INGYENES MINI FELKÉSZíTŐ

Bimbóvédő: átok vagy áldás?

anyatej aranyóra bimbóvédő bőrkontaktus cumi epidurális érzéstelenítés mellretétel szoptatás tápszer

A bimbóvédő Magyarországon egy rendkívül népszerű szoptatási segédeszköz, szinte több olyan szoptatós édesanya van, aki hosszabb-rövidebb ideig használja, mint aki nem. A kórházakban a bimbóvédőt úgy osztogatják, mintha cukorka lenne – bármilyen szoptatási problémára ezt ajánlják gyógyírként. Tényleg ilyen csodálatos eszköz a bimbóvédő? Van a használatának valamilyen hátulütője? Mit csinálj, ha szeretnéd kiiktatni a bimbóvédőt? Járjuk körül alaposabban ezt a témát, azért, hogy a szoptatással kapcsolatban is tudatosan és informáltan dönts, és ne csak azért kezd használni ezt az eszközt, mert valaki az első problémánál a kezedbe (melledre 😊) nyomta...

A bimbóvédők reklám-leírásaiban midenhol azt olvastam, hogy rendkívül puha, anatómiai anyagból készülnek...Háát, azért ha a kezedbe veszed ezt a pillangó alapra épített tölcsér-szerű szilikon valamit, akkor Te is beláthatod, hogy a mellbimbódhoz képest még a legpihe-puhább bimbóvédő is kemény, merev és rideg. A bimbóvédő elvileg azt a célt szolgálja, hogy a baba könnyebben a szájába vegye, mint az anyamellet, ezért is szokták például csoda-megoldásként szinte azonnal hozni a szülészeteken, amikor az anya mellbimbója túl lapos. Ezt az ítéletet általában egyetlen ránézésre, egy-két próbálkozás után azonnal kimondják – de én azt mondom, hogy ne dőlj be ennek és legyél nagyon résen! Részint a mellbimbódat nem a csecsemősnővérnek, hanem a kisbabádnak kell bekapnia és a kisbabák rendkívül ügyesek – persze lehet, hogy sok türelemre és próbálkozásra van szükség, mire összejön a dolog! Másrészt pedig Te ismered a saját mellbimbódat! Ha rögtön a szülés után eseteleg valóban lapos a mellbimbód (mert pl. epidurális érzéstelenítéssel szültél vagy bármi más ok miatt), de  más alkalmakkor volt már elég „hegyes” - például amikor nagyon fáztál vagy amikor belemelegedtetek a pároddal a szerelmeskedésbe -, akkor csak legyél türelmes és ne add fel! Ha nem megy a szoptatás rögtön az aranyórában, akkor sincs veszve semmi, majd próbáld meg egy picit később a gyermekágyas részlegen, amikor egy picit nyugodtabb leszel – persze ehhez előfeltétel, hogy a babát ne vigyék el mellőled és hogy minél gyakrabban próbálkozhassatok! Szintén fontos, hogy ne a babát erőszakold a melledre, hanem hagyd, hogy ő fedezze fel a táplálékot! Engedd, hogy egy kicsit a kezével megérintse a melledet, nyalogassa a mellbimbódat, ez a felfedezés ugyanis az ujszülöttek kilenc első viselkedési mintájának egyik eleme és jó eséllyel kiváltja a mellbimbód merevedését is! Amikor a kisbabád már megismerkedett a melleddel és egy adott pillanatban hatalmasra nyitja a szájacskáját, mintha ásítana – na akkor próbáld a mellbimbót a szájába tenni! Amíg csak cuppog és nyalogat, addig még ő sem kész a szopizásra, mert még csak az ismerkedési fázisban van!

A másik indok, ami miatt hozni szokták a bimbóvédőt, hogy a mellbimbó túl kicsi vagy éppen túl nagy...Ez megintcsak nagyon szubjektív dolog, ráadásul egy kicsi mellbimbót még könnyebb is lehet bekapnia a babának! Ha valóban túl nagy a mellbimbód, akkor érdemes a bimbóudvart két ujjal összelapítani, mint egy hamburgert és így próbálkozni – szerencsére a babák nagyon gyorsan nőnek, így valószínűleg néhány nap vagy néhány hét után már nem lesz szükség erre a kis trükkre sem, de a mellbimbód mérete miatt tényeleg semmi szükség nincs a bimbóvédőre!

Sok édesanya a szülés utáni második-harmadik napon nyúl a bimbóvédőhöz, mert a mellbimbó fájdalmas lesz, esetleg vérzik és bereped a szoptatástól. A Brendon babaáruház honlapján azt írják a bimbóvédőről, hogy: „akkor használd, ha a mellbimbó a nagy igénybevételtől a szoptatás kezdeti szakaszában érzékennyé vált vagy ha a baba foga kezd nőni”. Hm...hm...hm... A jó hír, hogy ha már ott tartasz, hogy a baba foga nő és esetleg egyszer próbálkozik is a harapással, erről nagyon jól leszoktathatóak a babák, emiatt igazán kár még csak gondolnod is a bimbóvédőre. A rossz hír viszont az, hogy a szoptatás első időszakában a fájdalmat a bimbóvédő nem csökkenti és főleg nem oldja meg a problémát – viszont még rosszabbá is teheti! Fájdalmas szoptatás során a legfontosabb az okok kiderítése és megszüntetése egy szoptatási tanácsadó segítségével. Amikor anyák arról számolnak be, hogy a bimbóvédővel elmúlt a fájdalom, akkor az vagy a placebo hatás miatt van, vagy pedig az idő gyógyító ereje érvényesült – ami nagy valőszínűséggel ugyanúgy érvényesült volna bimbóvédő nélkül is.  Szintén gyakori ok a bimbóvédő használatára a „csak úgy”. Anyák ajánlják egymásnak a facebook-on és van aki már viszi magával a kórházi táskában is, mondván, hogy könnyebb lesz majd így a szoptatás...Én viszont azt mondom, hogy ezt nagyon jól gondold át, mivel a bimbóvédő használatának vannak hátulütői is! Nézzük sorban ezeket a hátulütőket!

A legelső, hogya  bimbóvédőt gyáltalán nem könnyű jól fejhelyzni és még a méretet sem könnyű eltalálni. Ha a méret nem megfelelő, akár vérhólyagot és sebesedést is okozhat a melleden! Egy egészséges, időben született babának nehezebb lehet elbánnia a bimbóvédővel, mert erről a rideg műanyagról sokkal könnyebben lecsúszik a szájacskája, mint a Te melledről! A bimbóvédő legnagyobb hátránya viszont az, hogy a baba egy rossz szopási technikát tanul meg, mert nem fogja a mellbimbót mélyen a szájába venni, hanem csak a végét szívja, mint a spagettit – ha ugyanezt a módszert majd közvetlenül a melleden alkalmazza, na az tényleg fájdalmas lesz és még a tej sem fog megfelelően jönni! Ráadásul a babák hozzá is szoknak nagyon könnyen a bimbóvédőhöz, így mire a vélt vagy valós problémák, amik miatt a bimbóvédőhöz fordultál elmúlnak, nagyon nehéz vagy akár lehetetlen lehet a babát visszaszoktani közvetlenül az anyamellre! Még egy nem elhanyagolható hátrány az is, hogy a közvetlen kontaktus hiánya miatt kevesebb inger éri a mellet, ami akár a tejmennyiség csökkenéséhez is vezethet. A bimbóvédő a használat természetéből adódóan -meleg, nedves közeg -  baktériumok és gombák melegágya, ami sebesedést, mellgyulladást, fájdalmas szoptatást is okozhat. Ezt megelőzendő minden használat után sterilizálnod kell, ami elég sok macerát jelent. Nem elhanyagolható hátrány az is, hogy bimbóvédővel  nem fogod tudni élvezni a szoptatás egyik legnagyobb előnyét, hogy szabad vagy, mint a madár, ugyanis szoptatni bárhol és bármikor lehet, de a bimbóvédőt lehetetlenség diszkréten felhelyezni, gyakran folyik alatta a tej és eláztatja a ruhádat, gondolnod kell rá, hogy magaddal vidd és ha valahol elmaradsz nem biztos, hogy tudod megint sterilizálni a következő használat előtt. Nem egy édesanyától hallottam már azt is, hogy a bimbóvédő miatt rosszul élték meg a szoptatást, merthogy ehhez a természetes, egyszerű tevékenységhez egy köztes segéeszközre – a bimbóvédőre- volt szüksége.

Elképzelhető viszont, hogy a bimbóvédő lesz a megoldás, ha valóban befelé forduló mellbimbód van. (Figyelem, tehát nem lapos, hanem befelé forduló!) De még a bimbóvédő bevetése előtt próbáld meg először a kisbabádra bízni a probléma kezelését: a befelé forduló mellbimbó ugyanis kötőszöveti letapadás miatt van és könnyen elképzelhető, hogy a baba simán kifordítja magának ahogy a szájába veszi. Ez a próbálkozás nagyon sok türelmet igényel és emiatt tényleg nehéz lehet a szoptatás az elején! Ha a baba valóban nem tud „csatlakozni” és nem tudja kifordítani a mellbimbót, akkor érdemes lehet második megoldásként kézzel vagy mellszívóval előfejni egy picit, hogy így kifordítsuk a mellbimbót. Ha ezek tényleg nem válnak be és sehogy sem juttok dűlőre, na akkor előfordulhat, hogy tényleg a bimbóvédő lesz a megoldás a Ti esetetekben! Akkor is elképzelhető, hogy a bimbóvédő lesz a megoldás, ha a kisbabádat a szeparáció és a rossz kórházi gyakorlat miatt az első napokban betápszerezik vagy cumit dugnak a szájába és emiatt a melledet nem akarja, nem tudja jól a szájába venni – gyakori, többszöri próbálkozás ellenére sem. Olvastam olyan kutatást is, ami azt a megállapítást tette, hogy koraszülött babák bimbóvédővel több anyatejhez jutnak, mint közvetlenül az anyamellből – tehát ha  a kisbabád idő előtt érkezett és egy picit gyengébb, elképzelhető, hogy a bimbóvédő a segítségedre lesz, bár mielőtt bevetnéd én inkább a minél gyakoribb mellretételt javasolnám első és sokkal kézenfekvőbb megoldásként.

Vannak olyan anyák is, akik egyszerűen idegenkednek még a szoptatás gondolatától is, viszont mégiscsak a legideálisabb táplálékkal, anyatejjel szeretnék táplálni a kisbabájukat. Ha Te is így érzel, lehet, hogy a bimbóvédő egy jó köztes megoldás lesz, ami csökkenti a közvetlen baba- mell kontatkus érzetét, de mégiscsak megadja a szoptatás örömét.

Annak ellenére, hogy a bimbóvédőnek vitathatatlanul vannak hátrányai, ha Te meg vagy győződve arról, hogy Téged, Benneteket a bimbóvédő segít, akkor inkább szoptass bimbóvédővel, mintsem feladd a szoptatást! Ha Neked a bimbóvédő nem túl nagy macera, ha kidolgoztátok a kisbabáddal a megfelelő technológiát és ez így működik, hát akkor hajrá, szoptass nyugodtan bimbóvédővel, akár évekig is! Viszont ha esetleg ott tartasz, hogy szeretnéd kiiktatni a bimbóvédőt, akkor itt van néhány módszer, ami segíthet ebben:

  1. Próbáld meg szoptatás közben leemelni a bimbóvédőt, amikor már jól beindult a tej és a babád rendesen szopizik. Ehhez a kisujjadat a baba szájába csúsztatva oldd fel a vákumot és egy pillanatra húzd le a babát a mellről. Ekkor a segítőd kapja le a bimbóvédőt a melledről, Te pedig tedd vissza azonnal a babát. Lehet, hogy elsőre nem sikerül ez a trükk, de talán egyszer így hirtelen el fogja fogadni közvetlenül a melledet.
  2. Szintén megoldás lehet egészen egyszerűen bimbóvédő nélkül próbálkozni. Valószínűleg ehhez sok türelem kell, de egy napon a kisbabád valószínűleg lesz annyira éhes, hogy rájöjjön, hogy bimbóvédő nélkül is  tud szopizni...
  3. Kreatív anyukáktól hallottam azt a leszoktatási módszert is, hogy egyre többet vágnak le a bimbóvédő végéből, mígnem egy napon már csak a bimbóvédő alapja marad, amit egyszercsak szépen kiiktatnak. Hátha ez a módszer fog bejönni Nektek!

Boldog és sikeres szoptatást kívánok!

Tudj meg többet a szülésről az INGYENES mini szülésfelkészítőn!

Jelentkezz most!