INGYENES MINI FELKÉSZíTŐ

Hüvelyi szülés császár után. Mitől függ, hogy sikerül-e a VBAC?

anyai halálozás apa beavatkozások császármetszés dúla eda epidurális érzéstelenítés fájdalom félelem oxitocin szülésbeindítás szülésfelkészítés vajúdás vbac

Lehet-e egy korábbi császár után hüvelyi úton szülni, és ha igen, akkor mitől függ a hüvelyi szülés sikeressége? Ha időnként angolnyelvű weboldalakat is nézegetsz, akkor szembetalálkozhatsz VBAC kalkulátorokkal, amik az adataid alapján kiszámítlják a hüvelyi szülés sikerességének a valószínűségét.  Ebben a bejegyzésben megnézzük, hogy működnek ezek a kalkulátorok és hogy mit érdemes tudnod az esélyeid latolgatása kapcsán és ami a legfontosabb: megnézzük azt is, hogy Te mit tehetsz a hüvelyi szülés érdekében, ha már volt egy császáros szülésed! 

A nyolcvanas években még tartotta magát az a nézet, hogy egyszer császár mindig császár. Ekkor ugyanis még a műtéti szülést tényleg csak komoly, valós indok esetén jöhetett szóba megoldásként  és más volt a műtéti technológia is. A nyolcvanas évek végéig a császáros szülések nyomát egy hosszanti vágás jelezte, szemben a mai bikinivágással. Ha még korábban visszamegyünk az időben, a hatvanas-hetvenes években pedig Európában és Észak-Amerikában a műtéti szülés leggyakoribb oka a D-vitamin hiány miatt kialakult medence deformitás volt, és ez az ok természetesen fennált a következő szülésnél is, ezért egyértelmű volt az ismételt császár szükségessége… Manapság viszont Magyarországon a babák több, mint 40%-a műtéti úton jön világra, ami arra utal, hogy bizony olyankor is műtéti megoldáshoz folyamodnak a szakemberek, amikor még nem merítették ki az élettani megoldások tárházát a hüvelyi szülés érdekében, tehát az esetek jelentős részében elkerülhető lehetett volna a császármetszés! A jó hír viszont mindenképpen az, hogy a műtéti technológia rengeteget változott az elmúlt évtizedekben: a seb kisebb és kedvezőbb elhelyezkedésű a hasfalon és a méhen is, ráadásul manapság két rétegben történik a méh varrása, ami ellenállóbbá teszi a méh falát is a következő várandósság(ok) során.

Ezek miatt a drasztikus változások miatt 2010-ben az Amerikai Szülészek és Nőgyógyászok Kollégiuma úgy fogalmazott, hogy a “hüvelyi szülés császármetszés után a legtöbb nő számára bizonságos és megfelelő választás” és a legtöbb európai iránymutatás is hasonló véleményt fogalmaz meg. Ennek ellenére császáros szülés után nagyon gyakran még csak meg sem említik a hüvelyi szülés lehetőségét a szülőknek, hanem a várandósgondozáson szinte automatikusan, egyedi mérlegelés nélkül, a szülők bevonása nélkül kiadják a programozott császár időpontját….  

Természetesen mind az ismételt császármetszésnek, mind pedig a hüvelyi szülésnek van kockázata egy műtéti szülés után! A kutatók viszont azt találták, hogy a két lehetőség kockázatai nagyjából kiegyenlítik egymást, ezért nagyon fontos, hogy a döntést a következő szülés mikéntjéről a szülők és az orvos, az egyéni kívánságok és az egyéni helyzet figyelembevételével együtt hozzák meg!

Nézzük meg kicsit közelebbről az ismételt császár és a VBAC* kockázatait! Ha a kövekező baba is műtéti úton születik, akkor az anyai halálozás kockázata  magasabb (16/100 ezer szülés), mint a hüvelyi szülés esetén (4/100 ezer szülés), vagyis az anya számára kockázatosabb az újbóli műtéti szükls. VBAC esetén viszont megnő a méhrepedés kockázata, ami akár a baba halálát is okozhatja…A méhrepedés esélye VBAC esetén 325/100 ezer, ismételt császár esetén pedig 26/100 000, tehát elmondhatjuk, hogy a VBAC pedig a baba számára kockázatosabb. Mielőtt azonban ezek miatt a kockázatok miatt álmatlan éjszakáid lennének, had emeljem ki, hogy, mind az anyai halálozás, mind pedig a méhrepedés kockázata rendkívül alacsonyak minkét esetben! A méhrepedés 325:100 000 kocázata az egy százalék egyharmadát teszi ki, tehát nagyon-nagyon ritkán fordul elő – de valamennyire “benne van a pakliban”!

VBAC esetén tehát a “mumus” a méhrepedés. Nézzük meg még közelebbről azt is, hogy milyen tényezők befolyásolják a méhrepedés kockázatát! Ha korábban csak egy műtéti szülésed volt, a műtéti seb gond nélkül gyógyult és ha ez egy alsó bikinivágás volt, ahol a méhet két rétegben varrták és több, mint 18 hónap eltelt az előző császáros szülés óta és a mostani szülésed spontán indul be, akkor a rendkívül alacsony a méhrepedés kockázata. Ez a kockázat valamennyire megemelkedik, ha egynél több császármetszésed volt vagy ha a műtét után elfertőződött a műtéti terület vagy ha most beindítják a szülésedet. A legmagasabb a méhrepedés kockázata akkor, ha a műtéti seb hosszanti, T vagy J alakú vágás volt vagy ha még nem telt el 18 hónap az előző szülés óta,  ha csak egy rétegben varrták a korábbi műtét során a méhet vagy ha az ultrahangos vizsgálat során a hegg vastagságát 2,5 mm-nél vékonyabbnak mérik…

Természetesen ezek a paraméterek is egyedi mérlegelést igényelnek és nagyon nem helyénvaló az a hozzállás, amit Eszter tapasztalt a körzetes kórházuknál…Eszter velem készült az első szülésére, de ez végül műtéttel végződött tavaly február 20-án. Eszter most várja a második babáját, és a kórházban azt a tájékoztatást kapta, hogy ha augusztus 20 után indul be a szülés, akkor megpróbálhatja a VBAC-et, de ha augusztus 20 előtt, akkor megcsászározzák…A 18 hónap természetesen nem ilyen feketén-fehéren értendő, hiszen nem vagyuk gépek és a méhrepedés kockázata nem  egyik napról a másikra változik! 

Ha a fenti kockázatok ismeretében, a Te egyedi esetedben a VBAC mellett döntesz, akkor nézzük meg, hogy milyen tényezők befolyásolják a VBAC sikerességét. Mielőtt azonban belevágnánk és értelmeznénk a VBAC statisztikákat, nézzünk meg egy másik angol kifejezést is, amivel különösen angol szakirodalomban vagy az interneten találkozhatsz!  TOLAC, vagyis trial of labor after cesarian, magyarra fordítva : hüvelyi szülés megkísérlése császáros szülés után. Tehát míg a VBAC az a helyzet, amikor a baba valóban hüvelyi úton jön világra, a TOLAC ennek a megkísérlése. És ha a sikerre vonatkozó statisztikákat nézzük, nagyon nem mindegy, hogy az összes császáros szülés utáni szülésre vonatkoztatjuk-e a a siker arányát vagy pedig csak a TOLAC-re! Egy példával próbálom jobban érthetővé tenni az okfejtésemet! Ha azt mondja egy orvos, hogy nála 40% a VBAC, akkor ez jelentheti azt, hogy 100 szülésből,  akik már korábban műtéti úton szültek, 50 anya szerett volna hüvelyi úton szülni és közülük 40-nek sikerült is a VBAC ; de jelentheti azt is, hogy 100 anya próbálta meg a hüvelyi szülést (TOLAC-et) és közülük csak 40-nek sikerül! Tehát egyáltalán nem mindegy, hogy mi a számítás alapja, úgyhogy nagyon óvatosan bánj a statisztikákkal ! Az összes császáros szülés utáni hüvelyi szülések aránya nálunk körülbelül 50-60%, elsősorban azért ilyen alacsony, mert sajnos még mindig él sok szülőben  és sok szakemberben is az « egyszer császár, mindig császár » idejétmúlt hagyománya!

2010-ben az amerikai Agency for Healthcare Research and Quality intézet publikációja szerint az USA-ban a VBAC sikerességének aránya  60% és 94% között mozog, tehát a siker tekintetében hatalmas az eltérés kórház és kórház között! A kutatók ennek ellenére találtak általános tényezőket, amik emelik VBAC sikerességének az esélyét. A sikeres VBAC aránya magasabb a 40 évnél fiatalabb anyák körében, magasabb akkor is, amikor a harmadik  vagy többedik babájukat várják és a császáros szülésen kívül volt már egy hüvelyi szülésük is, magasabb, ha az anyák egészségesek és nem elhízottak, ha spontán indul be a szülés és ha nincs oxitocinos « rásegítés », ha a baba 4 kg alatti és ha a szülés a betöltött 41. hét előtt indul be. Az interneten elérhető VBAC esély kalkulátorok is ezeket a tényezőket veszik figyelembe : általában meg kell adnod az életkorodat, a testsúlyodat, a magasságodat és az előző szülési előzményeidet, ami alapján a kalkulátor kifejezi a százalékos esélyedet a sikerre. Viszont annak ellenére, hogy ezek elég objektív szempontoknak tűnnek, én azt mondom Neked, hogy óvatosan bánj ezekkel a VBAC kalkulátorokkal és egyáltalán ne vedd készpénznek az eredményét és még ha esetleg alacsony százalékot is dobna ki, ne add fel a hüvelyi szülést! Mégpedig azért ne, mert ezek a kalkulátorok a legfontosabb tényezőt nem veszik figyelembe, ami az orvos a hozzáállása a VBAC-hez ! Ugyanis ez az a tényező, amiért pl az USA-ban is ilyen nagy a szórás a VBAC sikeressége tekintetében és minden bizonnyal ugyanez a helyzet nálunk is és minden más országban is! Tehát a legfontosabb szempont az, hogy az orvosod mennyire támogat, mennyire VBAC párti és mennyire nyitott a császár utáni hüvelyi szülés lehetőségére. Éppen ezért az egyik legfontosabb szempont, amivel a VBAC sikerét növelni tudod, ha nagyon alaposan kinyomozod, hogy hol lenne érdemes szülnöd! Tudom, hogy manapság ez nem könnyű és szabad orvosválasztás hiányában a szerencse is sokat számít, viszont általában egy kórházon belül eléggé hasonló mentalitású szakemberekkel találkozol, így érdemes körüljárni, hogy melyik kórházban milyen a VBAC siker aránya és eszerint választani, még akkor is, ha ez esetleg 50-60 km-nyi autázással és a távolságból adódó kényelmetlenséggel jár! Ha sikerül olyan kórházat találnod, ahol a VBAC-re készülő anyáknak legalább 70%-ának sikerül hüvelyi úton világra hoznia  a kisbabáját akkor nyert ügyed van és biztos lehetsz a támogató hozzáállásban!

Viszont a VBAC sikerességét  más módon is tudod növelni és nagyon sok múlik Rajtad is! A legfontosabb eszköz ehhez a szülésre való felkészülés, amibe feltétlenül vond be a leendő édesapát is! És azt tanácsolom Neked, hogy a felkészüléshez válassz minőségi, kutatási eredményekre alapozott hiteles tanfolyamot és ne elégedj meg a kórházak által szervezett teadélután jellegű kétórás felkészítő tanfolyamokkal. Persze ha van lehetőséged, egy ilyen kórház által szervezett felkészítőre is menj el, főleg, ha ehhez tartozik szülőszoba-bejárás is, de ne merüljön ki ezzel a felkészülésed! Nézzük meg egy kicsit közelebbről, hogyan növelheti a VBAC sikerét az alapos felkészülés?  Talán az egyik legfontosabb, hogy a felkészülés által magabiztosabb leszel, Te is és a partnered is! Jobban fogod tudni, hogy mit is szeretnél a szüléssel kapcsolatban, lesznek módszereitek a fájdalom kezelésére és arra is, hogy a beavatkozásokat amennyire csak lehet tényleg elkerüljétek. A VBAC sikerességének ugyanis ez az egyik kulcsa! A szükségtelen beavatkozások egy teljesen egészséges “sima” szülést is le tudnak gördíteni a vágányról és sajnos emiatt válnak egészséges, alacsony kockázatú szülések is teljesen medikalizálttá és fejeződnek be olyan gyakran császármetszéssel! VBAC esetén ez a vágány pedig még keskenyebb és még könnyebben kigördül a szülés a maga természetes medréből! Viszont ha felkészülsz, akkor fogod tudni, hogy a szülés beindítását amennyire csak lehet elkerüld, vagy tudni fogod, hogy milyen altenatív szülésbeindító módszerekkel lehetne próbálkozni illetve tudni fogod azt is, hogy ha mégis orvosi beindításra kerül sor, akkor miért annyira fontos, hogy ne oxitocinnal és ne prosztaglandinnal, hanem inkább balonnal indítsanak! Ha felkészészült vagy Te is és a párod is, akkor a fájdalom kezelésére nem csak az epidurális érzésteleítés lesz az egyetlen megoldásotok, hanem lesz a tarsolyotokban jónéhány fájdalomkezelő technika is! Szintén fontos, hogy a leendő édesapát is bevond a felkészülésbe, hogy ne csak Te tudd határozottan, hogy mit és hogyan szeretnél, de ő is! Az ugyanis nem segíti a VBAC-et, ha például a párod azt susogja a füledbe egy izmos összehúzódás után, hogy “Kicsim, még mindig választhatjuk a műtétet, ha nagyon nehéz Neked…” Az ilyen jószándékú mondatok sajnos csak az önbizalmadat veszik el…

Szintén sokat segíthet, ha a szülésnél nemcsak a partnered, de egy tapasztalt dúla is Veled van. Ez sajnos eléggé függ a kórház hozzáállásától, de VBAC-nél különösen fontos, hogy egy nyugodt, támogatód legyen, aki megerősít és akivel azt érezd, hogy csak Veled, csak a Te kényelmeddel foglalkozik. A dúla a VBAC-et szem előtt tartva a szüléssel kapcsolatod döntéseitekben is segíthet, egyfajta információs hídként segítheti a kommunikációdat az egészségügyi szakemberekkel. 

A VBAC sikeressége szempontjából fontos az is, hogy őszintén nézz szembe az előző szüléseddel kapcsolatos érzelmeiddel. A lelki gátak, lelki akadályok ugyanis valóban meg tudják akasztani a vajúdás és a szülés folyamatát! Talán dühöt érzel, amikor az előző szülésedre gondolsz? Dühös vagy talán magadra vagy a párodra, amiért nem álltatok ki jobban magatokért? Vagy dühös vagy az orvosodra? Esetleg félelmet érzel vagy áltozatnak érzed magad? Tehetetlenséget érzel, kiszolgáltatottságot vagy egy kudarcélményként gondolsz az előző kisbabád születésére? Gondold végig őszintén az érzelmeidet, fogalmazd meg és dolgozd fel őket, hogy tiszta lappal indulhass a mostani szülésednek! Az érzelmek, traumák feldogozásában segíthet pszichológus, dúla de akár a párod, barátnőd vagy az édesanyád is, ha nem ítélkeznek, csak meghallgatják és elfogadják az  érzemeiddel kapcsolatos gondolataidat. Végső esetben még az is segíthet, ha leírod saját magadnak egy levélben az érzelmeidet! 

Fontos tudnod azt is, hogy ha most VBAC-re készülődsz, akkor nagyon jó helyen jársz! A Tiéd a szülés! tanfolyammal egy korszerű, érdekes programmal készülhetsz fel a VBAC-re. A tanfolyam minőségére és hitelességére garancia az USA-ban szerzett szülésfelkészítői végzettségem (Lamaze International) és a dúla tapasztalatom, valamint a több száz elégedett szülő, akik velem készültek fel az életük legszebb élményére! 

Ne hagyd, hogy a mostani szülésedet csak a véletlen irányítsa! Készülj fel a Tiéd a szülés! programmal Te is!

 

*VBAC: vaginal birth after cesarian, angol kifejezés rövidítése; magyarra fordítva hüvelyi szülés császár után. Kiejtése: víbek.

Tudj meg többet a szülésről az INGYENES mini szülésfelkészítőn!

Jelentkezz most!