Beindult a vajúdás? Itt van három tipp, hogy mit érdemes tenned!
Amikor Facebook-on kismamák bejegyzéseit olvasom, gyakran visszaköszön, hogy leendő édesanyák, leendő szülők úgy gondolják, hogy amikor beindult a vajúdás, bizony azonnal rohanni kell a kórházba, még akkor is, ha a várandóssággal, a babával minden a legnagyobb rendben van. Én azonban úgy gondolom, hogy a szülés beindulásakor rögtön a kórházba rohanni nem jó ötlet, ugyanis ezzel szinte belépőjegyet veszel magadnak egy erősen medikalizált szülésre, ami akár még jóval fájdalmasabb is lehet, sőt még a műtéti szülés esélye is jelentősen megnőhet emiatt. Ebben a bejegyzésben nem térek ki arra, hogy ez miért van így, de ha szeretnéd tudni, akkor feltétlenül nézd meg az ingyenes mini szülésfelkészítő órámat, mert ott részletesen elmagyarázom az okokat is.
Viszont most abban szeretnék Neked segíteni, hogy mit is lesz majd érdemes csinálnod akkor, amikor beindult a vajúdás. Három olyan tippet adok, amik segíthetnek abban, hogy a szülésed gördülékenyebben menjen a maga természetes ritmusában, amit a Te tested fog diktálni. Itt a blogomon arról is találsz részletes információt, hogy mi alapján tudod eldönteni, hogy az érzéseid még csak jósló fájások-e, vagy pedig már valóban beindult-e a vajúdás. Most tegyük fel, hogy tényleg a vajúdás beindulásáról van szó és nézzük meg, hogy mit csinálj a vajúdás kezdeti, látens szakaszában!
A legelső tippemtől valószínűleg egy picit meghökkensz…ugyanis az első tippem az, hogy egészen egyszerűen söpörd a szőnyeg alá azt a tényt, hogy beindult a vajúdás! Csinálj úgy, mintha nem is történne semmi és ne is törődj azzal, hogy a méhed már dolgozik! A legtöbb magától beindult vajúdás elég light-osan kezdődik: az összehúzódások teljesen elviselhetőek, olyasmik, mint egy erősebb menses görcs, 20-30 másodpercnél nem tartanak tovább és csak 10-15 percenként (vagy még ritkábban) jelentkeznek. A tankönyv szerinti vajúdásoknál ez a light-os, kezdeti állapot általában hosszú órák, sőt napok(!) alatt fejlődik majd tényleg komoly, intenzív munkává. Ezért az elején ne is nagyon törődj azzal, hogy mi történik és csináld ugyanazt, amit az adott napszakban más napokon is csinálni szoktál! Ha reggel van reggelizz, tegyél-vegyél otthon, menj el nyugodtan bevásárolni, vidd le a nagytestvért a játszótérre. Ha pedig este van, akkor vacsorázz, pihenj, olvass vagy tévézz egy kicsit, mint más napokon és főleg aludj! A vajúdás kezdeti szakaszában tehát ne engedd az agyadnak, hogy a vajúdással, a szüléssel foglalkozzon, és te se ülj le órákon keresztül méricskélni, hogy vajon 12 vagy 14 perc van-e az összehúzódások között! Amikor majd jön egy hullám, ha szükséges kapaszkodj meg valamiben, lélegezz mélyen, majd szépen folytasd, amit éppen csináltál!
Ha nappal van, ez egy elég egyszerű feladat, de a vajúdás nagyon gyakran este, éjszaka indul be. Ebben a napszakban takarékra kapcsol a gondolkodó agy és a tompa fények, a csend is kedvez az oxitocin hormon termelődésének, ami az összehózódásokat kiváltja. Este, éjszaka a vajúdás kezdeti szakaszában a legfontosabb feladat a pihenés és az alvás! Gondolj bele abba, hogy a baba jó eséllyel majd másnap este vagy másnap éjszaka fog megszületni, de hogy érznéd majd magad akkor, ha egy szemhunyásnyit sem aludnál előtte éjjel? Ehhez még vajúdni sem kell, hogy az ember egy éjszaka kihagyása után fáradt, kimerült és rosszkedvű legyen! Úgyhogy győzd meg magad, hogy aludni igenis lehet az összehúzódások között, sőt a vajúdás kezdetén még az összehúzódások alatt is! Én magam nem egy szülő édesanyát láttam, aki még a vajúdás nagyon intenzív szakaszában is el-el bóbiskolt az összehúzódások között! Ha éjszaka, este indul a „buli”, akkor segítheti az elalvásodat egy meleg fürdő (ha a magzatburok még ép!) , tompa fények, gyertyafény és egy kényeztető masszírozás is! A meleg víz és a masszázs ellazítja a tested, segít elengedni a gondolataidat és a vajúdás nagyon kezdeti szakaszában egy-két órára akár még az összehúzódásokat is lekapcsolhatja, hogy mélyebben tudj aludni. (B eset: ha a vajúdás már előrébb van, akkor a meleg fürdő nem lelassítja, hanem felgyorsítja a folyamatot, de ez sem egy hátrány!). Az alvást segítheti még egy pohár bor is, mert nem csak az izgatottságodat tompítja egy picit, de simaizom lazító hatása is van. Egy pohár bor tehát segíthet abban, hogy egy picit lekapcsoljanak az összehúzódások és aludni tudj.
A vajúdás elejére a második tanácsom, hogy ilyenkor ne vesd még be a fájdalomcsillapító trükköket! A képzeletbeli szerszámosládádban gondolom már több olyan eszköz is van, amik majd segíteni fognak abban, hogy átlendülj a hullámokon. Viszont gondolj ezekre a fájdalomcsillapító, fájdalomkezelő technikákra úgy, mint a jolly joker-re vagy az ászra a kártyában! Ugyanúgy, ahogy ezeket sem rakjuk le a kártyaparti elején az asztalra, Te se vesd még be az adu ászt és a jolly jokert, mert ezekre majd később lesz sokkal nagyobb szükséged! Magyarul: ne csak a vajúdás tényét, de a fájdalmat is söpörd szépen a szőnyeg alá! Ebben segíthet az, ha valamivel elfoglalod a gondolataidat. A vajúdás eleje tökéletes alkalom például egy bonyolult sütemény elkészítésére, egy kis befőzésre, szekrényrendezésre vagy a kedvenc társasjátékodra is! Hívd át a barátaidat, a szüleidet és indulhat a kártyázás, a társasozás! A gondolatok elterelésére jól jöhet a Netflix is, de azért ezt nagyon módjával vesd be és ne most állj neki egy végeérhetetlen sorozatnak. A tévézés ugyanis nagyon statikus, közben órákon keresztül szinte mozdulatlan vagy, és ez nem segíti a babád forgolódását és ereszkedését a medencédben! Sokkal előnyösebb, ha inkább jössz-mész, teszel-veszel, mert minden egyes mozdulatoddal változik a medencéd belső dimenziója és ezáltal megkönnyíted a kisbabád munkáját.
Teljesen jogos kérdés, hogy vajon meddig érdemes ezt a „szőnyeg alá söprő” stratégiát alkalmazni? Egészen addig, ameddig ez megy! Egy idő után ugyanis hiába próbálsz nem tudomást venni a vajúdásról, ez nem fog menni! Ugyanúgy nem fogod tudni a fájdalmat sem a szőnyeg alá söpörni és egy idő után kénytelen leszel a figyelmedet teljesen a vajúdásra összpontosítani! Ilyenkor már jó eséllyel a vajúdás aktív szakaszában vagy és érdemes megfontolni a kórházba menetelt vagy a bábák jövetelét, ha otthon szülsz.
Jogos kérdés az is, hogy mi van akkor, ha a vajúdás rögtön gyakori, nagyon intenzív összehúzódásokkal kezdődik, amiket egyáltalán nem lehet már a szőnyeg alá söpörni? Ebben az esetben a tested gyorsabb tempót diktál, mint a szokásos és rögtön a közepén kezdi a vajúdást: jó esélyed van egy gyorsvonat típusú szülésre! Ha az összehúzódások közötti idő is gyorsan csökken, és az összehúzódások észrevehetően hosszabbak és egyre erősebbek, akkor Nektek valóban célszerű már a vajúdás elején elindulni a kórházba!
A kitérő után menjünk vissza a harmadik tipphez, amit javaslok a vajúdás elejére. Ez nem más, mint hogy egyél, igyál és pihenj a vajúdás kezdeti, látens szakaszában! Az evés akkor is nagyon fontos, ha olyan modern szemléletű kórházban fogsz szülni, ahol támogatják a vajúdás alatti étkezést, ugyanis a vajúdás előrehaladásával egyre kevésbé fogsz kívánni enni, és ez legfeljebb egy-két falatkányi mennyiség lesz. A vajúdás, a szülés azonban nagyon energiaigényes folyamatok, ráadásul a szülő nők legalább fele hány a vajúdás során, általában akkor, amikor a folyamat magasabb fokozatba kapcsol! Tehát nagyon fontos, hogy a glikogén raktáraid még a szülés elején fel legyenek töltve, hogy a testednek legyen elérhető energiája még akkor is, ha nem lesz kedved később enni vagy ha a gyomrod tartalmának egy része visszaköszön a vajúdás során. Ne feledkezz meg természetesen a folyadékfogyasztásról sem – sem a vajúdás kezdetén, sem pedig a későbbiekben!
A pihenéssel kapcsolatban szintén érdemes egy-két dolgot tisztázni. Este, éjszaka tehát ez a legfontosabb, sőt nemcsak a pihenés, de konkrétan az alvás! Viszont ha reggel, délelőtt indult a vajúdás, akkor azért délután, még a kórházba menetel előtt próbálj beiktatni egy délutáni szunyókát, viszont semmi esetre se feküdj egész nap az ágyban! Tehát az első tippem itt is él: csináld a napszaknak megfelelő szokásos tevékenységedet, de azért ne hajtsd túl magad, hogy legyen elég energiád az előtted álló hatalmas feladathoz, a kisbabád világrahozatalához!
Nagyon boldog babavárást és szép szülést kívánok!