, még jobban, mint egy kávé!

Energia-zselé
Átalában a szülőknek szoktam javasolni, hogy ha ezt jó ötletnek gondolják, akkor szerezzenek be maguknak energiazselét. Ezek a sportolóknak szánt energiabombák ugyanis elég sokféle ízben léteznek és eléggé egyéni, hogy kinek mi jön be. Én személy szerint egyikért sem rajongok a mű-íz miatt, viszont jól jöhet akkor, ha például a vajúdás során az édesanya többször hány és szinte semmi nem marad meg a gyomrában és kezd kifáradni! Ebből a koncentrált zseléből egy-két kanálkányi mennyiség is ad már annyi energiát, ami túllendíthet a holtponton és felturbózza a lelkesedést is!

Szóval a dúla táskám eléggé tele van pakolva és elég nehéz is szokott lenni, de egyáltalán nem biztos, hogy mindig mindenre szükség lesz! Sőt, olyan vajúdásnál is voltam már, ahol mégcsak ki se nyitottam a zsákomat, mert olyan gyorsan történt minden! De remélem, hogy azzal, hogy így virtuálisan kipakoltam Neked a dúla kellékeimet, egy kis inspirációt is adtam ahhoz, hogy kellemesebbé tudd majd tenni a szülésedet!

Nagyon boldog babavárást kívánok!

Tudj meg többet a szülésről az INGYENES mini szülésfelkészítőn!

Jelentkezz most!