INGYENES MINI FELKÉSZíTŐ

Gátmasszázs a szülés előtt: ez segít?

gátmasszázs gátmetszés gátsérülés gátvédelem kitolás

A szülés előtti gátmasszázst dúlák, bábák, szülésznők, sőt még néha szülésorvosok is ajánlják, mondván, hogy a szülés előtti rendszeres gátmasszázs csökkenti – csökkentheti a gátsérülés esélyét. Mi az igazság ezzel kapcsolatban? Tényleg érdemes gátmasszázst végezni? Ha igen hogyan kell és mikortól? Erről lesz szó ebben a bejegyzésben!

A szülés előtti gátmasszázs teóriája, hogy ezzel a rendszeresen végzett tevékenységgel a gát szöveteit rugalmasabbá tesszük, hogy az majd könnyebben tudjon tágulni a kisababa megszületésekor. A gátmasszázst általában a várandósság 34.-35. hetétől javasolják és az anyák vagy saját maguknak végzik vagy pedig a partnerük segít ebben. A masszázshoz valamilyen síkosítót vagy tiszta növényi olajat (olivaolaj, édesmanula, jojoba, avokádó) célszerű használni és valamilyen kényelmes testhelyzetet felvenni, például ágyon félig fekvő-félig ülő pozícióban vagy pedig állva és az egyik lábat egy székre, a kád szélére vagy az ágyra támasztva. A gátmasszázshoz a mutató és a középső ujj felső két ujjpercét kell a hüvelybe vezetni, és az ujjakkat U alakban a végbélnyílás felé mozgatva enyhe nyomást gyakorolni a hüvelyfalra. A masszázst hetente 3-4 alkalommal, 2-3 percig szokták javasolni, lassan fokozva a hüvelyfalra gyakorolt nyomást – természetesen úgy, hogy azért még ne okozzon fájdalmat!

2013-ban a Cochrane Adatbázisban (USA) publikáltak egy összesítő kutatást, aminek a konklúziója így fogalmaz: “A szülés előtti gátmasszázs csökkenti a gátsérülés – elsősorban a gátmetszés – gyakoriságát. Emiatt javalt a várandósokban tudatosítani a szülés előtti gátmasszázs előnyeit és megtanítani a gátmasszázs módszerét.”
Erre az egyértelműnek tűnő konklúzóra hivatkozva javasolják általában dúlák, bábák és szülésznők a gátmasszázst leendő szülőknek. Viszont ahogy említettem, ez a kutatás egy összegző kutatás volt, ami azt jelenti, hogy korábban, a világ sok országában eltérő körülmények között végzett kutatások eredményei foglalták össze. Viszont ha komolyan belemászunk az összegzésben szereplő kutatásokba és azok módszertanába, akkor az eremény már korántsem ennyire egyértelmű! Az egyik kutatásról utólag kiderült, hogy nagy valószínűséggel hamisítvány volt, egy másik elfogult volt és nem volt véletlenszerűsített és ráadásul ezek a kutatások olyan országokban és olyan időszakokban készültek, amikor és ahol nagyon nagy volt a gátmetszés aránya! Tudományos kutatások teljesen egyértelműen kimondják, hogy a gátmetszés nagyvonalú és rutinszerű alkalmazása egy káros beavatkozás – viszont ezekben a vizsgálatokban a szülés előtt végzett gátmasszázs miatt elsősorban ennek a káros beavatkozásnak a gyakorisága csökkent, nem pedig a természetes gátsérülés előrfordulása! Szintén fontos megjegyezni, hogy még a gátmetszés gyakoriságának a csökkenése is csak az első szülésnél volt tapasztalható, de a többedik kisbaba születésénél már nem!

Tehát az összegző kutatás konklúziója valójában egy eléggé faramuci helyzetet tár fel: azért végezzenek az anyák gátmasszázst, hogy egy káros beavatkozás – a gátmetszés – gyakoriságát csökkentésék? Ennél nem sokkal logikusabb csak egyszerűen elhagyni a gátmetszést?

Ezekből a kutatásokból azért van néhány hasznos tanulság, még akkor is, ha az eremény mégsem annyira fekete-fehér, mint ahogy azt a konklúzióban megfogalmazták. A tanulság mégpedig az, hogy ha a gátmasszázs segít is valamit, akkor is úgy tűnik, hogy nem azzal segít, hogy a szövetek rugalmasabbak lesznek, hanem két egészen más hatással! Az egyik hatás az, hogy aki gátmasszázst végez, az megtanulja tudatosan ellazítani a gátizmait. A gátmasszázs ugyanis csak akkor nem jár fájdalommal, ha közben a gát izomzatát ellazítjuk – ez a készség pedig valóban segíthet a kitolási szakaszban! A második hatás sokkal inkább intellektuális: az az anya, aki gátmasszázst végez saját magánk még a szülés előtt, valószínűleg nagyon tudatosan el akarja kerülni a gátmetszést és a gátrepedést és ebben a törekvésben valószínűleg nem csak a gátmasszázs az egyetlen eszköze! Valószínűleg pontosan tudja, hogy a gátmetszés káros és szükségtelen beavatkozás és valószínűleg többször és határozottan kijelenti már a terhesgonozáson illetve a kórházi felvételkor, hogy nem akar gátmetszést. Szintén valószínű, hogy tisztában van a szabadon választott kitolási testhelyzet fontosságával is és ezzel kapcsolatban is kiáll az érdekeiért, ezáltal is csökkentve a gátsérülés esélyét.

A szülésfelkészítő tanfolyamaimon én személy szerint nem javaslom és nem tanítom a tanítványaimnak a szülés előtti gátmasszászt, egyrészt azért, mert az ezzel kapcsolatos kutatások eredménye erősen vitatható. Mindig adok a leendő szülőknek egy leírást a higénikus és biztonságos gátmasszázsról, de mindenkinek a saját döntésére bízom, hogy él-e ezzel a módszerrel vagy sem. A másik ok, ami miatt nem tanítom a gátmasszázst, az eléggé filozófiai. Mit gondolunk a szülésről? Hogyan állunk a szüléshez? Ha szükséges lenne a gátmasszázs, akkor az nem azt jelentené, hogy a testünk valahogy mégsem működik jól és hogy szükség van egy “trükkre” azért, hogy jól működjön? Szerintem a női test a szülésre készült és csodálatosan működik! Nem véletlenül más a medencénk alakja, más a testfelépítésünk és más még a bőrünk állaga is, mint a férfi társainké! Szerintem a női testet nem kell “megpatkolni” semmilyen természetellenes beavatkozással csak azért, hogy jobban működjön! Ha belegondolsz, melyik emlős állat végez magának gátmasszázst az utódai világrahozatala előtt? Egyik se, ugye?

A gátmasszázstól egy picit tovább kanyarodva nézzük meg, hogy mi a helyzet a gátsérülést elkerülni hivatott gátizomerősítő eszközökkel! Interneten számos ilyen eszközt árulnak, főleg külföldi oldalakon és mindegyik azt ígéri, hogy a rendszeres használatával elkerülhető a gátmetszés és a gátrepedés is. Úgy gondolom, hogy lehetnek olyan gátizomzattal kapcsolatos egészségügyi problémák, amikre ezek az eszközök csodálatos megoldást hozhatnak – ha azt egy specializált gyógytornász javasolja egy konkrét problémára! A gátmetszés és a gátsérülés megelőzésére viszont megintcsak a filozófia érvet hozom fel: kell nekünk egy külső eszköz ahhoz, hogy a testünk jól működjön? Szerintem nem, mert a testünk jól működik és jól van kitalálva! Ráadásul a gátmetszéssel kapcsolatban az első és legfontosabb tényező az orvos és a szülésznő hozzáállása: ha ők még mindig ebben az évszázados, elavult gyakorlatban hisznek és úgy gondolják, hogy a gátmetszés egy szükséges beavatkozás, akkor hiába veszel akármilyen eszközt vagy hiába végzel naponta gátmasszázst, nagyon nagy eséllyel sajnos használni fogják az ollójukat!

Ha Te személy szerint hiszel abban, hogy a gátmasszázs vagy a gátsérülést elkerülni hivatott eszközök segíthetnek, akkor egészen nyugodtan próbáld ki őket: a higéniai szabályok szigorú betartása mellett problémát ezekkel nem okozol magadnak, sőt ha a partnered is segít ebben, akkor akár még egy kellemes együttlétté is alakulhat a dolog…

Viszont úgy gondolom, hogy sokkal fontosabb az, hogy mi nők és a leendő apák is tudják azt, hogy a gátmetszés egy elavult, ósdi és káros beavatkozás. Fontos tudnunk azt, hogy a magyarországi kórházakra jellemző sokszor 70-80%-os gátmetszés arány egy nemeztközi egészségügyi szégyen! Fontos tudnunk azt is, hogy az intim testrészünk épségét sokkal inkább megőrizhetjük a szülés során azzal, ha nem hanyattfekve kell világrahozni a kisbabánkat és ezt a folyamatot nem kívülről erőltetik ránk.

Tudj meg többet a szülésről az INGYENES mini szülésfelkészítőn!

Jelentkezz most!