INGYENES MINI FELKÉSZíTŐ

Szülésbeindítás: mi az a burokseprés?

burokleválasztás burokseprés fájdalom jósló fájás prosztaglandin szülésbeindítás vajúdás

Ahogy közeleg a szülésed, elképzelhető, hogy az orvosod felajánlja vagy javasolja a burokseprést, hogy ezzel egy kicsit rásegítsen a szülés beindítására. Ebben a bejegyzésben megnézzük, hogy mi is egyáltalán a burokseprés és hogy ennek a beavatkozásnak milyen előnyei és kockázatai vannak – hogy erről a kérdésről is informáltan és tudatosan tudj majd dönteni!

A burokseprést néha burokleválasztásnak is hívják, angol yelvterületen pedig a membrane sweeping kifejezést használják erre a beavatkozásra, de Angliában gyakran csak "sweep and dilate" néven emlegetik. Az USA-ban ez a beavatkozás olyannyira népszerű, hogy a 39. héten szinte minden várandósnak felajánlják, hogy ezzel a művelettel „lightosan” beindítsák a szülést. Nálunk az orvosok általában rögtön a valódi, orvosi szülésbeindítás mellett döntenek, bár egyre többször hallom anyáktól, hogy a szülés beindítása végett először burokseprést végeztek. A burokseprés vagy burokleválasztás lényege, hogy egy hüvelyi vizsgálat alkalmával az orvos két ujjal benyúl a méhnyakon keresztül a méh üregébe, és a méh alsó részében körkörös mozdulattal az ujjait végighúzza a méhfal belső része és a rátapadó magzatburok között, azért, hogy erre a mechanikai ingerre válaszul beinduljon a vajúdás. Természetesen a burokseprést csak akkor lehet elvégezni, ha a méhszáj már nyitott annyira, hogy az orvos két ujja átférjen rajta. Ha a méhszáj még zárt, akkor általában a méhnyak masszírozásával, ingerlésével próbálják meg a szülés „gyengéd” beindítását, erre a mechanikai inger prosztaglandin hormon termelését váltja ki, ami beindít(hat)ja a méhnyak érési folyamatát és így a szülést is. A burokleválasztás – és a méhnyak masszírozás is – ambuláns beavatkozás, vagyis nem kell ezért befeküdni a kórházbai. Viszont ez a művelet csak akkor hoz eredményt, ha a háttérben a tested és a kisbabád szinte már teljesen készen állnak a szülésre és a burokleválasztás csak egy utolsó szikra a szülés láncreakciójának beindításához! Ha ezek a feltételek nem állnak fenn, akkor a burokleválasztás nem fogja beindítani a szülést! Mivel a burokleválasztás során nincs semmiféle gyógyszeres kezelés, hanem csak a mechanikai inger válthatja ki a vajúdást, ezért a burokseprést gyakran „természetes” vagy „gyengéd” jelzővel illetik…Való igaz, hogy nincs semmiféle gyógyszeres kezelés, de ennek ellenére a burokseprés igenis beavatkozás a szülés természetes folyamatába! Határozott előnye viszont ennek a módszernek, hogy ha beindul tőle a vajúdás, akkor az összehúzódások ugyanúgy viselkednek, mint a spontán vajúdásnál és nem a beindított szülésre jellemző „turbó” fokozaton kezdődnek.

De mik a burokseprés kockázatai, esetleges nemkívánatos mellékhatásai? Az első és talán legfontosabb, hogy a burokseprés elég kellemetlen, fájdalmas beavatkozás. Sajnos nem egyedi eset, hogy nők arról számoltak be, hogy a terhesgondozás során, a terminus környékén „kézi tágítást” végzett az orvos…ennél sokkal valószínűbb, hogy mindenféle tájékoztatás nélkül burokseprést vagy méhnyakmasszázst végzett… Természetesen tájékoztatás és beleegyezés nélkül egyik sem elfogadható! A burokleválasztás – és bármilyen más beavatkozás - előtt feltétlenül meg kell beszélni, hogy miről is van szó és Neked mint anyának van egyedül jogod eldönteni, hogy ezt igényled-e vagy sem, hiszen a Te testedről és a Te kisbabádról van szó!  

Na de térjünk vissza a kockázatokra! Anyák sokszor arról számolnak be, hogy burokseprés után erős, sokszor napokig tartó derékfájással szenvednek. Szintén velejárója a burokseprésnek, hogy utána vérezgetést, barnázást fogsz tapasztalni, mivel megbolygatták a méhnyakat. Előfordulhat az is, hogy burokseprés közben az orvos akaratlanul megrepeszti a magzatburkot. Ha ezt történik, akkor valószínűleg azonnal kórházba utal és szülés beindítása a következő lépés, ha rövid időn belül nem indulnak be az összhúzódások…Ha pedig beindítja a burokseprés a szülés folyamatát, akkor arra számíts, hogy sokáig, akár napokig is tarthat a vajúdás kezdeti szakasza: a vajúdás beindul majd lekapcsolódik, az összehúzódások sokáig lesznek rendszertelenek mielőtt tényleg beindulna a komoly aktív vajúdás!  

A burokseprés tehát nem egy egyértelmű szülésbeindító módszer, kicsit a „házi” szülésbeindító módszerekkel egy kalap alá vehetjük: vagy beindítja a szülést – vagy nem!  Viszont lehet néhány olyan helyzet, amikor érdemes elgondolkodni ezen a lehetőségen is! Mik ezek a helyzetek?

  • Ha például azért hajlasz a szülésbeindítás felé, mert már nagyon eleged van a várandósságból és már nagyon nehezen viseled, de tulajdonképpen nincs orvosi indok, ami miatt be kellene indítani a szülést. 
  • Lehet, hogy nem rossz ötlet megpróbálni a burokseprést akkor sem, ha nagyon közeleg az a dátum, amikor az orvosod már mindenképpen be akarja indítani a szülést,  Te pedig mindenképpen el szeretnéd kerülni az indítást…
  • Annak ellenére, hogy a burokseprés is általában hosszú látens vajúdási szakaszt eredményez, elképzelhető, hogy segít a burokseprés a folyamatok belendítésében, ha a spontán beindult vajúdás látens szakasza nagyon elnyúlik és hosszú ideig, akár napokon át folyamatosan vannak rendszeres összehúzódások, amik még nem túl erősek és nem is túl gyakoriak és nem igazán fejlődnek hatékony vajúdásra jellemző összehúzódásokká.  

De a legfontosabb, hogy a buroksepréshez a Te beleegyezésed szükséges! Te dönts tudatosan az egyéni helyzeted és preferenciáid alapján és fontos tudnod azt is, hogy mint minden beavatkozást, a burokseprést is jogodban áll elutasítani és ezt az ellátódnak kötelesége a döntésedet tiszteletben tartani!

Tudj meg többet a szülésről az INGYENES mini szülésfelkészítőn!

Jelentkezz most!