És a cicikkel mi lesz?
A szoptatással kapcsolatban sok leendő szülőben felmerül a kérdés, hogy vajon a szoptatásnak milyen hatása van a mellek szépségére. A felkészítő tanfolyamaimon ezt leenő apák és leendő anyák pironkodva, szinte félve kérdezik, mintha már maga a gondolat is szégyellni való lenne. Én úgy gondolom, hogy nem kell sem pironkodni, sem szégyenkezni, sem pedig a szőnyeg alá söpörni a kérdést, hanem igenis őszintén kell erről is beszélni – amikor a szoptatás kerül szóba.
Az Egészségügyi Világszervezet a kisbaba hat hónapos koráig kizárólagos szoptatást ajánl, amit hozzátáplálás mellett legalább két éves korig javasolnak. Nézzük meg, hogy a szoptatásnak, főleg ha az egy-két évig vagy még tovább tart, van-e hatása és ha igen, akkor milyen hatása van a mellek állapotára. A kérdés megválaszolásához nézzünk először egy kis anatómiát! A mellünk funkcionális „alkatrésze” a mirigyállomány: a tejmirigyek előhírnökei, a primer tejlécek már akkor léteztek a testünkben, amikor az édesanyánk hasában voltunk. A tejmirigyek serdülőkorban növekedni és differenciálódni kezdtek és ez a fejlődés felgyorsult a várandósság alatt. A mirigyállomány zsírszövetbe van ágyazva és bőrrel körülvéve. A mellekben tehát nincs izom! Emiatt a sportolásnak, testedzésnek semmiféle hatása nincs a mellek alakjára vagy a méretére. Az erős mell- és hátizmok inkább abban segítenek, hogy szebb lesz a tartás, ami természetesen fontos esztékai szempont is egyben.
Nagyon sok leendő anya akkor rohan a patikába a terhességi tesztért, amikor hirtelen azt érzi, hogy a mellei rendkívül érzékenyek, megduzzadtak, feszülnek – ez ugyanis a terhességi hormonok hatása! A mellek máris készülődni kezdenek a szoptatásra! A várandósság első felében a testünk raktározó üzemmódba kapcsol: a zsírraktározás az egész testben fokozódik és kifejezetten jelentős a mellekben. Emiatt tapasztalja sok nő, hogy már a terhesség alattt a mellei akár egy-két kosár méretet is nőnek, és ez a növekedés olyan hirtelen is történhet, hogy a bőr nem tud lépést tartani vele és így terhességi csíkok jelenhetnek meg a melleken már a várandósság folyamán is. Tehát ha valaki a mellek szépségén eső csorba miatt ódzkodik a szoptatástól, az készüljön fel arra, hogy már maga a terhesség elég komoly hatással lehet a mellek állapotára – teljesen függetlenül a szoptatástól!
A szoptatással kapcsolatban azt gondolhatnánk, hogy a folyamatos térfogat-változás miatt az igazi „áldozat” a mell bőre, hiszen a mell hol tele lesz tejjel, hol pedig kiürül. Ez a térfogatváltozás azonban csak a szoptatás első napjaiban, első heteiben ennyire drámai! Amikor a szülés utáni második -negyedik napon beindul a tejtermelés (tejbelövellés), valóban érezheted azt, hogy a melleid helyén feszes gumilabdák nőttek, de ahogy néhány napon belül beáll a kereslet-kínálat egyensúlya, már nem fogod ezt a rendkívüli feszességet tapasztalni és nem lesz szemmel látható a mellek méretbeli változása a szoptatás után.
A prolaktin hormon hatására a tejmirigyek tejet „gyártanak”, ami vízből, fehérjékből, cukrokból és zsírokból áll. Nagyon klassz lenne, ha kérhetnénk a testünket, hogy a tej előállításához szükséges zsírt a pocakunkról vagy a combunkról használja fel, de a testünk nem fogja az energiát a szállítására pazarolni, hanem bizony a zsírt rögtön a mellekből fogja feldolgozni! Emiatt tapasztalja azt a legtöbb nő, hogy az elválasztás után a mellei kisebbek lesznek és az mellek alakja is megváltozik: a mellbimbó lejjebb ereszkedik, a kerek forma pedig esőcsepp alakúvá válik. Ez az átalakulás különösen jellemző akkor, ha a szoptatás alatt sikerült visszanyerni a babavárás előtti alakunkat és megszabadulni a kismama-hurkáktól. Ha viszont valakin megmaradtak a plusz kilók, sőt akár még fel is szaladt néhány a baba születése után, akkor valószínűleg sokkal kevésbé fogja tapasztalni a mellek kisebbedését és alakváltozását. Minden rosszban van valami jó nem?
Viszont ha a melleid állapotának változása miatt ódzkodsz a szoptatástól, akkor azért van pár dolog, amit feltétlenül vegyél figyelembe! Az egyik az, hogy az anyasággal mindenképpen sokat fogsz változni. Változik a kinézeted, változik a hozzáállásod a dolgokhoz, megváltozol kívülről és belülről, felnőttebb leszel és érettebb leszel. Ezek a változásások részben az anyaság miatt történnek, részben a szoptatás miatt és bizony az idő vasfoga miatt is! Nagyon naiv azt gondolni, hogy a testünk – beleértve a mellek állapotát– ugyanolyan lesz majd 45 évesen, mint 25 éves korunkban! Változik a testünk, változik a bőrünk, változik a mellünk – akkor is, ha nem válunk anyává és akkor is, ha soha egy pillanatig sem szoptattunk.
A mellek formájából, méretéből, szépségéből ráadásul álatlában mi nők csinálunk nagy ügyet. Valóban lehet, hogy a felnőttfilmek szilikonnal dúsított sztárjai több szemgolyót vonzanak első pillantásra, de a jó hír, hogy sem az anyasággal, sem a szoptatással, sem az idő múlásával a mellünk szexuális vonzereje és érzékenysége nem csökken – különösen akkor, ha harmonikus, stabil párkapcsolatban élsz és a testi kapcsolaton túl szoros lelki - érzelmi kapocs is összeköt a partnereddel!
Ha a melleid szépségének megőrzése miatt gondolkodsz azon, hogy esetleg mégsem szoptatsz, akkor fontos, hogy tudjál arról is, hogy bár a szoptatás a kezdetekkor nehéz, sőt fájdalmas is lehet, a szoptatás egy hihetelen örömforrás! Kevés felemelőbb, boldogabb és megerősítőbb érzés van, mint a szoptatás: napról-napra testközelben látod a kisbabád fejlődését, növekedését, azt a csodát, ami a Te testedből, a Te anyatejedből származik!
A szoptatás szerintem – és nők milliói szerint - bőven kárpótolja nemcsak a kezdeti nehézségeket, de a mellek szépségén eső esetleges csorbát is!