INGYENES MINI FELKÉSZíTŐ

Érzelmek hullámvasúton: baby blues és szülés utáni depresszió

baby blues depresszió ppd

A szülés utáni hangulatváltozások rengeteg nőt érintenek, az anyáknak kb. 85%-a találkozik valamilyen formában ezzel a jelenséggel – ennek ellenére sajnos ritkán kerül szóba a terhesgondozás alatt és egy kicsit még ma is tabu témának számít. Nézzük meg először, hogy milyen események ágyaznak meg a szülés utáni hangulatodnak!

A várandósság alatt a progeszeron hormon szintje végig magas, ehhez kilenc hónap alatt az agy elég jól hozzászokik. A szülés után ez hormon néhány nap alatt kiürül a szervezetből, ami ahoz hasonló állapotot jelent, mint aről gyakran számolnak be mellékhatásként a fogamzásgátló tablettát szedők: a 21 napos tablettaszedést követően a 7 napos szünet alatt jelentkezik egy hirtelen érzelmi feszültségekkel terhelt állapot, tipikusan a menstruáció megérkezése előtti napon. Hát valami ilyesmi történik a szülés után is!  A hirtelen progeszteron szint csökkenéshez még hozzá adódik, hogy a prolaktin hormon felszabadul a méhlepény gátló hatása alól, így hirtelen új szereplőként jelenik meg a hormonális táncparketten, tovább fokozva a labilis érzelmi állapotot.
Ennek az új hormonális állapotnak a beálltához szükség van néhány napra, ezért jelentkezik az érzelmi hullámvasút, a  baby blues a szülés után néhány nappal, nagyjából egyidőben az érett tej termelésének a beindulásával, a tejbelövelléssel! A hormonok hatását pedig felerősíti az a korábban nem ismert érzés, hogy anya lettél és hogy hirtelen felelősséggel tartozol a kisbabáért. Miben mutatkozik meg a baby blues? A legtipikusabb „tünet” az ok nélküli, gyakori sírás a legváratlanabb helyzetekben, de ez a sírós állapot általában hamar elmúlik és még az sem kizárt, hogy szinte azonnal követi egy nevetős, eufórikus állapot: tényleg az érzelmek hullámvasútjáról van szó, egyszer fent, egyszer lent! Sok újdonsült anya számol be arról, hogy az érzelmek felnagyítódnak: könnyes szemmel néz az ember a kisbabára, csak azért, mert olyan szép vagy a végletekig meghatódik amiért a férje hozott egy pohár vizet. Nem ritka az sem, hogy a egészen irracionális, féltő gondolatok kavarognak a babával kapcsolatban az anya fejében, amik szintén okozhatnak hirtelen sírást.


A baby blues a szerencsésebbeknél csak néhány óráig tartó átmeneti állapot, de van aki egy-két napig érzi ezt a labilis állapotot  és van akit két hétig kísér a sirdogálás. A legjobb hír azonban az, hogy ez az állapot a szülés után legkésőbb két héttel elmúlik és stabilizálódik a hangulat, tehát ez nem az a jelenség, ami szakembert igényelne! A baby-blues tüneteit egy picit enyhíteni tudod azzal, hogy sok időt töltesz a szabadban, jólevegőn, hogy figyelsz az étkezésedre és hogy eleget pihensz és esetleg szedhetsz omega 3 zsírsav-tartalmú étrendkiegészítőt is. De a legnagyobb segítség ebben az érzelmileg labilis időszakban a családod támogatása! Ha jól esik, nyugodtan fogalmazd meg a gondolataidat, de ha nem, akkor a családtagoknak azt tanácsolom, hogy kérdezés helyett inkább a papírzsebkendőt hozzák: öleljenek át, éreztesség a szeretetüket és a támogatásukat. A legnagyobb érzelmi támaszt pedig nem más, mint az Anyukád fogja jelenteni: hiszen ő szavak nélkül is pontosan tudja, hogy min mész most keresztül és csak egy pillantással vagy a jelenlétével tud segíteni, arról nem is beszélve, hogy mennyire hites megerősítés az, ha az édesanyád igazolja vissza, hogy igen, mindent nagyon jól csinálsz a kisbabával!


Mi van akkor, ha ez az érzelmi labilitás nem múlik el két hét után, sőt fokozódik, vagy pedig később, a baba 1-2 hónapos korában jelentekezik, vagy akár az első születésnapja idején? Ha ez nem csak ideig-óráig tart, hanem ránehezedik a napjaidra, szinte reménytelennek és kilátástalannak érzed az egész helyztet, akár még aludni vagy enni sem tudsz rendesen, akkor elképzelhető, hogy a szülés utáni depresszió valamelyik formája jelentkezik nálad! Tipikus tünet lehet a baba iránti túlzó féltés, ami általában ésszerűtlen tisztasági tevékenységekben mutatkozik meg - vagy ennek ellenkezője, a baba iránti érdektelenség. Nem ritka a folyamatos fáradtság és tompaság vagy a megmagyarázhatatlan eredetű fájdalmak sem. Ha csak nagy ritkán jellemzőek ezek a tünetek Rád, akkor nem kell feltétlenül a szülés utáni depresszióra, a PPD-re gondolni, hiszen a nehéz éjszakai műszakok miatti fáradtság okozhat néha-néha nagyon nehéz napokat, amikor el-el sírod magad és elég kilátástalannak tűnik a helyzet. Viszont ha általában jellemzik a napjaidat ezek a tünetek és ezek nemhogy csökkennének hanem erősödnek, akkor tölts le a szülési depresszió öntesztet, ami alapján  megállapíthatod, hogy a tüneteid  szülési depressziót valószínűsítenek-e vagy sem.
A szülés utáni depresszióval kapcsolatban sajnos még ma is nagyon sok előítélet és hamis információ él a köztudatban! A PPD nem szégyen, hanem betegség, ráadásul  nagyon gyakori betegség: az anyák 30%-ánál alakul ki valamilyen formában a szülés után! Ez a lelki betegség, ugyanúgy betegség, mint pl. a vakbélgyulladás vagy a magas vérnyomás és ugyanúgy szakember segítségét igényli a gyógyulás!

A PPD-nek is a szülés utáni hormonális változások ágyaznak meg, de a kialakulásban fontos szerepe lehet a krónikus kialvatlanságnak és a környezeti faktoroknak is. A kisbabás anyaság időszaka a legtöbb nő életében a legszebb, legboldogabb időszak – de akik PPD-ben szenvednek azoknak ez az időszak sem nem boldog, sem nem szép! Egy picit ezt ahhoz hasonlítanám, hogy a nyári virágos réten sétálni legtöbbünknek csodálatos érzés – de aki szénanáthától szenved ezt egészen máshogy, nemhogy csodálatosnak, de szenvedésnek éli meg!  Valami ilyesmi az szülés utáni depresszió is – van akinek a szervezete ezzel reagál a szülés utáni hormonális változásokra és a kialvatlanságra és van aki kevésbé érzékeny erre!
Fontos megemlíteni azt, hogy a szülés utáni depresszió nem egy behatárolt betegség, hanem többféle, elég széles skálán mozgó lelki betegség gyűjtőneve. A PPD szintén nem azt jelenti, hogy nem vagy jó anya vagy hogy azért alakult ki Nálad, mert túlságosan elkényeztett vagy vagy mert túl gyenge vagy! Ezek teljesen alaptalan gondolatok! A PPD betegség, amit terápiával és szükség esetén gyógyszerrel pszichológus illetve pszichiáter szakeberek tudnak gyógyítani! Szintén fontos még tudnod azt is, hogy nem minden háziorvos vagy nőgyógyász van tisztázban ezzel a betegségcsoporttal és sajnos gyakran elintézik a problémákat azzal, hogy hát „Anyuka biztos csak fáradt”. Úgyhogy ha a Te állapotod nem múlik el, hanem fokozódik és már hetek óta tart, akkor állj a sarkadra és feltétlenül keress szakembert akik segíteni tudnak!


A PPD-vel kapcsolatban nagyon is igaz a régi mondás: Ép testben ép lélek! Úgyhogy ennek a betegségnek úgy tudsz kisebb esélyt adni, illetve úgy tudod a gyógyulást segíteni, ha a baba születés után is figyelsz a testedre, mozogsz rendszeresen, lehetőleg a jó levegőn, mert ez  endorfinokat szabadít fel és jelentősen javítja a közérzetedet. Figyelj a rendszeres, egészséges táplálkozásra és ne hagyd, hogy ebéd helyett csak egy csoki vagy keksz kerüljön a gyomrodba, mert azonkívül hogy ez egészségtelen, az alakodnak sem tesz túl jót, ami tovább rontja a hangulatodat, ráadásul a vércukorszintet hirtelen megdobja, ami szintén megágyaz a rossz érzelmeknek. Még egy fontos szempont, hogy amikor belenézel a tükörbe, akkor azzal is tudod javítani a hangulatodat, ha egy ápolt fiatal nő néz rád vissza! Tehát akármennyire is úgy érzed, hogy nincs rá időd és nagyon nehéz, reggel öltözz fel, fésülködj meg és ha jól esik még egy kis sminket is tegyél magadra, csak azért, hogy majd ha a tükörbe nézel, akkor az jó kedvvel töltsön el!
Utoljára említettem, de talán a legfontosabb szempont a környezeted hozzáállása: a szülés utáni depresszió megelőzésében és a gyógyulás segítésében a családtagok elfogadása, a támogatás, a szeretet és az aktív és még fokozottabb résztvétel a háztartással és a babával kapcsolatos munkákban segít a legtöbbet! 

Ha bizonytalan vagy, hogy PPD-ben szenvedsz-e, töltsd le a tesztet  amit egy amerikai PPD-vel foglalkozó pszichológus - pszichiáter orvos páros állított össze.  Ebből a tesztből  néhány perc alatt megtudhatod, hogy a tüneteid nagy valószínűséggel szülés utáni depresszióra utalnak-e vagy sem. 

Boldog babázást és mielőbbi gyógyulást kívánok Neked!

Tudj meg többet a szülésről az INGYENES mini szülésfelkészítőn!

Jelentkezz most!