INGYENES MINI FELKÉSZíTŐ

Apás szülésre készülsz? Ezeket érdemes átgondolni!

apás szülés fájdalomcsillapítás kommunikáció szülésfelkészítés szülési terv szülésélmény érdekképviselet

Amikor én születtem még teljesen elképzelhetetlen volt, hogy apák jelen legyenek a szülésnél. A szülőszoba szigorúan női terep volt – a szülészorvosok kivételével. Manapság inkább ennek az ellenkezője igaz és az szinte elképzelhetetlen, hogy a leendő apa ne legyen ott a szülésnél. Az apás szülésnek sok pozitív hozadéka lehet a család és a párkapcsolat szempontjából is, de egyben kihívást is jelen az apáknak, amire nem ártfelkészülni! Ebben a blogbejegyzésben megnézzük, hogy a szülésed során milyen jellegű támogatásra lesz szükséged és hogy a főbb "apa-típusok" milyen jellegű támogatást tudnak nyújtani - és ha a kettő között valamiféle hiányjel van, akkor azt hogyan tudod áthidalni úgy, hogy a szülés mindkettőtöknek pozitív élmény legyen.

Az ezredforduló óta szinte készpénznek vesszük, hogy a szülésünknél a gyermek édesapja, a partnerünk is jelen lesz, de sem mi nők, sem pedig az ellátórendszer nem szentel elég figyelmet az apáknak. Az apák általában nincsenek felkészülve a szülésre, értelemszerűen aggódnak a partnerükért és a babárt, gyakran izgulnak, megijedhetnek, sőt akár még traumatikusnak is megélhetik a baba világrajövetelét! Nem szabad elfelejtenünk, hogy a szülés, a szülővé válás az apáknak is egy olyan érzelmi hullámvasút, ami lelkileg, sőt fizikailag is megterhelő lehet! Ráadásul szülő anyaként a vajúdás folyamán valószínűleg többféle jellegű támogatásra is szükséged lesz, ezért célszerű még a szülés előtt tisztázni, hogy a partnered milyen mértékben akar és tud bevonódni és milyen jellegű támogatást akar és tud majd nyújtani Neked. Egy szülésnél jelen lenni nem csak abból áll, hogy majd a férjed fogja a kezed és kész…A szülés egy óriási élmény, de egyben egy óriási kihívás is és egyfajta spirituális utazás is – az anyának és az apának is! A szülés élményét, ugyanúgy, ahogy egy utazás élményét is, jó megosztani valakivel, aki közel áll a szívünkhöz, aki azt érezteti velünk, hogy nem vagyunk egyedül ezen az úton, aki a lelki támaszunk, aki megerősít bennünket, hogy igen, képesek vagyunk a feladatra, aki fogja a kezünket, aki átölel és akivel azt érezzük, hogy szeretve vagyunk, hogy fontosak vagyunk és aki mellett el merjük engedni magunkat, aki mellett el tudunk merülni a szülésbe, aki mellett meg merjük magunkat adni a szülés erőinek… Erre a szeretetre, szerelemre alapuló lelki, érzelmi támasz szerepre a legtöbb férfi képes, feltéve, ha nyugodt tud maradni és ha ő maga is őszintén bízik a szülés folyamatában.

A lelki, érzelmi támogatáson túl valószínűleg szükséged lesz fizikai segítségre is: valakire, aki segít felállni, aki elkísér a wc-re, aki rádadja a zoknit, aki letörli az izzadtságot a homlokodról, aki időnként megkínál falatokkal, innivalóval és aki szükség esetén fájdalomkezelő technikákkal is tud segíteni. A legtöbb férfi nagyon szívesen nyújtana fizikális segítséget is, de sajnos sokszor annyira felkészületlenek az apák, hogy nem nagyon látják, nem nagyon tudják, hogy mivel is tudnának segíteni a szülő édesanyának…

A harmadik típusú segítség a szakszemélyzettel való kommunikációra és az érdekképviseletre vonatkozik. A vajúdó világban elmerülve valószínűleg szükséged lesz valakire, aki segít a döntéseid
meghozatalában, aki segít feldolgozni az adott információt és aki tudja, hogy mi a fontos Neked a szülésed kapcsán és aki segít a kommunikációban – lehetőleg hatékonyan. Általában az apáknál az ilyen típusú segítség kapcsán mutatkozik a legnagyobb hiányjel, mert sajnos sok férfi gondolja úgy, hogy a szülés “olyan női dolog” és nem is igazán értik, hogy a partnerüknek mi és miért fontos, mondván, hogy a baba és az anya egészsége a legfontosabb és majd a szülésznő vagy az orvos megmondja, hogy mi a jó nekik…

A szülés alatti segítség, támogatás jellege után most beszéljünk nagy vonalakban a főbb apa típusokról! Vannak olyan férfiak, akik egyáltalán nem akarnak jelen lenni a szülésnél – vagy a saját félelmeik, a neveltetésük vagy kultúrális gyökereik miatt. Ne gondold azt, hogy az ilyen “majd én kint várlak” típusú apák érzéketlenek vagy hogy esetleg nem szeretnek eléggé vagy nem szeretik a kisbabájukat eléggé! Sokkal inkább arról van szó, hogy a partnered máshogy éli meg érzelmileg az apává válást vagy esetleg nem bízik a saját támogató képességeiben. Ha a partnered nem szeretne ott lenni a szülésnél, akkor ezt tartsd tiszteletben – de keress valakit, lehetőleg képzett dúlát, aki majd ott lesz veled és aki hatákonyan támogat!

A legtöbb apa szeretne jelen lenni a szülésnél, de van bennük félelem és félszegség, esetleg azt mondják, hogy “majd én ott leszek Veled, fogom a kezed és próbálok nem elájulni”. Ha a partnered ebbe a kategóriába tartozik, akkor az érzelmi támogatást valószínűleg meg fogod kapni tőle, de alaphelyzetben ennél többre ne nagyon számíts. Ne felejtsd el, hogy apaként a partnerednek is komoly lelki igényei vannak, valószínűleg egy kicsit ő is stresszelni fog, ő is megerősítésre szorulna és emiatt valószínűleg nem fog proaktívan segíteni, illetve a segítségének a hatékonysága attól függ, hogy mennyire tud higgadt maradni. A legtöbb fiatal férfi ebbe a kategóriába tartozik: szeretnének hatékonyan támogatni, szeretnének részesei lenni ennek a csodálatos ünnepnek, de a segítség leginkább az érzelmi, lelki támogatásban nyilvánul meg… Ezek azok a helyzetek, amikor szuper lenne apával ÉS dúlával szülni! A dúla már csak a jelenlétével is megerősíti és megnyugtatja a partnert is, aki így sokkal inkább bevonódik és sokkal aktívabb lesz, mint ha egyedül kellene viselnie a támogatás felelősségét! Ha van lehetőséged, hogy a partnered mellett dúla is jelen legyen a kisbabátok születésénél, akkor nagyon ajánlom Neked ezt az alternatívát – természetesen ez függ az anyagi lehetőségeidtől és sajnos az adott kórház hozzáállásától is…

Vannak olyan édesapák is, akik tényleg szinte mindenben akarnak és tudnak is segíteni. "Majd én ott leszek és mindenben számíthatsz rám"… Ha ezt hallod a partneredtől, akkor a lelki- érzelmi támogatást egészen biztosan meg fogod kapni tőle és lesni fogja a fizikai szükségleteidet is, hogy mi esne jól Neked a vajúdás alatt, úgyhogy a testi-fizikai támogatást is nagyjából kipipálhatod. Azonban az, hogy mennyire hatékonyan tud majd segíteni a fájdalom kezelésében és hogy mennyire hatékonyan tud majd segíteni az érdekképviseletben és a kommunikációban, az a habitusától és attól függ, hogy mennyire készült fel a szülésre. Ha együtt készülődtetek és ha van a tarsolyában egy-két fájdalomkezelő trükk, akkor a fájdalom megszelidítésében is számíthatsz rá. Ha azt is tudja, hogy mi és miért fontos Neked a szülésnél és ha ezzel azonosulni tud és van egy kis önbizalma is, hogy bevonódjon a kommunikációba, akkor még az érdekképviseletben is tud majd hatékonyan segíteni – ezért is lenne nagyon fontos, hogy a szülésre ne csak az édesanyák, de az apák is készüljenek fel!

Függetlenül attól, hogy szerinted melyik “alaptípusba” tartozik a férjed, a legfontosabb tanácsom az, hogy beszélgessetek a közelgő szülésről! Térképezd fel, hogy a kisbabád édesapja mit gondol a
szülésről és ítélkezés nélkül beszéljetek arról, hogy milyen szerepet szeretne vállalni és mennyire tud és mennyire akar bevonódni a szülés folyamatába és hogy Neked milyen támogatási igényeid vannak. Ha a partnered szeretne részese lenni a szülésnek, de egy kicsit azért tart a dologtól, akkor két dolgot javaslok! Az egyik, hogy gondoljátok át, hogy van-e lehetőségetek felkérni egy dúlát, hogy kísérje a szüléseteket. Nagyon fontos tudnia mindkettőtöknek, hogy a dúla nem veszi át az apa szerepét a szülésnél, hiszen a legfontosabb lelki kapocsolódásod mindenképpen a kisbabád édesapjával van és ő lesz egy dúla jelentélte mellett is a legfontosabb érzelmi, lelki támaszod a vajúdás és a szülés alatt! A dúla sokkal inkább kiegészíti az édesapa szerepét és magabiztosabbá, felszabadultabbá teszi a leendő apákat is. A másik nagyon fontos tanácsom, hogy a szülésre való felkészülésbe vond be a partneredet is és együtt készüljetek egy minőségi szülésfelkészítő programmal! A félelmeink legnagyobb forrása nem más, mint az ismeretlen! Viszont ha hiteles, könnyen érthető információk birtokában van a férjed is és tudja, hogy mi történik Veled és a kisbabáddal, akkor ő is magabiztosabb és bizakodóbb lesz. Ráadásul egy jó szülésfelkészítő tanfolyamon bővel felvértezi magát olyan trükkökkel is, amikkel hatékonyan segítheti majd a szülési fájdalom megszelidítését is, így nem fogja elveszettnek, haszontalannak érezni magát a szülőszobában. Extra bónusz, hogy ha együtt készültetek fel és hiteles információja van a szülésről, akkor fogja tudni azt is, hogy mi és miért fontos Neked a szülés kapcsán; ezzel sokkal inkább azonosulni tud és sokkal hatékonyabban fogja tudni képviselni az érdekeidet, fog tudni segíteni a döntéshozatalban és a kommunikációban is. Úgyhogy a férjed, a parntered megerősítése és bevonása még egy indok arra, hogy igenis érdemes jelentkeznetek egy jó minőségű, hiteles szülésfelkészítő tanfolyamra! Még akkor is javaslom ezt, ha Te teljesen tájékozottnak és felkészültnek érzed magad és pontosan tudod, hogy mik a szüléssel kapcsolatos preferenciáid! A felkészüléshez szívből ajánlom a Tiéd a szülés! szülésfelkészítő tanfolyamot, ami hiteles, modern, minőségi és kifejezetten érdekes is! Ráadásul a tanfolyam teljesen online – tehét a saját időbeosztásotok szerint, a saját ritmusotokban tudjátok követni, még akkor is, ha a férjednek eltérő az időbeosztása. A letölthető dokumentumok, relaxációs anyagok, a szülőszoba-puska és a sok-sok szüléstörténet pedig méginkább segíti azt, hogy a tanultak méginkább megmaradjanak és hogy a gyakorlatban is hatékonyan tudjátok alkalmazni. A Tiéd a szülés! tanfolyammal kapcsolatban az a tapasztalatom, hogy apák időnként egy kicsit vonakodva vágnak bele (“Ugyan minek ez nekem, amikor Te fogsz szülni?!”), de az első egy-két lecke annyira magával ragadja őket, hogy szinte úgy falják a tanfolyam videóleckéit, mint egy izgalmas netflixes sorozatot és a tanfolyam után egészen más szemszögből látják a szülést és a sokkal inkább részesei akarnak lenni a szülésnek is!

Mielőtt lezárnánk az apás szülés témáját, nézzük egy kicsit meg azt is, hogy milyen fogadtatásra számíthat a partnered, férjed a szülészeten! Amikor a kilecvenes években megjelentek az apák a szülőszobában kísérőként, gyakran elég kínos jelenetek zajlottak: például nem volt szék az apának, amire leülhetett volna, az apa csak egyik lábáról a másikra álldogált, szerencsétlenül feszengett és nem igazán vették figyelembe, hogy az apa kísérőként, testi-lelki társként van jelen és nem az a legfontosabb, hogy mindent premier plánban lásson. Az apás szülések “hajnalán”még nem is nagyon tudták hogyan megszólítani a leendő apákat, sokszor valóban csak muszájból tűrték meg a jelenlétüket. Szerencsére a legtöbb kórházban mára már változott a helyzet, de itt-ott még mindig találkozhattok szélsőségekkel. Az egyik ilyen szélsőség, amikor az orvos vagy a szülésznő szinte csak az apához beszél, mintha a szülő anya ott sem lenne vagy mintha csak egy húsdarab lenne… Ez rettentő kínos mindkét szülőnek és nagyon megalázó az édesanyának. Ha ilyen hozzáállással talákoztok, akkor nagyon fontos, hogy a férjed jelezze szóval és testbeszéddel, hogy itt bizony az anya a főszereplő! Egy hozzá intézett kérdést azonnal passzoljon át az anyának, kérdezze meg, hogy mi az ő véleménye, hogy érzi magát és ne az apa válaszoljon a feltett kérdésre! Ennek az ellentettje az a szintén szomorú állapot, amikor az apát veszik semmibe, szóra sem méltatják és csak egy megtűrt bútordarabnak tekintik. Ebben az esetben szintén az apa tudja oldani a feszültséget, méghozzá azzal, ha felhívja magára a figyelmet valamiféle kérdéssel, kinyilatkoztatással. Például: “Sokat készültük együtt a szülésre és a szüléssel kapcsolatos döntéseket közösen szeretnénk meghozni.” vagy “Miért gondolja úgy, hogy szükséges az xyz beavatkozás?”.

Az apás szülés tényleg csodálatos és felemelő lehet mindkét szülőnek: új dimenzióval gazdagíthatja a párkapcsolatot és megalapozhatja a babával való kötődés kialakulását is. Viszont azért, hogy ezeket a pozitív hozadékokat maximálisan megtapasztaljátok, nagyon fontos, hogy őszintén, ítélkezés nélkül beszéljetek a szülésről és közösen, tudatosan készüljetek az életeteknek a legnagyobb ünnepére, ami valóban örökre össze fog kötni benneteket.

Tudj meg többet a szülésről az INGYENES mini szülésfelkészítőn!

Jelentkezz most!