INGYENES MINI FELKÉSZíTŐ

Hogy használd a kéjgázt a szülőszobában?

epidurális érzéstelenítés kéjgáz nevetőgáz

Ha szüléstörténeteket olvasol a facebook-on vagy ismerősökkel beszélgetsz, egyre gyakrabban hallhatod, hogy a szülési fájdalom enyhítésére kéjgázt, másik nevén nevetőgázt alkalmaztak. Ebben a bejegyzésben körüljárom, hogy a szülési fájdalomcsillapítás kapcsán milyen előnyei és hátrányai vannak ennek a módszernek és hogy mit érdemes tudni a használatáról, hogy ha igénybe vennéd, akkor a lehető legjobb hatást hozd ki belőle.

Hát mi is ez a kéjgáz? Kémiailag ez két nitrogen és egy oxigén összekapcsolódásából álló molekula, a képlete N2O, hivatalos neve dinitrogen-oxid. Ez egy színtelen, szagtalan üvegház-hatású gáz, ugyanaz az “anyag” ami a habpatronokban is van, amit a tejszínhab készítésére használnak. A gyógyászatban ezt oxigénnel keverve, maszkon belélegezve alkalmazzák nemcsak a szülészetben, de sebészetben illetve a fogászatban is, bár a fogászati alkalmazás során sokkal töményebb gázelegyet alkalmaznak: itt 70 vagy akár 80%-os keveréket alkalmaznak, míg a szülészetben fele-fele arányban keverik oxigénnel.

Hogyan hat a kéjgáz? A gáz belélegzése után kb. 50 másodperccel fejti ki a hatását: az agyat endorfin és dopamin vegyületek termelésére serkenti, amik természetes drogként hatnak és általuk a fájdalom kevésbé lesz zavaró, csökken az aggódás és megnyugtatja a használóját. Ahogy ebből a leírásból is kitűnik, a kéjgáz nem magát a fájdalmat csillapítja, hanem a fájdalomra adott válaszreakciót tompítja, a fájdalom megélése lesz kevésbé kellemetlen. Ezért azt javaslom, hogy a kéjgázra ne is mint fájdalomcsillapító szerre gondolj, hanem inkább mint egyfajta rásegítő, ami abban segít(het), hogy a fájdalmat könnyebben viseld el.

Mik a kéjgáz előnyei?
• olcsó, minden kórházban rendelkezésre áll
• egyszerű a használata, nem kell hozzá aneszteziológus
• nagyon gyorsan, kb 50 másodoperc alatt hat
• nem igényel extra monitorizást, bár az elképzelhető, hogy egy pulzoximétert felhelyeznek
• nincs hatással a babára – csak az anya érzeteire van hatással
• nincs hatással a szülés hormonális folyamataira: nem lassítja a vajúdást, nem nyújtja el a kitolást
• bármikor bevethető, bármikor abbahagyható
Még egy szubjektív előnye, hogy az adagolása elég nagy figyelmet igényel, ezért mint egy légzőgyakorlat, akár figyelemelterelő módszerként is segítheti a szülési fájdalom kezelését. Sok nő azt is az előnyei közés sorolja, hogy a saját magának adagolja, tehát nem egy külső személy kezeli.

Nézzük meg most a kéjgáz hátrányait is! A legnagyobb hátrány mindenképpen az, hogy hatékonyságban nagyon messze van az epidurális érzésteleítés fájdalomcsillapító hatásához képest. Szintén egy nagyon fontos hátrány, hogy csak akkor ér valamit, ha az időzítése tökéletes! Mit is jelent ez? A belélegzéstől számítva kb. 50 másodperc, mire hatni kezd, ezért az összehúzódás előtt kb. fél perccel kell elkezdeni belélegezni, ahhoz, hogy az összehúzódás legfájdalmasabb csúcsára fejtse ki a hatását. Ha akkor kezdődik el a belélegzés, amikor az összehúzódás indul, akkor semmiféle hatása nem lesz, mivel mire hatni kezdene a fájdalomérzet már amúgy is a leszálló ágban van. Szintén egy hátrány, hogy egy kicsit úgy érzi magát tőle az ember, mintha enyhén részeg lenne és kívülállóként szemlélné az eseményeket. 2014-ben publikáltak az USA-ban egy összegző tanulmányt, amiben a kéjgáz szülészeti alkalmazása során az alábbi mellékhatásokat említették meg:
• hányinger, hányás - az esetek 13%-ában fordul elő
• szédülés – az anyák 3-5%-a számol be erről
• álmosság – a nők 4%-a tapasztalja ezt.
• csökkent tudatállapot - a használóknak kb. 18%-a tapasztalja.

Néha a kéjgáz “túladagolása” miatt előfordulhat pillanatnyi eszméletvesztés, de ezt ne úgy képzeld el, mint egy klasszikus ájulást, amikor időbe telik, mire az embert megint “helyrepofozzák”. Ez a típusú eszméletvesztés csak néhány másodpercig tart és amint abbahagyják a kéjgáz adagolását, a tudat visszatér.

Ha úgy gondolod, hogy a Te szülésednél a kéjgáz használata esetleg egy megoldás lehet a fájdalom megszelidítésére, akkor is azt javaslom, hogy mivel a kéjgáz nem nyújt egyértelműen hatékony fájdalomcsillapítást, legyen még néhány természetes fájdalomcsillapító módszer a tarsolyodban, amiket akár a kéjgázzal kombinálva tudsz majd alkalmazni a partned segítségével. A kéjgáz előnyeit és hátrányait figyelembe van néhány helyzet, amikor a kéjgáz egy jó opció lehet a szülés során. Ilyen helyzet lehet például, ha már előrehaladott vajúdással, komoly összehúzódásokkal érkezel a kórházba, de hirtelen valami gyors megoldásra van szükség, ami egy kis löketet ad a fájdalom elviselésében. Akkor is jó megoldás lehet, ha úgy döntesz, hogy epidurális érzéstelenítéssel szeretnél szülni, de az epidurális mellékhatásai miatt ezt a lehető legrövidebb ideig szeretnéd igénybe venni – ebben az esetben a kéjgáz adhat egy kis támogatást az epidurális kitolásához. Elképzelhető olyan helyzet is, amikor a vajúdás során döntesz úgy, hogy szeretnél epidurális érzéstelenítést, de esetleg várni kell az aneszteziológusra – ilyenkor a kéjgáz könnyebbé teheti ezt a várakozást és főleg csökkenti a nyugtalanságot. Szintén jó megoldás lehet a kéjgáz, ha valami miatt nagyon félsz, nagyon ideges vagy a szülés során – a kéjgáz ilyenkor valamennyire megnyugtat és javítja a közérzetet.

Tudj meg többet a szülésről az INGYENES mini szülésfelkészítőn!

Jelentkezz most!