INGYENES MINI FELKÉSZíTŐ

Szoptatni szeretnél? Kerüld el ezt az öt dolgot!

anyatej aranyóra bőrkontaktus cumi szoptatás tápszer

Augusztus első hetében szerte a világon a szoptatást ünnepeljük, ezért választottam az eheti blogbejegyzésemhez szoptatással kapcsolatos témát. Magyarországon a legtöbb nő arra készül, hogy a kisbabáját a melléből, anyatejjel fogja táplálni, de a rossz gyakorlat, régi beidegződések, a valós információ és a segítség hiánya sajnos túl sok anyát eltérít a szoptatás útjáról: renegeteg kisbaba kap teljesen feleslegesen tápszeres pótlást akár már a kórházi tartózkodás alatt és anyák olyan megjegyzésekkel szembesülnek, amik nemhogy megerősítőek lennének, de teljesen alá is áshatják az anyai önbizalmat, ami egy nagyon fontos hozzávalója a szoptatásnak és a gyermekágyas időszak lelki egyensúlyának is. Ebben a bejegyzésben öt olyan tevékenységet, gyakorlatot nézünk meg, amiket a legjobb elkerülni, mert nagyon könnyen letéríthetnek a szoptatás természetes ösvényéről.

Az első szoptatási „csapda” az aranyórával kapcsolatos. Azt már a legtöbb kórházban tiszteletben tartják, hogy a babának a születése utáni első egy-két órában az édesanyja mellett, az édesanya karjaiban van a helye, de sok szülészeten az aranyórát eléggé „sajátos” módon valósítják meg: a születés után a babát néhány percig valóban közvetlen bőrkontaktusba helyezik az anyával, de utána lecsutakolva, felöltöztetve, sőt bepólyálva adják vissza, lenullázva ezzel az aranyóra legfontosabb hozzávalóját, a közvetlen bőrkontaktust. Miért annyira fontos ez? A kitolási szakaszban a baba részesül abban a hormon-koktélban, ami Neked erőt adott a kitoláshoz, őt pedig éberré és kíváncsivá teszi és a melled felfedezésére készteti. Ebben a felfedezésben a bőröd érintése, az illata, a sötét mellbimbód látványa és a születés utáni rendkívül erős szopó ösztön fogja irányítani. Egy felöltöztetett, pláne bepólyált kisbabának erre az aktív kutatásra viszont semmi lehetősége nincs, ráadásul a szülés utáni nem túl kényelmes félig fekvő, félig ülő pozícióban mellre tenni egy bepólyált újszülettet szinte lehetetlenség. Úgyhogy ha szoptatni szeretnél, akkor a szülés utáni első órákban ne engedd, hogy felöltöztessék a kisbabádat, hanem maradjatok közvetlen, meztelen bőrkontaktusban. A meztelenséggel ráadásul nemcsak a szülőszobai szoptatás esélyét növeled, de nagyon hatékonyan segíted a babád életkezdését is: ha belegondolsz, a pocakodban mindent megkapott Tőled, semmi „gondja” nem volt, most pedig hirtelen a rideg-hideg világban saját magának kell szabályozni a vércukorszintjét, a hőmérsékletét egyik pillanatról a másikra! De ha a bőröddel közvetlenül kapcsolatban van, akkor a Te tested hőjét veheti át, ráadásul jobban érzi a közelségedet ezért ez a hirtelen változás sokkal könnyebb lesz számára. A meztelen bőrkontaktus fontos eleme a kötődésnek is: ez ugyanis nem úgy működik, mint a pillanatragasztó, hogy egyik pillanatról a másikra egymásba szerettek, hanem ez egy órákig-napokig tartó folyamat. A kötődés folymatában pedig fontos szerepe van annak, hogy elkezded cirógatni a kisbabád pihés, meztelen hátacskáját, hogy gyönyörködsz a körmeiben, az újjacskákban, hogy beszívod az illatát és puszilgatod – mindez, sokkal nehezebb, ha a baba felöltöztetve van Veled ezekben az első aranyat érő pillanatokban!

A második elkerülendő csapda szintén a kórházi időszakra vonatkozik. Ha szoptatni szeretnél, ne engedd, hogy elvigyék a kisbabát mellőled – se éjjelre, se nappalra, se az első pár órára! A szoptatásra is igaz a mondás: gyakorlat teszi a mestert! Neked is gyakorolnod kell és a babádnak is! Minél többet gyakoroltok, annál gördülékenyebben fog menni! A kórházi ottartózkodás legfontosabb feladata, hogy megtanuld értelmezni a babád jelzéseit, hogy figyeld a viselkedését és hogy a gyakori szoptatással hozzájusson az előtejhez, ami már a születésekor a melledben van és amit nagyon találóan folyékony aranynak is neveznek. Ez a gyűszűnyi mennyiség nagyon fontos immunanyagokkal látja el a kisbabádat, a magas cukortartalma segíti a vércukorszintjét stabilan tartani, ráadásul az erős hashajtó hatás miatt segíti abban, hogy a magzati korában a beleiben felgyűlt kakitól, a magzatszuroktól minél előbb megszabaduljon, így csökkentve a besárgulás esélyét is. A gyakori szoptatás és mellretétel Neked is rendkívül hasznos: ha az első napokban gyakran szoptatsz, akkor a melleid hamarabb kapcsolnak tejtermelő üzemmódba és ez az átkapcsolás – a tejbelövellés – kevésbé lesz sokkoló. Ha ugyanis a babádat csak 3-4 óránként szoptatod, vagy akkor, amikor azt a csecsemősnővérek gondolják, akkor a szülés utáni 3-4. napon a tejbelövellést úgy fogod megélni, mintha sziklák nőttek volna a melleid helyén – ha viszont gyakrabban szoptatsz, akkor ez hamarabb és kevésbé drasztikusan történik és hamarabb beáll a kereslet-kínálat egyensúlya is.

A harmadik dolog, amire azt mondom, hogy ha szoptatni akarsz a legjobb elkerülni – ez a kiegészítő táplálás: a cukros víz, a víz és a tápszer. Ha ugyanis a babád táplálását kiváltod bármi mással, akkor hosszabb idő fog eltelni a két szoptatás között, ezalatt a melled túltelítődik és a túltelítődés és a hosszabb idő a két szoptatás özött azt az üzenetet közvetíti a tejtermelés szabályozórendszerének, hogy itt nincs szükség ennyi tejre, lejjebb kell kapcsolni a termelést! Vagyis a pótlással belépsz egy ördögi körbe, aminek az lesz az eredménye, hogy valóban kevesebb tejed lesz, emiatt még többet kell majd pótolni, emiatt még kevesebb lesz a tejed és ez így folytatódik tovább! Ezért nagyon fontos, hogy az első tápszeres kiegészítést nagyon alaposan gondold át, és a tápszerre maradjon egy vészmegoldás a valódi végszükség esetére! A XXI.században okos marketingesek elérték, hogy minden DM, Rossmann és Tesco polcain több tápszer márka sorakozik és szinte az a „normális”, hogy van otthon a polcon „egy kis tápi”, de harminc-negyven évvel ezelőtt a tápszert még a gyerekorvos írta fel és csak patikában lehetett kapni – nem véletlenül! Ha mégis azt érzed, hogy kevés a tejed, akkor pedig semmi egyebet ne tegyél, minthogy tedd gyakrabban mellre a kisbabádat, mert ezzel tudod fokozni a tejtermelést! A melledre próbálj ne úgy gondolni, mint egy cumisüvegre, amiben van mondjuk 60 ml tej, és amikor az elgogyott, akkor üres lesz. A cumisüveg valóban üres lesz, de a melled nem! Már a szoptatás alatt is termelődik tej, ráadásul két melled van, ezeket még váltogathatod is és valamennyi tej mindig van bennük. A cumisüveg helyett gondolj arra, hogy a melled sokkal inkább úgy viselkedik, mint egy WC-tartály: lehúzod – feltelik, lehúzod – feltelik! A melled pontosan ezt csinálja: a kisbabád kiszopizza a tejet és azonnal bekapcsolja ezzel a termelést – tehát minél többet szoptatsz, annál több lesz a tejed! Még egy apró megjegyzés a tápszerről: egy betápszerzetett kisbaba valóban sokkal tovább alszik és sokkal tovább kibírja a következő etetésig. Ezt sok szülő úgy értelmezi, hogy milyen jó, hogy adtunk neki, biztos nem volt elég tej és most azért alszik olyan jól, mert végre eleget evett. Óriási tévedés!!!! A tápszer sokkal töményebb, sokkal nehezebben emészthető, hiszen arra készült, hogy egy 80 kilós kisborjút tápláljon és nem egy ember-gyereket! Ráadásul a cumisüveggel nem kell „dolgoznia” a babának, abból szinte magától jön a tej, így a baba sokkal többet benyakal belőle, mint amire élettanilag szüksége lenne – ennek egy részét jó eséllyel kibukja, de még a maradék is sokkal nehezebb a gyomrocskájának, emiatt fog tovább aludni, emiatt fog még több idő eltelni a következő szoptatásig és emiatt fog még tovább csökkeni a tejed mennyisége. A legjobb ezt a csapdát messziről elkerülni!

Az eddig felsorolt csapdák közül az első kettő kifejezetten a kórházi tartózkodás idejére vonatkozott, a kiegészítő táplálás a kórházi és az otthoni időszakra is, de a most következő „csapda” már a saját otthonotokban leselkedik Rátok! Sok édasanya az első hetek álmatlan éjszakáit úgy próbálja könnyíteni, hogy egy éjszakai szoptatást átpasszol a baba édesapjának. Az ötlet elsőre jól hangzik, én is maximálisan támogatom, hogy az apák is vegyék ki a részüket a babagondozásból, de nem így! Ha a „szoptatást” bízod a partneredre, azzal a biológiát próbálod megerőszakolni – akár anyatejet, akár tápszert kap a baba a cumisüvegből! Nézzük meg, hogy miért! Ha kihagysz egy éjszakai szoptatást, akkor elég valószínű, hogy a melled telítődni fog, és bármennyire is szeretnél aludni, fel fogsz ébrendni erre a kellemetlen érzésre: ennyit a pihenésről! Ráadásul azzal, hogy több idő telik el két szoptatás között, megintcsak azt az üzenetet adod a szabályozó-rendszernek, hogy itt nincs szükség ennyi tejre, lejebb lehet kapcsolni a termelést és szépen belépsz ugyanabba az ördögi körbe, amiről a tápszer kapcsán beszéltem. Ha pedig a szoptatás helyett fejsz, akkor csak sokkal több macerát csinálsz magadnak: üvegezni, lámpát kapcsolni, elrakni ...ennél százszor egyszerűbb mellre rakni a babát és utána folytatni az éjszakát. Ráadásul ha az éjszakai etetést a parneredre bízod, vele is elég jól kiszúrsz: amikor szoptatsz, megemelkedik a testedben a prolaktin hormon szintje, ami nyugató-altató hatású – ezért tapasztalja sok édesanya, hogy a szoptatás után szinte azonnal mély álomba zuhan és emiatt egy idő után a szakaszos éjszakák nem is lesznek olyan fárasztóak! A baba édesapjának viszont nem termelődik prolaktin a szervezetében: ráadásul neki fel kell kapcsolnia a lámpát, meg kell melegítenie a cumisüveget meg ami ezzel jár – teljesen felébred és valószínűleg az etetés után még elég sokáig fog forgalódni álmatlanul az ágyban! Sokkal jobban jártok mindketten, ha a baba édesapja avval segít az első hetekben, hogy nyugodt környezetet biztosít, hogy megerősít az anya szerepedben, hogy átölel Benneteket, amikor szoptatsz, hogy nem nézi az órát, amikor egy szoptatás majd’egy óráig tart és hogy elfogadja, hogy a háztartásod most egy ideig a feje tetején áll...Szóval az éjszakai szoptatást ne váltsd ki cumisüveggel azért, hogy pihenni tudjál! 

Nézzük az ötödik csapdát! Ez a cumi. Sajnos sok kórház is javasolja, hogy már legyen a kórházi csomagodban, de ha szoptatni szeretnél, akkor ne dőlj be a marketingnek és egészen egyszerűen ne is vegyél cumit és főleg ne adj cumit a kisbabádnak! Ami pedig az ingyenes ajándék mintacsomagban van, azt dobd rögtön a kukába! Goldold csak meg: a természeti népeknél egyetlen baba sem kap cumit, merthogy élettanilag erre semmi szüksége nincs. Mi is tulajdonképpen a cumi? A cumi a mellbimbód sekélyes, műanyag utánzata. Amikor a kisbabád a melleden szeretne lenni, akkor nemcsak a táplálkozás miatt vágyik erre az állapotra: szüksége van arra, hogy érezze a tested melegét, a közelségedet, hallja a jól ismert szívverésedet, vagyis hogy biztonságban érezze magát. Amikor cumit adsz a szájába, ahelyett, hogy a karodba vennéd, hogy megszoptatnád, akkor ezt az alapvető emberi igényét „csapod be” egy mű- mellbimbóval! (A férjednek sem szoktad azt mondani, hogy összebújás helyett vegye elő a szekrény aljából a guminőt és gyorsan fújja fel magának...?) Ráadásul, ha a baba rászokik a cumira – elég könnyen rá lehet őket szoktatni - , azzal kielégíti valamennyire a szopási igényét is, emiatt kevesebb időt fog eltölteni a melleden, hosszabbak lesznek a szünetek két szoptatás között: vagyis emiatt akár még az anyatej mennyisége is csökkenhet! Tudom, hogy nagy a kísértés néhány óra pihenést és nyugalmat megnyerni egy cumival, de gondolj arra, hogy mennyire természetes az, hogy a védtelen kisbabád a Te közelségedre vágyik! Amikor a cumival szemben döntesz, gondolj arra is, hogy a cumi csak ideig-óráig adna nyugalmat: ugorhatsz, ha majd kiesik a szájából, aggódhatsz, hogy hogy tudod majd leszoktatni róla és aggódhatsz amiatt is, hogy a gyerekközösségben vajon hány másik gyerek fogja még a Te gyereked előtt egy kicsit megnyalogatni...Ha nincs cumi, azzal egy csomó későbbi problémát megspórolsz saját magadnak!

Azt természetesen nem mondom, hogy ha a fenti elkerülendő dolgok közül bármelyiket is csinálod, akkor aztán annyi a szoptatásnak...de minél több ilyen nehezítő tényező van az életetekben, annál nehezebb lesz a szoptatás útján maradni és annál nagyobb az esélye annak, hogy a szoptatás nem egy olyan könnyű és boldog megtapasztalás lesz, mint amilyen lehet(ne) a legtöbb édesanyának. Úgyhogy ha szeretnél szoptatni, ha szeretnél boldogan szoptatni, akkor azt tanácsolom, hogy ezt a fenti öt dolgot kerüld el és ne ess bele ezekbe a csapdákba!

Sikeres és nagyon boldog szoptatós időszakot kívánok Neked és az egész családodnak!

Tudj meg többet a szülésről az INGYENES mini szülésfelkészítőn!

Jelentkezz most!