Hogy halad a vajúdás? Ebből a három jelből Te is megtudhatod - hüvelyi vizsgálat nélkül is!
Lehet-e vajon külső jelekből tudni, hogy hogyan is halad a vajúdás? A válasz határozottan igen! Sajnos azonban nem mindenki ismeri ezeket a külső jeleket, vagy ha még ismerik, a legtöbb szülésorvos, szülésznő nem bízik bennük, ezért a hüvelyi vizsgálatok eredményére támaszkodnak.- olyannnyira, hogy bizonyyos kórházakban a vajúdás során akár óránként is ellenőrzik a méhszáj álapotát! De mi a probléma a hüvelyi vizsgálatokkal? Először is, a szülés egy nagyon intim folyamat, életünk legintimebb eseménye! Az intimitást pedig egyértelmúen megzavarja, ha egy idegen ilyenkor ujjal a hüvelünkbe nyúl! Ráadásul a szülés nemcsak egy nagyon intim esemény, de bonyolul hormonális folyamatok irányítják - a hormonok munkáját pedig belső és külső tényezők - például az érzelmeid, a lelki állapotod, esetleges stressz és a környezet - befolyásolják. Gondolj a hormonokra úgy, mint az elménk és a testünk közötti hírvívőkre! A vajúdás során a hírvívő hormonok közül kettőnek van rendkívül fontos szerepe a szülés összehangolásában: az oxitocin kiváltja a méh összehúzódásait, amelyek átstruktúrálják a méhet. A fundus, vagyis a méh felső része vastag és erős lesz, míg a méh alsó része vékonyabbá válik, a méhnyak egészen papírvékonnyá és elkezd tágulni. Az oxitocin "ellensége" a vajúdás során az adrenalin, illetve inkább az adrenalin típusú hormonok. Az adrenalin hormon szintje stressz hatására megemelkedik a vérben, "legyőzi" az oxitocint és emiattt a vajúdás lelassulhat vagy akár meg is állhat!.A hüvelyi vizsgálat pedig egyértelműen stressz tényező a legtöbb édesanya számára! Ezért ha túl gyakran ellenőrzik a méhszáj állapotát hüvelyi vizsgálattal, akkor ez akár még a vajúdás folyamatát is akadályozhatja! Ráadásul a hüvelyi vizsgálat növeli a fertőzés kockázatát is - Neked és a kisbabádnak is - különösen akkor, ha a magzatburok már nem ép. Amikor azt hallod, hogy a burok megrepedése vagy megrepesztése után a babának egy meghatározott időnn belül meg kell születni a fertőzés veszélye miatt, akkor a fertőzés tényezője nem a burokrepedés maga, hanem sokkal inkább az ezt követő hüvelyi vizsgálat!, Úgyhogy most nézzük meg három olyan módszert, amik értékes információkkal szolgálhatnak a vajúdás előrehaladásáról - hüvelyi vizsgálat nélkül!
Viselkedési útjelzőtűblák
Az édesanya viselkedésének változása nagyon jó iránytű lehet a vajúdás folyamatának megértéséhez! De úgyanúgy, ahogy az iránytűhöz, a viselkedési jelekhez is érteni kell, nyitottnak és figyemesnek kell lennünk a viselkedésbeli változásokra. Ezért is nagyon szerencsés, ha szülést kísérő szakember már előzetesen ismeri az édesanyát, mert így még jobban tudja kódolni az édesanya viselkedési útjelzőtábláit. Nézzük meg közelebbről a viselkedés változásait a vajúdás során! A legtöbb nő nagy izgalommal konstatálja a vajúdás beindulását: telefon a szülőknek, barátoknak, beszélnek - csevegnek - az érzéseikről, az érzelmeikről. A vajúdás kezdeti szakaszának viselkedési, érzelmi jelzőtáblái az izgatottság és a lelkesedés. Ha egy édesanya a vajúdás során még telefonál, sms-ezik, "csicsereg" - szinte biztosak lehetünk abban, hogy még a folyamat legelején vagyunk és hogy még hosszú út áll előttünk! Ahogy azonban a vajúdás "halad", az irányítást egyre inkább átveszik az ösztönök az agykéregtől, a gondolkodó agytól: az édesanya egyere inkább befelé fordul, befelé figyel és a viselkedése is ösztönössé válik. Kevesebb lesz a beszélgetés, a mondatok rövidülnek, az összehúzódások alatt becsukja a szemét és később már az összehúzódások között sem beszél, vagy ha igen, akkor legfeljebb egyszavas tőmondatokban kommunikál. Az összehúzódásokat egy idő után hangos nyögések és ritmikus mozgás (pl ringatózás, fej-himbálás, kopogás) kísérheti és ilyenkor a legtöbb édesanya már az összehúzódások között is csukva tartja a szemét. Külső szemlélő talán azt is mondhatná, hogy úgy viselkedik, mintha be lenne drogozva! Ez a hasonlat nem áll túl messze áll a valóságtól, mert ebben a szakaszban a testünk által termelt természetes "drogok", endorfin típusú hormonok segítik a befelé fordulást és a fájdalomérzet tompítását. Egy idő után a nyögések átmehetnek utánozhatatlan, mély, tehénbőgés szerű torokhangokba - ilyenkor az anyák már teljesen befelé fordulnak és alig vesznek tudomást a környezetükről. Ezek a változások azt mutatják, hogy a vajúdás szépen halad a maga útján, és az anya már nagyon "mélyen" van a folyamatban és minden bizonnyal közeledik a teljes tágulás!
Az összehúzódások mintája
Az összehúzódások ritmusa is értékes információkat nyújthat a szülés folyamatáról. Ahogy a vajúdás halad, az összehúzódások egyre hosszabbá, erősebbé és gyakoribbá válnak, vagyis fejlődnek szinte a vajúdás legvégéig. Ha azt tapasztaljuk, hogy az összehúzódások nem változnak, hoszabb időn keresztül például öt-hat percenként követik egymást és nem hosszabbodnak és nem erősödnek - akkor jó eséllyel a tágulás üteme is megállt (plató - jelenség). Ez azonban nem feltétlenül azt jelenti, hogy valami probléma van, vagy hogy be kellene avatkozni! Minden szülésnek, minden vajúdásnak megvan a maga saját ritmusa, ugyanúgy, ahogy mi nők is mindannyian mások, mindannyian egyediek vagyunk! Sőt - ritkán - még az is előfordulhat, hogy lnem fejlúdő összehúzódások mellett is tovább tágul a méhszáj és babák akár úgy is megszülethetnek, hogy 6-7 percnél soha nincsenek gyakoribb összehúzódások! A legtöbb édesnyánál azonban az összehúzódások mintázata nagyon jó jelzés lehet a vajúdás előrehaladásáról. .
Egy objektívebb jel: tágulási csík
A vajúdási folyamatnak szintén egy értékes jelzője lehet a tágulási csík, amit az angol szakirodalombn lila vonalnak (purple line) említenek. A tágulási csík egy időszakos lilás elszíneződés, ami a farpofák között jelenik meg a vajúdás során. Bár a jelenség magyar elnevezése azt sugallja, hogy a tágulási csík a méhszáj tágulása miatt jelenik meg, kutatók azt feltételezi, hogy ez sokkal inkább a baba ereszkedésével van összefüggésben, bár az kétségkívül tény, hogy a baba ereszkedés és a méhszáj tágulása egymástól nem függetleníthető.
A tudósok úgy gondolják, hogy a tágulási csík azért jelenik meg, mert a baba ereszkedő fejecskéje kifelé mozdítja a keresztcsontot, ami mögött vértolulás keletkezik. A lila vonal azért a farpofák között válik láthatóvá, mert itt a bőr és a csont között szinte nincs is más szövet. Fontos megjegyezni, hogy a tágulási csík világosabb bőrű édesanyáknál jobban megfigyelhető és gyakrabban jelentkezik akkor is, ha a szülés magától indult be, semmint ha beindítják. Talán a tágulási csíkhoz is az szükséges, hogy a szülés bonyolult puzzlejének minden darabkája összeálljon a háttérben?
A tágulási csíkról először Byrne és Edmonds írtak egy olvasói levélben, a Lancet magazinban 1990-ben. A két kutató 48 szülésnél vizsgálta a tágulási csík jelenlétét és esetek 89%-ában tapasztalták ezt a jelenséget. Később Shepherd és munkatársai 2010-ben 144 szüléssel, és a lila vonal jelenlétét 76%-ban észlelték. Megfigyeltek továbbá, hogy a vonal hossza és a méhszáj tágulása között közepes pozitív korreláció vagyis a vonal hossza utal a méhszáj tágulásának mértékére.
Bár a lila vonal jelenléte és hosszabbodása sok édesanyánál utalhat a vajúdás stádiumára, természetesen nem szerencsés megzavarni a munkában csak azért, hogy a popsiját megmutassa. Ez ugyananyira kellemetlen és hátráltató lehet, mint egy hüvelyi vizsgálat! Viszont ha az anyák szabadon választhatnak vajúdási pozíciót, akkor nagyon gyakran négykézlábas pozíciót vesznek fel vagy térdelve, állva támaszkodnak valaminek - ilyenkor a lila vonal az édesanya zavarása nélkül is gyönyörűen látszik és hasznos információval szolgálhat a vajúdás haladásáról - különösen a viselkedési jelek és az összehúzódások mintázatának megfigyelésével együtt!
Hivatkozások:
Byrne, D. L., & Edmonds, D. K. (1993). The purple line as a measure of labor progress. The Lancet, 342(8873), 824.
Shepherd, A., Cheyne, H., & Kennedy, S. (2010). The purple line as a measure of labor progress: a longitudinal study. BMC Pregnancy and Childbirth, 1(1), 9.